Kakla sāpes bērniem

Uldis Mežs

Infekcijas izraisīto kakla iekaisumu, saslimušais visasāk izjūt kā kakla sāpes. Tās neļauj gulēt, klepošana ir sāpīga, rodas aizsmakums, grūtības runāt un ēst, izraisot īgnumu un nogurumu. Sāpes kaklā ir nepatīkams traucēklis ik vienam. Ja pieaugušie vēl spēj sevi piespiest ēst un lietot vairāk šķidrumu, kas tik ļoti nepieciešams iekaisuma gadījumā, tad bērni, sāpju nomocīti, var vispār no visa atteikties. Kā vecākiem palīdzēt bērnam kakla sāpju gadījumā, no kā sāpes rodas un kad jāmeklē speciālista padoms, jautājām ģimenes ārstei Lolitai Zorģei.

Pēc viņas stāstītā kakla sāpju iemesls vairākumā gadījumu ir vīrusu vai baktēriju izraisīta infekcija, kuru vislabāk ārstēt ar dabīgiem produktiem, piemēram, lietojot kumelīšu un kliņģerīšu tējas. Pie ārsta vajadzētu griezties tad, ja vairāk kā trīs dienas ir paaugstināta temperatūra un parādās blakus saslimšanas kā sāpes galvā, ausīs, stipras iesnas vai klepus. Līdz tam jāļauj organismam pašam uzveikt slimību, palīdzot ar pastiprinātu šķidruma lietošanu, imunitāti stiprinošo medu, dzērvenēm, rozīnēm un citiem labi zināmajiem produktiem.

Aptiekās ir pieejams plašs dabīgo preparātu klāsts kakla iekaisuma ārstēšanai. Pārsvarā tās ir tabletes un spreji. Lai arī bērniem labāk patiks tabletes, kurām pievienotas dažādās garšas, tomēr vairāku iemeslu dēļ labāk būtu izvēlēties sprejus.
Tabletēm itin bieži ir tikai atsāpinošs efekts, taču pašu kakla sāpju cēloni – infekciju, tās nemaz neārstē. Līdz ar to pastāv risks, ka infekcija var iet plašumā un izraisīt vēl blakus saslimšanas, kuras minēja Dr. Zorģe. Otrkārt, tabletes, izšķīstot mutes dobumā, nepārklāj rīkles aizmugurējo sienu, kur vairojas kaitīgie mikroorganismi, līdz ar to tablešu iedarbības laiks un efekts ir ļoti īss.

Spreji, savukārt, veido aizmugurējo rīkles sienu noklājošu kārtiņu, kas neļauj mikroorganismiem savairoties un to iedarbības ilgums ir krietni ilgāks nekā tabletēm.

Vairāk par šo tēmu: