Kā izvairīties no aukstumpumpām vasarā

Igors Pļava

Kārlis Bikšus, EUROAPTIEKA

Lai vasarā nebūtu jācieš no aukstumpumpām jeb herpes vīrusa, cilvēkiem šajā gadalaikā būtu jāuzmanās no saules un vēja, kā arī jāuzlabo organisma imunitāte, iesaka speciālisti.

 

Cilvēkiem, kam bieži uzmetas aukstumpumpas, būtu jāzina, ka ilgstoša uzturēšanās saulē un vējā pie jūras vai citas ūdenstilpnes, var ierosināt šīs nepatīkamās kaites uzliesmojumu. Herpes vīrusu veicinošs faktors var būt arī caurvējš, tāpēc vasarā braucot transportlīdzeklī vai uzturoties caurvējā telpās, vēlams apmest ap kaklu lakatu vai šalli, sacīja “EUROAPTIEKA” pārstāve Dagnija Veidemane.

Viņa brīdināja, ka herpes vīruss ir bīstamāks nekā pieņemts uzskatīt, jo dažkārt tas var ierosināt tādas smagas slimības kā galvas smadzeņu iekaisumu jeb encefalītu, smadzeņu apvalka iekaisumu jeb meningītu un aknu iekaisumu jeb hepatītu.

Jāzina, ka herpes vīruss ir ļoti lipīgs un viegli nododas savstarpējā saskarē, piemēram, dzerot no vienas ūdens pudeles vai lietojot kopējus traukus un citus sadzīves priekšmetus.

“Vasarā cilvēki aktīvāk nekā citos gadalaikos pulcējas dažādos pasākumos, tāpēc ir lielāka varbūtība inficēties, neievērojot piesardzības pasākumus. Ja herpes vīruss reiz iekļuvis organismā, to iznīcināt ir faktiski neiespējami, taču var veiksmīgi kontrolēt,” teica speciāliste.

“Veselības centra 4” Dermatoloģijas un ķiruģijas klīnikas dermatovenerologs Raimonds Karls atzina, ka Latvijā no aukstumpumpām cieš daudz cilvēku, lielākoties gados jauni ļaudis. “Riska grupā ir jebkurš cilvēks, kam ir novājināta imunitāte. Arī saules stari var aktivizēt herpes vīrusu, tāpēc jācenšas izvairīties no ultravioletā (UV) starojuma,” teica ārsts.

Ja cilvēkam aukstumpumpas uzmetas ļoti bieži, profilaksei labi var palīdzēt aptiekās nopērkami lūpu zīmuļi, kas paredzēti aizsardzībai pret UV stariem, viņš informēja.

“EUROAPTIEKA” farmaceite Ilva Leimane pastāstīja, ka cīņā ar aukstumpumpām lieti noder dažādi aptiekās nopērkami preparāti, kuru sastāvā ir aktīvā viela aciklovirs.

Plāksteri ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem, jo tas apstādina aukstumpumpas veidošanos jau uzlīmēšanas brīdī. Savukārt jauns līdzeklis ir serums pret aukstumpumpām, kam ir gan ārstējoša, gan aizsargājoša iedarbība.

Leimane sacīja, ka aukstumpumpas parādīšanās ir apliecinājums novājinātai imūnsistēmai, tāpēc tās stiprināšana var palīdzēt izvairīties no saslimšanas. Imunitātes uzlabošanai aptiekāre ieteica lietot ehinaceju, C vitamīnu un ēdienkartē vairāk iekļaut augļus un dārzeņus.

Par aukstumpumpas drīzu parādīšanos liecina nieze, dedzināšana un spīlējoša sajūta uz lūpām vai mutes apvidū. Ja tā noticis, tas nozīmē, ka esat inficējies ar herpes vīrusa 1. tipu (HSV-1), kas ir izplatītākā herpes vīrusa infekcijas izpausme.

Herpes vīruss visbiežāk parādās uz sejas – lūpām, deguna, zoda -,taču tas var skart arī citas ķermeņa daļas, piemēram, kāju locītavas. Turklāt herpes var veidoties uz dzimumorgānu gļotādas, un šajā gadījumā notikusi inficēšanās ar herpes vīrusa 2.tipu (HSV – 2), kas tiek pārnēsāts intīmo un dzimumkontaktu ceļā.

Visbiežāk herpes vīruss pamostas, ja tam ir labvēlīgi apstākļi – stress, pārslodze, nepilnvērtīgs uzturs, nepietiekams miegs, pārmērīga uzturēšanās saulē, apaukstēšanās, novājināta imunitāte.

 

Vairāk par šo tēmu:

Aukstumpumpas – kā tās ārstēt?

Māra Kondrāte Rudens vējainajos un aukstajos laika apstākļos īpaši aktivizējas aukstumpumpu izplatība. Diemžēl tiem, kas reiz inficēti ar aukstumpumpu izraisošo vīrusu, nav iespējas no vīrusa

Lasīt »