Depresija – mūsdienu mēris

Ivars Auce

Depresija ir izplatīti, nopietni mentāli traucējumi, kas negatīvi ietekmē sajūtas, domāšanu un rīcību. Tā var izraisīt dažādas emocionālas un fiziskas problēmas un var samazināt spēju normāli funkcionēt gan mājās, gan darbā, un visā pasaulē tas skar gandrīz 5% iedzīvotāju.

Depresija nav tikai skumju sajūta vai slikts garastāvoklis. Tā ir medicīniska slimība, kas ietekmē smadzenes un spēju darboties. Depresija var izraisīt dažādus simptomus, tostarp:

  • Pastāvīgs skumjš, nemierīgs vai “tukšs” noskaņojums.
  • Intereses vai prieka zaudēšana par kādreiz iecienītām aktivitātēm vai hobijiem.
  • Apetītes izmaiņas un svara zudums vai pieaugums, kas nav saistīts ar specifisku diētu.
  • Problēmas iemigt vai tieši otrādi – pārāk ilga gulēšana.
  • Enerģijas zudums vai paaugstināts nogurums.
  • Grūtības koncentrēties, atcerēties vai pieņemt lēmumus.
  • Nemiers vai trauksme.
  • Bezjēdzīguma vai vainas sajūtas.
  • Domas par nāvi vai pašnāvību, vai pat pašnāvības mēģinājumi.

Ja Jums ir kāds no šiem simptomiem, ir svarīgi apmeklēt ārstu, lai veiktu diagnozi! Depresija ir ārstējama slimība, un nav jākaunas meklēt palīdzību. Svarīgi apzināties, ka depresija var piemeklēt ikvienu, pat tos kam šķietami viss kārtībā un nav depresijai itkā nav iemeslu.

Depresijas cēloņi

Precīzs depresijas cēlonis nav zināms, bet tiek uzskatīts, ka to izraisa vairāku faktoru kombinācija, tostarp:

Bioloģiskie faktori: tiek uzskatīts, ka depresiju izraisa izmaiņas smadzeņu ķīmijā, jo īpaši neirotransmiteru, piemēram, serotonīna un norepinefrīna, līmenis.
Ģenētika: ja jums ir pirmās pakāpes radinieks ar depresiju, jums ir aptuveni trīs reizes lielāka iespēja saslimt ar šo slimību nekā pārējiem iedzīvotājiem.
Psiholoģiskie faktori: depresiju var izraisīt arī psiholoģiski faktori, piemēram, negatīvi domāšanas modeļi, stress un traumas.
Dzīves notikumi: depresiju var izraisīt arī dzīves notikumi, piemēram, darba zaudēšana, mīļotā nāve vai nopietna slimība.
Medicīniski iemesli: Hroniskas sāpes vai hroniskas slimības, kā piemēram diabēts, var novest pie depresijas.
Vielu lietošana: atsevišķu zāļu lietošana var izsaukt depresiju kā blakusparādību. Tāpat arī alkohola vai narkotiku lietošana var izsaukt vai pasliktināt depresiju.

Depresijas veidi

Ir daudz dažādu depresijas veidu, tostarp:

Rekurenti depresijas traucējumi jeb klīniskā depresija: tas ir visizplatītākais depresijas veids, un to raksturo pastāvīgs skumjš garastāvoklis un intereses vai prieka zudums par aktivitātēm, kas kādreiz patika. Tas var ilgt nedēļas vai mēnešus.
Pastāvīgi depresīvi traucējumi (distīmija): šī ir mazāk smaga, bet ilgstošāka depresijas forma, kas ilgst vismaz 2 gadus.
Perinatālā depresija: tā ir depresija, kas rodas grūtniecības laikā vai pēc dzemdībām.
Sezonāli afektīvi traucējumi (SAD): tas ir depresijas veids, kas rodas saistībā ar gadalaiku maiņu, piemēram, ziemas mēnešos, kad ir mazāk saules gaismas un aktivitāšu ārā.
Psihotiskā depresija: tas ir depresijas veids, ko pavada psihotiski simptomi, piemēram, halucinācijas vai maldi.
Bipolāri traucējumi: tā ir garīga slimība, kas izraisa mānijas (neparasti paaugstināta garastāvokļa) un depresijas epizodes.

Depresijas ārstēšana

Ir daudzas efektīvas depresijas ārstēšanas metodes, tostarp:

Medikamenti: Antidepresanti ir visizplatītākā depresijas ārstēšana. Tie strādā, līdzsvarojot ķīmiskās vielas smadzenēs.
Terapija: terapija var palīdzēt jums izprast depresiju un attīstīt prasmes tikt galā ar to. Ir daudz dažādu terapijas veidu, piemēram, kognitīvi-biheiviorālā terapija un starppersonu terapija, mākslas terapija un citi.
Dzīvesveida izmaiņas: Izmaiņas savā dzīvesveidā, piemēram, regulāras fiziskās aktivitātes, veselīgs uzturs un pietiekami daudz miega, var arī palīdzēt uzlabot depresiju.

Ja rodas depresijas simptomi, ir svarīgi meklēt profesionālu palīdzību! Depresija ir ārstējama slimība, un nav jākaunas meklēt palīdzību.

Vairāk par šo tēmu: