Kā smēķēšana ietekmē laulību un ģimenes veselību

Igors Pļava

credx.lv

Ja jums šķiet, ka viens no lielākajiem ģimenes strīdu objektiem mūsdienās ir domstarpības par to, kurš ir labākais kredīts internetā un vai nevajadzētu pieteikties jau piektajam ātrajam kredītam, iespējams, būsiet pārsteigti uzzināt, ka šīm domstarpībām ir vēl kāds konkurents.

Jau 1990. gadu pētījumā Ēriks un Viljams Dohertiji, pētnieki no Minesotas universitātes, ASV, pierādīja, ka smēķētājiem ir paaugstināts risks uz laulības šķiršanu, par veseliem 53% augstāks kā nesmēķētajiem. Dohertiji gan uzsver, ka smēķēšana pati par sevi faktiski neizraisa laulības šķiršanu. Tomēr viņi atklāja, ka tiem, kuri smēķē, piemīt īpašības un dzīves pieredze, kas viņus padara par potenciāli lielākiem šķirteņiem nekā nesmēķētājus. Nesenāki pētījumi liecina, ka gados jaunāki smēķētāji sasniedz pieauguša cilvēka vecumu ar krietni vairāk psiholoģiskajām problēmām nekā nesmēķētāji. Turklāt ir pierādīts, ka pieaugušajiem smēķētājiem ir augstāks depresijas un trauksmes līmenis. Šie emocionālie stāvokļi var būt par katalizatoriem problēmām partnerattiecībās un ģimenē.

Atmest smēķēšanu nav viegli pat ar vispretimnākošāko un atbalstošāko laulāto draugu pie sāniem. Bet, pamatojoties uz pētījumu rezultātiem, ir secināts, ka atsevišķi dzīvojošam pārim vai jau šķirteņiem ir vēl mazāka iespēja atmest smēķēšanu nekā personām, kuras ir precējušās un dzīvo kopā. Tiek uzskatīts, ka sociālais atbalsts, ko laulātais var sniegt, palīdz palielināt smēķēšanas pārtraukšanas varbūtību. Tomēr precētiem smēķētājam ar lielām laulības problēmām arī ir mazākas izredzes uz smēķēšanas veiksmīgu atmešanu.

Mēs atradām vairākus pētījumu projektus, kas pētījuši smēķēšanas un laulības mijiedarbību. Viens pētījums parāda, ka laulībai ir pozitīva ietekme uz vispārējo personas veselību, it īpaši vīriešiem. Kaut arī kāds cits pētījums norāda, ka laulībai diemžēl nav tiešas pozitīvas ietekmes uz smēķēšanas ieradumiem. Pētnieks Džons Bakmans uzskata, ka, lai gan laulība var krietni samazināt daudzumu, cik viena persona izdzer alkoholu (ko viņš nodēvējis par “laulības efektu”), viņa pētījuma rezultāti rāda, ka izsmēķēto cigarešu skaitu dienā laulība var samazināt tikai nedaudz. Lielākoties tas saistīts ar to, ka ģimenes mājvietā smēķēt nav atļauts, attiecīgi uz šī rēķina izsmēķēto cigarešu skaits samazinās.

Daudziem nesmēķējošiem laulātajiem ir ļoti spēcīgas izjūtas un attieksme par viņu partnera smēķēšanas ieradumu. Šī attieksme var svārstīties no bažām par veselību, bailēm no partnera nāves, saslimšanas ar plaušu vai mutes vēzi un pretīguma sajūtas līdz pat vilšanās sajūtai un iekšējam aizvainojumam. Daži partneri interpretē viņu laulāto nevēlēšanos atmest smēķēšanu kā nevēlēšanos rūpēties par savu un ģimenes veselību, kā rezultātā laulātie tiek apvainoti par to, ka viņi kopumā nerūpējas par ģimeni turpinot smēķēt. Daži salīdzina smēķēšanu ar aizraušanos ar azartspēlēm un kārtējā aizdevuma meklēšanu credx.lv, lai noslēptu savu atkarību melu taku. Tas tiesa – smēķēšana tiek uzskatīta par vienu no kaitinošākajām uz bezjēdzīgākajām partnera atkarībām, jo pasīvā smēķēšana, kam pakļauti ģimenes locekļi, nodara lielu ļaunumu ne tikai paša smēķētāja veselībai. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs pasīvā smēķēšana ir bijusi par iemeslu tam, ka daži vecāki ir zaudējuši vecāku tiesības vai viņiem ir bijuši ievērojami ierobežojumi viņu apmeklējuma tiesībām ar paša bērniem.

Vēl kāda joma, kas var pastiprināti izraisīt konfliktus starp smēķējošu un nesmēķējošu laulāto, ir kopīga atpūta, ceļojumi un apmešanās dažādās viesnīcās. Mūsdienās daudzas romantiskas vietas un teju katra normāla viesnīca ir kļuvušas par “nesmēķētājām”, proti, tajās nav iespējams smēķēt koplietošanas telpās un istabiņās. Reti smēķēšanai tiek atvēlēta atsevišķa telpa vai teritorija, kas ir krietni tālāk nost no jebkurām atpūtas vai izklaižu vietām. Turklāt lēmums par to, vai restorānos un bāros sēdēt smēķētājiem atvēlētajā nostūrī, arī var izraisīt pamatīgu konfliktu. Būtībā – atvaļinājums prom no mājām un ierastās vides, pārim, kurā tikai viens ir smēķētājs, var izraisīt vairāk nepatīkamu nekā patīkamu brīžu.

Vairāk par šo tēmu:

Neļauj savai sirdij saslimt!

Lai kā dzejnieki nevirpinātu vārsmas par sirds āķīšiem un puķītēm, ārsti gan zina – sirds tāds dobs muskuļots orgāns vien ir. Turklāt mēdz bojāties tāpat

Lasīt »

Kāpēc viņi pīpē?

Jānis Lācis – Iedo’ smēķi! – aiz skolas stūra, kur nomīdīti apstādījumi un izsmēķu pilnas pamales, divpadsmitgadīgais Jānītis vēršas pie skolasbiedra. Taču lūgums netiek apmierināts,

Lasīt »