Aronijas

Edita Romāne

Aronijas ātri iekaroja pasauli, bet savā dzimtenē Ziemeļamerikā tās joprojām uzskatāmas par retu kultūru. Aroniju krūmi ātri sāk ražot augļus, parasti tos dodot regulāri un bagātīgi. Augļus ir ļoti ērti novākt, jo tie ienākas vienlaikus, apkopoti lielos vairogos, kas viegli aizsniedzami. Aronijas ir vērtīgs vitamīnu avots.
Augļu ķīmiskais sastāvs atkarīgs no klimatiskiem un citiem augšanas apstākļiem. Gatavi augļi satur apmēram 80% ūdens un 20% sausnes. Tajās maz cukuru, mēreni daudz pektīnvielu, organiskās skābes, īpaši daudz P un C vitamīna, mēreni daudz B2 vitimīna, daudz A vitamīna, provitamīnu, karotinoīdu, miecvielu, minerālvielu u.c. savienojumi.

Medicīniska nozīme ir gan svaigiem augļiem, gan sulai un ieguves atkritumiem — čagām.Izklājot plānā kārtā tumšā vēsā vietā, kuras temperatūra ir +5°C, augļus var saglabāt svaigus divus mēnešus. Līdzvērtīga svaigiem augļiem gan pēc ķīmiskā sastāva, gan lietošanas ir aroniju sula, kas satur apmēram, 5% P vitamīna. Izžāvējot izspaidas, iegūst produktu, kurā P vitamīna ir pat līdz 20%.Tas ir īstens P vitamīna koncentrāts.
Aronijas augli, to sula izmantojami par P vitamīna avotu astēnijas, mazasinības, hipovitaminozes sākumstadijas un aterosklerozes gadījumā kā asinsspiedienu pazeminošu un organismu nostiprinošu līdzekli, ordinē tireotoksīkozes slimniekiem.
Sula paplašina asinsvadus, pazemina arteriālo asinsspiedienu hipertoniskas slimības I un II stadijā, nostiprina asinsvadu sieniņas un mazina to caurlaidību. Klīniskā pētījumā pierādīts, ka, lietojot ik dienu pa 50 ml svaigas sulas 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas, jau pēc 10. —.12 dienām 75% hipertonijas slimnieku slimības I un II stadijā uzlabojas pašsajūta, izzūd vai samazinās galvassāpes, uzlabojas miegs, paaugstinās darbaspējas normalizējas arteriālais asinsspiediens. Ārstēšanās kurss ar svaigu sulu ilgst 10 — 30 dienas. To atkārto ik pēc 1 — 2 mēnešiem. Sulas vietā var lietot augļus. To reizes deva ir 100 g.
Aronijas augļus un sulu nedrīkst lietot hiperacīda gastrīta, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas slimnieki, cilvēki ar paaugstinātu skābes saturu kuņģī un izteiktu arteriālu hipotensiju.

Vairāk par šo tēmu:

 Saliekamo mēbeļu plusi un mīnusi

Salokāmās mēbeles pēdējos gados ir ieguvušas ievērojamu popularitāti, jo īpaši tāpēc, ka pilsētas mājokļi kļūst kompaktāki un pieaug nepieciešamība pēc risinājumiem, kas aizņem mazāk vietas

Lasīt »