šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Sācies jau ceturtais ”Vēnu pavasaris”

Igors Pļava

Vislielākā interese par vēnu problēmām rodas pavasarī, jo vasarā gribam nevainojami izskatīties un labi justies. Tādēļ ”Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā” sācies jau ceturtais ”Vēnu pavasaris”, kura ietvaros tiek piedāvāta iespēja novērtēt mūsdienīgas diagnostikas un ārstēšanas priekšrocības. Par to sīkāk stāsta klīnikas vadītājs, asinsvadu ķirurgs, flebologs ULDIS MAURIŅŠ.
Rīga, Kokneses pr.18a
tel.nr. 67374747; 67374744

–Vai šogad “Vēnu pasavarī” būs kādi jaunumi?

–Pērn pacientu interese bija tik liela, ka trīs mēnešu laikā, kaut arī strādājām daudz vairāk nekā parasti, visus gribētājus nepaspējām konsultēt. Maijā vien veicām vairāk nekā 300 operāciju. Ja salīdzina, ka visās valsts slimnīcās Latvijā gada laikā vēnas izoperē aptuveni 800 pacientiem, tas ir ļoti daudz.

Mūsu pavasaris ilgs nevis trīs mēnešus kā dabā, bet četrus no marta līdz jūnijam. Martā un aprīlī būs iespēja saņemt 25 % atlaidi diagnostikai. Parasti ārsta konsultācija kopā ar ultrasonogrāfijas izmeklējumu maksā 27 latus, taču šajā laikā tā tiks piedāvāta par 20 latiem.

Atklājot kādu problēmu, ne vienmēr uzreiz jāveic operācija. Bieži vien pietiek mainīt dzīvesveidu, samazināt ķermeņa svaru, vairāk pievērsties fiziskajām aktivitātēm vai valkāt kompresijas zeķes, kuras arī šajā laikā varēs iegādāties ar 20% atlaidi.

Tiem, kam konstatēsim nopietnāku vainu, aprīlī un maijā piedāvāsim skleroterapiju par 25% lētāk. Ar medikamentu injekcijām bieži vien var aizstāt operāciju.

Katram pacientam izvēlamies vispiemērotāko problēmas risinājumu atkarībā no slimības izpausmes un tā, kas viņam šķiet svarīgāk – uzlabot kāju izskatu vai nepieļaut slimības progresēšanu un čūlas attīstību.

Maijā un jūnijā vēnu operāciju gan izoperējot tikai stumbra vēnu, kas padara ārstēšanu saudzīgāku un  lētāku, gan nepieciešamības gadījumā izņemot arī sānu zarus, būs iespējams veikt par īpašu cenu, bet tā pagaidām lai paliek noslēpums, par to informēsim vēlāk.

Klīniskā pētījuma ietvaros 160 pacientiem ar atbilstošu varikozes formu piedāvāsim ārstēšanu ar jaunākas paaudzes dubultradiālo lāzervadu tikai par 235 latiem, kas parasti maksā 390 latus.

–Vai pacienti nebaidās būt ”izmēģinājuma trusīši” un piedalīties klīniskajos pētījumos?

– Daļa izturas piesardzīgi, taču visi ir ieinteresēti medicīnas attīstībā. Mūsu pētījumi nav slimniekiem riskanti. Pašlaik veicam tikai nelielas izmaiņas strādājot ar jau ikdienā izmantotu tehnoloģiju, lai pēc tam, pamatojoties uz pētījumu rezultātiem, iekļautu tās ārstēšanas protokolā. Par tiem informēsim arī citus speciālistus starptautiskos kongresos. Šāda pētījuma rezultāts ir arī viens no mūsu pēdējiem uzlabojumiem – pacientiem pēc operācijas, kas veikta ar dubultradiālo lāzervadu, nav nepieciešams valkāt kompresijas zeķes.

–Šķiet, sievietēm galvenokārt rūp, lai uz kājām nebūtu neglītu bumbuļu.

–Par skaistumu  dāmas visvairāk uztraucas jaunībā, taču daudzas, pirms atnāk pie ārsta, ar ”vīnogu ķekariem” zem ādas ir staigājušas jau vairākus gadu desmitus. Ja viņas būtu ieradušās agrāk, nenāktos ciest no paplašinātu vēnu izraisītām problēmām un, iespējams, arī to radītajām komplikācijām.

–Kāpēc, jūsuprāt, daudzi cilvēki neārstē paplašinātās vēnas un ilgstoši dzīvo ar smaguma sajūtu un nepievilcīgām kājām?

–Vairums nav aizmirsuši, ka agrāk pēc ķirurģiskas iejaukšanās bija jācieš stipras sāpes un palika labi saskatāmas rētas. Joprojām ikdienā sastopam pacientus, kuriem veiktas traumatiskas operācijas ar lieliem griezieniem.

Pēdējā laikā vēnas var ārstēt nesāpīgi, ar minimālu diskomfortu pēc operācijas un lielisku kosmētisku rezultātu. Mūsdienās to var salīdzināt ar zobārsta apmeklējumu – saistībā ar operāciju klīnikā jāpaliek maksimāli pusotru stundu, nevis kā agrāk – divas trīs vai pat desmit dienas. Tagad gandrīz visas aktivitātes iespējams turpināt jau tajā pašā dienā.

Mūsdienīga vēnu ārstēšanas filozofija ir ārstēt efektīvi, ar iespējami mazākām blaknēm, sāpēm un rētām.  Tikai ieteicams nākt pie ārsta laikus, kamēr nav radušies trombi, tūska un ādas izmaiņas, jo tad operācija būs vēl vieglāka un saudzīgāka.

–Pēdējā laikā pilnveidojušās arī tradicionālās ķirurģijas tehnikas. Vai ikvienā gadījumā vēnas labāk operēt ar lāzeru?

–Galvenais, lai ārsts, nosakot diagnozi un operācijas laikā izmantotu ultrasonogrāfiju, jo citādi nav iespējama kvalitatīva ārstēšana.

Starptautiskās vadlīnijas kā pirmo izvēles metodi varikozu vēnu ārstēšanā iesaka endovazālo tehnoloģiju, jo prakse liecina, ka tā ir pacientam saudzīgāka un mēdz radīt mazāk komplikāciju nekā klasiskās ķirurģijas tehniku izmantošana.

Būtiska lāzeroperācijas priekšrocība ir arī tā, ka nav nepieciešama ne spinālā, ne vispārējā anestēzija, un tādējādi tiek novērsts ar to saistītais risks.

–Līdz šim pavasaris un vasara nebija piemērotākais laiks vēnu operēšanai,  jo kompresijas zeķu valkāšana siltā laikā rada diskomfortu.

–Izmantojot jaunākās paaudzes dubultradiālo lāzervadu, kad apkārtējie audi tiek skarti minimāli, tas vairs nav nepieciešams. Ja bijuši daudz  un lieli vēnu sānu zari, kas izņemti mikroķirurģijas tehnikā, tad gan pēc operācijas jānēsā kompresijas zeķes.

–Vai uzturēšanās saulē ārstētajām kājām nekaitēs?

–Pēc skleroterapijas veikšanas nedrīkst sauļoties, kamēr saglabājas ādas pigmentācija. Asinsvadi pēc procedūras uzsūcas četru līdz sešu, vēlākais desmit nedēļu laikā, taču pie mums sauļošanās sezona parasti sākas pēc Jāņiem, tātad – no saulītes slēpties nenāksies. Bet pēc vēnu lāzeroperācijas kaut uzreiz var doties uz pludmali.

Vairāk par šo tēmu:

Ēdiet prātīgi

Kad neesat vienisprātis ar savu spoguļattēlu un svaru bultiņas rādījumu, laiks pieņemt nopietnu lēmumu. Būt vai nebūt pareizai ēšanai. Nepārdomātas diētas sekas ir muskuļu, nevis

Lasīt »