Žultsakmeņi

Uldis Mežs

Daiga Šantere

Žultsakmeņu veidošanās ir bieži sastopama gremošanas trakta slimība, kuras ārstēšana lielākoties ir ķirurģiska. Lai gan pēdējos gados izmanto modernas, pēc iespējas saudzējošas ķirurģijas metodes, labāk censties žultsakmeņus neiegūt.
Kas jādara, lai žultsakmeņi nerastos, un, kas jādara, ja tie jau ir izveidojušies.

Žultsakmeņu veidošanās. Kaut kādu iemeslu pēc aknas var veidot žulti, kas satur vielas ar tendenci salipt. Var būt kādi žultspūšļa darbības traucējumi, kad žults paliek pūslī ilgāk, tā veicinot žults daļiņu salipšanu. Reizēm arī zarnu darbības traucējumu dēļ žults pēc žultspūšļa iztukšošanās netiek izvadīta. Arī citi iemesli, piemēram, cukura diabēts, ietekmē slimības attīstību.
Dažus žultsakmeņu veidošanās faktorus novērst nav mūsu spēkos – biežāk žultsakmeņi rodas sievietēm pēc 40 gadu vecuma, kurām ir bijušas vairākas grūtniecības. No lielāka bērnu skaita ģimenē tāpēc nav jāatsakās (no abortiem gan jāizvairās). Tomēr vairumu faktoru, kuri veicina šīs slimības attīstību, varam ietekmēt. Kā vienu no pirmajiem var minēt aptaukošanos, mazkustīgu dzīvesveidu, ar taukiem bagātu uzturu, kas satur maz šķiedrvielu, kā arī aizcietējumus. Visi šie faktori ir cieši saistīti. Tāpēc, ja ēdīsim dārzeņus un citus ar šķiedrvielām bagātus produktus, ja uzturā nelietosim daudz tauku, negulšņāsim pa gultu, bet sekosim, lai neaptaukotos, samazināsies daudzu slimību, arī žultsakmeņu, rašanās risks. Gribu gan piebilst, ka var būt par vēlu, ja palielinātai ķermeņa masai uzmanību pievērsīsit tikai 39‑gadu vecumā. Par slimību profilaksi un veselīgu dzīvesveidu jārūpējas kopš dzimšanas. Arī neregulāra ēšana, straujš svara zudums, badošanās var sekmēt žultsakmeņu rašanos.
Lai kavētu žultsakmeņu rašanos, ir ļoti svarīgi ne tikai tas, ko ēd, bet tikpat būtiski ir, kad ēd, kā produkti tiek sadalīti pa ēdienreizēm. Lai žultspūslis regulāri iztukšotos, ir jāēd pietiekami bieži (parasti 3–5 reizes dienā). Abas galējības –ēšana reizi dienā (žults ilgi stāv pūslī) vai nepārtraukta uzkošana (žults nespēj uzkrāties) – var sekmēt žultspūšļa slimību attīstību. Ja ēdienreizēs būs lielāka produktu dažādība, būs arī lielāka varbūtība, ka apēdīsit produktus, kuri veicina žultspūšļa saraušanos.
Ja žultsakmeņi ir jau sākuši veidoties un tie vēl ir pavisam mazi (saukti par nosēstu vai ķēpu), ieteikumi ir iepriekšējie. Varbūt šajā gadījumā tie būtu jāievēro vēl stingrāk – jāēd regulāri, aptuveni četras reizes dienā, jālieto uzturu, kas satur daudz šķiedrvielu, bet nedaudz tauku un holesterīna. Nevajag pārmērīgi ierobežot tauku daudzumu, jo taukvielas ir viens no līdzekļiem, kas veicina žultspūšļa iztukšošanos.
Diemžēl, ja ir izveidojušies dažus milimetrus lieli žultsakmeņi (tas ir pierādīts ar dažādām izmeklēšanas metodēm, piemēram, ultrasonogrāfiju), tos var likvidēt tikai ķirurģiski vai dažreiz var censties šķīdināt ar medikamentiem, kurus jālieto ilgstoši. To, vai žultsakmeņi ir šķīdināmi un kā to darīt, noteiks ģimenes ārsts. Tomēr jāatgādina, ka pēc žultsakmeņu šķīdināšanas tie var veidoties atkārtoti. Tāpēc arī pēc operācijām vai medikamentu lietošanas, it īpaši žultsakmeņu šķīdināšanas laikā, ir jāievēro ārsta ieteikumi.

Vairāk par šo tēmu:

Kad nomoka vēdergraizes

Vasarā, kad pastiprināti uzturā lietojam svaigus augļus, nereti rodas problēmas, kad bieži jādodas uz «sirsniņ-māju», Visi zinām dzejolīti par tiem, kas «ēd ābolus un plūmes…»,

Lasīt »