Psoriāze jeb zvīņēde

Aija Rajevska un Irēna Sjucollo

Psoriāze ir ādas slimība, kas medicīnā pazīstama jau no Hipokrata laikiem. Visbiežāk ar to slimo Ziemeļeiropas valstu iedzīvotāji. Psoriāze ir 3—5% iedzīvotāju — gan jauniem, gan veciem, taču diezgan bieži ar to saslimst pubertātes vecumā, un tas, iespējams, saistīts ar organismā norisošajām hormonālajām pārmaiņām. Slimība nav lipīga, ar psoriāzi nesaslimst pēc pieskaršanās slimnieka ķermenim.

Hroniska ādas slimība
Galvenie zvīņēdi izraisošie faktori ir stress, fiziska vai psihiska trauma, vīrusu un baktēriju izraisītas infekcijas, piemēram, angīna, kā arī vielmaiņas un imunoloģiski traucējumi. Liela nozīme ir iedzimtībai, jo apmēram 40% slimnieku ar šo kaiti sirgst arī kāds no radiniekiem, tāpēc psoriāzi var dēvēt par ģimenes slimību.
Psoriāze ir hroniska slimība, to nevar izārstēt un tās gaita ir neprognozējama. Slimība uzliesmo un pēc kāda laika norimst, taču neviens nevar pateikt, kā izpaudīsies nākamais slimības paasinājums — slimība var sākties strauji ar ļoti izteiktām pazīmēm, vai arī norisēt ar pavisam nelielām ādas pārmaiņām. Zvīņēdei raksturīga sezonalitāte — ir gan vasaras, gan ziemas forma, pēdējā sastopama biežāk. Ziemas formas gadījumā uzliesmojumi ir rudenī un ziemā, bet vasarā vērojama uzlabošanās.
Izpausmes
Visbiežāk galvas matainajā daļā, uz elkoņu un ceļu atlieces virsmām redzami sārti, labi norobežoti plankumi, kuru virsma klāta ar sudraboti baltām, viegli noņemamām zvīņām. Tomēr izsitumi var būt jebkurā ķermeņa daļā, un to lielums — loti dažāds, no punktveida līdz pat plašiem un saplūstošiem. Izsitumi parasti neniez.
Ja pirmie zvīņēdes izsitumi parādās galvas matainajā daļā, rodas iespaids, ka pastiprināti veidojas blaugznas. Vairāki psoriāzes slimnieki pie ārsta griezušies pēc tam, kad ilgstoši un nesekmīgi izmēģinājuši dažādus pretblaugznu šampūnus. Psoriāzei raksturīgās zvīņas veido nenobriedušas ādas šūnas. Šīs slimības gadījumā ādas virskārtas šūnas nomainās 10 reizes ātrāk nekā veselā ādā, radot ādas lobīšanos.
Kā sadzīvot ar psoriāzi
Veicot ārstnieciskas un veselību nostiprinošas procedūras, iespējams mazināt slimības izpausmes vai pat izvairīties no paasinājuma.
Mazgāšanās. Ja iespējams, katru dienu ejiet dušā vai vannā. Mazgāšanās laikā ādu nedrīkst berzt. Ūdenim var pievienot speciālas, ādu mīkstinošas vannas piedevas. Pēc peldes ādu mīkstina, ieziežot to ar maigu eļļu vai indiferentu ziedi.
Smēķēšana, alkohola lietošana nelabvēlīgi ietekmē slimību. Smēķēšana pasliktina ādas apasiņošanu; smēķētājiem biežāk rodas dažādas infekcijas, kas var izraisīt zvīņēdes paasinājumu.
Sauļošanās palīdz psoriāzes ziemas formas gadījumā, taču neder vasaras formas slimniekiem. Psoriāzes slimniekiem nepieciešami ultravioletie B stari, tāpēc tiek izmantotas īpašas sauļošanās kabīnes, jo solārijos parasti lieto ultravioletos A starus. Pirms sākt sauļošanos, noteikti jākonsultējas ar dermatologu, jo katram slimniekam jāpielāgo individuāls sauļošanās režīms. Pārsauļošanās var radīt slimības paasinājumu vai pasliktināt tās gaitu. Nedrīkst sauļoties psoriāzes progresīvajā stadijā vai, ja slimniekam ir eksudatīvā slimības tonna.
Fiziski vingrinājumi uzlabo pašsajūtu un palīdz saglabāt optimālu ķermeņa masu.
Ķīmiskas vielas. Nedrīkst lietot stipras ziepes un mazgājamos līdzekļus, jāizvairās no saskares ar antiseptiskiem Šķīdumiem.
Mehāniski ādas bojājumi. Nedrīkst kasīt bojāto ādu un jāmēģina izvairīties no nobrāzumiem, iegriezumiem u.c. mehāniskiem ādas bojājumiem, jo tie var izraisīt psoriāzes paasinājumu.
Ārstēšana
Gadsimtu gaitā ārstēšanā izmantotas dažādas metodes un līdzekli, piemēram, dzīvsudrabu, darvu un salicilātus saturošas zāles, vēl nesenajos padomju laikos visiecienītākie preparāti bijusi ASD un naftalāns.
Tagad psoriāzes ārstēšanā izmanto zāles, kas nenokrāso ādu un drēbes, ir ērti lietojamas un kurām ir patīkama smarža. Tomēr pašārstēšanās nekādā gadījumā nav ieteicama, jo dermatologs var izvēlēties pareizo ārstēšanas metodi.
Psoriāzi var veiksmīgi ārstēt ambulatoriski
70-80% gadījumu psoriāzi ar labiem panākumiem var ārstēt ambulatoriski. Pasaule un arī Latvijā viens no visefektīvākajiem līdzekļiem ambulatoriskai psoriāzes ārstēšanai ir Dānijā ražotais daivoneksa krēms, ziede un šķīdums galvas matainās daļas ārstēšanai. Daivoneks ir D vitamīna atvasinājums, kas nomāc paātrināto ādas virskārtas šūnu vairošanos un veicina to nobriešanu, tāpēc psoriāzes skartās ādas stāvoklis jūtami uzlabojas. Veiksmīgas ārstēšanas pamatā ir zāļu lietošanas regularitāte — daivoneksu jāuzziež uz psoriāzes skartās ādas divas reizes dienā (no rīta un vakarā). Šīs zāles ir piemērotas ilgstošai psoriāzes ārstēšanai, jo nerada ādas atrofiju, kā tas notiek ilgi lietojot kortikosteroīdus.
Psoriāzes slimnieku biedrība
Psoriāzes slimnieku biedrības uzdevums ir saliedēt psoriāzes slimniekus un palīdzēt nodrošināt viņiem gan morālu atbalstu, gan ambulatorisku ārstēšanu. Latvijas Psoriāzes slimnieku biedrība dibināta 1993. gadā un pagaidām ir vienīgā Baltijā. Psoriāzes slimnieku biedrībai ir sava mājvieta — Rīgā, Maskavas ielā 127(tālr. 7145301), turpat izvietojies arī ārstnieciskais centrs, kurā konsultē kvalificēti dermatolog

Vairāk par šo tēmu:

Maigas rūpes par jaunu ādu

Kā jauniešiem rūpēties par savas ādas labsajūtu un izskatu, konsultē ģimenes ārste Inga Zemīte un uzņēmuma Carlen Hair Collection vadītāja Jolanta Reihmane. Visgludākā, maigākā āda

Lasīt »