šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Ērces – laiks pārbaudīt antivielas un lemt par vakcinēšanos

Dr. Didzis Gavars; Dr. A. Aucewww.egl.lv

Pavasarī daudzi atkal un atkal uzdos sev un citiem jautājumus, kas saistīti ar vakcinēšanos pret ērču encefalītu. Bieži cilvēki ir aizmirsuši kad tie ir vakcinējušies, un vai vispār ir vakcinējušies. Ērces parādās tiklīdz ir nokusis pirmais sniegs un vakcinācijai, ja to izvēlas, būtu jābūt veiktai jau pirms tam. Tātad par vakcināciju ir jāsāk domāt jau februārī.

Ja nav skaidrības par to, vai cilvēks ir vai nav vakcinējies un/vai kad tas bija, tad jānosaka vai asinīs atrodas antivielas pret ērču encefalīta vīrusu. Antivielas ir tas imūnsistēmas produkts, kas nodrošina organisma spēju pretoties. Vakcinācijas rezultātā organismā izveidojas antivielas pret ērču encefalīta ierosinātāju. Ja antivielas asinīs ir pietiekamā daudzumā, tad vakcinācija nav vajadzīga, bet ja antivielu pret ērču encefalītu organismā ir pārāk maz, tad ir vajadzīga vai nu pilna vakcinācijas programma vai revakcinācija.
Ērču encefalīta antivielu pārbaudi var veikt laboratorijā nododot asinis uz antivielu testu. E. Gulbja laboratorijā šāds tests maksā 5,00 Ls un rezultāti ir pieejami vienas dienu laikā, tos var saņemt gan personīgi atnākot pakaļ gan arī pa e-pastu vai pat pa faksu. Asinis uz antivielu pārbaudi var nodot jebkurš, speciāls ārsta norīkojums tam nav vajadzīgs. Antivielu tests ir ievērojami lētāks un vienkāršāks nekā pilnā vakcināciju programma. Cilvēkiem, kas reiz jau izslimojuši ērču encefalītu (daudzi cilvēki Latvijā to izslimojuši bez smagiem simptomiem un nediagnosticētu) parasti imunitāte saglabājas mūža garumā un vakcinācija nav nepieciešama.

Kā novērtēt ērču encefalīta analīžu rezultātu.
Organisma aizsargspēju pārbaudei pret ērču encefalītu  laboratorijā nosaka IgG (imūnglobulīna G klases antivielas). Savukārt ja ir aizdomas par akūtu saslimšanu ar ērču encefalītu tad laboratoriski to var pārbaudīt nosakot ērču encefalīta imūnglobulīna M (IgM).
Ja konstatē, ka ir un ir pietiekami (apmēram 25 vienības) imūnglobulīna G klases antivielas, tad tas nozīmē, ka cilvēkam ir izstrādājusies droša aizsardzība pret ērču encefalīta vīrusu, un vismaz uz trijiem gadiem (ja nav droši zināms vakcinēšanās datums) var justies droši. Ja konstatē, ka antivielas ir, bet nedaudz (mazāk nekā 25 vienības) – ir nepieciešama kārtējā revakcinācija (viena deva).    Ja konstatē, ka antivielas nav, tad jāsāk vakcinēties – pirmā deva, pēc mēneša otrā, pēc gada trešā.
Antivielas, par kurām interesējās ēŗču encefalīta vīrusa sakarā ir divu veidu
–    Ērču encefalīta imūnglobulīns G (IgG) un
–    Ērču encefalīta imūnglobulīns M (IgM).
IgG ir nosakāms tad, kad jāpārliecinās par to, vai vakcinēšanās rezultātā ir attīstījušās organismu aizsargājošās antivielas. IgG pilnvērtīgi izveidojas apmēram 3 – 4 nedēļu laikā pēc vakcinēšanās    .
IgM ir nosakāms tad, ja ir aizdomas par saslimšanu ar ērču encefalītu un persona nav vakcinēta un/vai nav zināms vai ir vakcinēta. IgM izveidojas agrīni – vienas līdz trīs nedēļu laikā pēc ērces kodiena. Tātad pirmo nedēļu laikā pēc ērces kodiena ir iespējama situācija, ka saslimšana ir sākusies, bet ar antivielu testu to vēl nevar noteikt. Tajā pašā laikā nosakāms arī IgG, lai uzzinātu vai tomēr cilvēkam nav atrodamas IgG klases antivielas no agrākas vakcinēšanās vai citāda kontakta ar ērču encefalīta vīrusu.

Rezumējums antivielu laboratorijas testam
Ja cilvēks vesels
IgG – nav                                                Jāsāk vakcinēšanās pēc pilna plāna.
Ig G – ir, bet mazāk 25 vienībām               Revakcinācija.
IgG – ir, vairāk par 25 vienībām                 Imunitāte pietiekama.
Ja ir aizdomas par salimšanu ar ērču encefalītu
IgM – pozitīvs, IgG – nav                          Iespējama agrīna saslimšana
IgM – pozitīvs, IgG – ir                             Iespējama saslimšana
IgM – nav, IgG – ir                                   Saslimšana apšaubāma (vai nu atliekas no pārslimošanas agrāk, vai vakcinēšanās).

Analīžu cenas,  kur un kā to veikt.
E. Gulbja Laboratorijā ērču IgG tests Ls 5,00 un IgM tests – 5,20. Atbilde ir pēc vienas dienas un to var saņemt pa e-pastu, uz vietas vai pat pa faksu. Asinis analīzei ir iespējams nodot visos E. Gulbja laboratorijas pieņemšanas punktos

Vairāk par šo tēmu: