Brīnumu gaidot!

Uldis Mežs

Sandra Vizule

Vērojot kosmētisko līdzekļu un procedūru reklāmas televīzijā un žurnālos, rodas iespaids, ka mūsdienu kosmetoloģijas iespējas ir neierobežotas. Atliek tikai tās visas izmantot, un perfekts izskats nodrošināts. Nebūs jaunu krunciņu, jau esošās izlīdzināsies, ādas tonuss atjaunosies, celulīts izzudīs. Kā viss notiek reālajā dzīvē? No kā visvairāk ir atkarīgs vēlamais rezultāts?

Jebkura kosmētiskā līdzekļa efektivitāti nosaka vairāki parametri:
• bioloģiski aktīvo vielu (BAV) koncentrācija kosmētikā;
• BAV stabilitāte kosmētikā;
• BAV iedarbības ātrums (pakāpenisks uzsūkšanās ātrums nodrošina līdzekļa efektivitāti ilgākā periodā);
• BAV savienojamība ar pārējiem komponentiem (pārējām sastāvdaļām), kas veido krēma pamatsastāvu;
• BAV iekļūšanas efektivitāte ādā.
Ņemot vērā šos parametrus, kosmētiskos līdzekļus iedala divās grupās:
• ādu kopjoši un stabilizējoši līdzekļi,
• ādu uzlabojoši un atjaunojoši līdzekļi.
Lietojot pirmās grupas kosmētiskos līdzekļus, jāņem vērā, ka visi nosauktie efektivitātes rādītāji ādu kopjošajiem līdzekļiem piemīt mazākā mērā nekā ādu uzlabojošajiem.
Kopjošā un stabilizējošā kosmētika nodrošina ādas papildu barošanu, mitrināšanu, aizsardzību pret ārējās vides kaitīgo ietekmi.
Uzlabojošā kosmētika nodrošina ne tikai šo iedarbību, bet arī
• uzlabo ādas tonusu,
• palīdz pakāpeniski savilkties ādas porām,
• uzlabo ādas krāsu,
• veicina sīko krunciņu izlīdzināšanos.
Regulāri lietojot kopjošo kosmētiku, iespējams palēnināt ādas novecošanos. Regulāri lietojot uzlabojošo kosmētiku, iespējams panākt ievērojamu un redzamu ādas uzlabojumu. Jāņem vērā, ka reāli ādas uzlabošanos pamanīsit ne ātrāk kā pēc trīs nedēļām, kopš regulāri lietojat kosmētisko līdzekli. (Iegādājoties kosmētiskos līdzekļus, noteikti jāņem vērā to cena. Ļoti reti ādu uzlabojošā kosmētika būs nopērkama par lētu naudu, jo tās izgatavošanā izmanto dārgu tehnoloģiju.)
Pašreizējais kosmētisko līdzekļu piedāvājums ir milzīgs. Tas palielina konkurenci starp ražotājiem un liek pastāvīgi meklēt jaunas metodes kosmētisko līdzekļu efektivitātes paaugstināšanai. Viens no pašiem jaunākajiem kosmētisko produktu efektivitātes uzlabojumiem ir kapsulas. Mikrokapsulās aktīvie un ādu uzlabojošie savienojumi daudz ilgāk saglabā savu bioloģisko vērtību un nenonāk saskarē ar gaisa skābekli, kas var inaktivizēt to darbību. Mikrokapsulas ir ļoti maza izmēra, tāpēc kosmētiskie līdzekļi vizuāli un strukturāli neatšķiras. Kosmētikas preču tirgū var iegādāties krēmus ar koenzīma Q10 mikrokapsulām (koenzīms Q10 veicina ādas šūnu atjaunošanos un dalīšanos), arī ar C vitamīna mikrokapsulām (C vitamīns neitralizē brīvos radikāļus, kavē ādas novecošanos, piedalās kolagēna sintēzē).
Lielākās želatīna kapsulās tiek piedāvāts retinols – attīrīts A vitamīns (aktivizē ādas vielmaiņu, atveseļo sausu ādu, palīdz nogludināt krunciņas). Kapsula pasargā retinolu no gaismas staru ietekmes, saskarē ar gaismu retinols zaudē aktivitāti.
Ievērojamu ādu uzlabojošu efektu var panākt, lietojot dažādu kosmētikas firmu piedāvātos atjaunojošos serumus. Tie parasti satur spēcīgas iedarbības bioloģiski aktīvas sastāvdaļas – placentas fermentus, timusa ekstraktu, karotinoīdus, aminoskābes. Serumam ir reģenerējoša un imunomodulējoša iedarbība, tas darbojas kā antioksidants. Sevišķi ieteicams lietot serumu tad, ja āda ir īpaši sausa, vīstoša, ja ir dziļas grumbas.
Ādas tonusa uzlabošanai, krunciņu izlīdzināšanai un zemādas audu irdenuma novēršanai iedarbīgas ir kolagēna un elastīna koncentrāta ampulas.
Kosmētisko līdzekļu radīto pozitīvo rezultātu var pastiprināt, regulāri apmeklējot kosmētisko kabinetu. Pieredzējis kosmetologs palīdzēs izvēlēties tieši jums vēlamo kosmētisko līdzekļu un procedūru kopumu. Tomēr derētu ņemt vērā, ka, arī regulāri un visplašākajā spektrā lietojot kosmētiku, nelikvidēsit grumbas, neizzudīs stabili izveidojušies maisiņi zem acīm, arī ievērojamu sejas liftingu neizdosies panākt. Ja savu izskatu vēlaties uzlabot ļoti radikāli, tā ir plastiskās ķirurģijas kompetence. 

Vairāk par šo tēmu: