Pretizgulējumu matrači slimnieku kopšanai

Uldis Mežs

 
Gunita Ogriņa

Pretizgulējumu matračus meklējiet pie medicīnas preču un pacientu kopšanas līdzekļu izplatītājiem!

Latvijā nopērkami divu veidu matrači. Vieni, ko izmanto veseli cilvēki vai cilvēki ar nelielām veselības problēmām, piemēram, muguras sāpēm, lai naktīs labāk gulētu, uzlabotu garastāvokli un savu veselības stāvokli, un otri, kas domāti cilvēkiem ar smagām kustību problēmām, mazkustīgiem vai pavisam guļošiem cilvēkiem pēc nopietnām traumām un saslimšanām, piemēram, insulta.

Guļošiem cilvēkiem svars sadalās nevis pa visu ķermeni vienmērīgi, bet uz atsevišķām tā daļām – pakauša, plecu joslas, elkoņiem, astes kaula, papēžiem. Uz sāna guļošiem cilvēkiem – uz ausīm, pleciem, gūžu kauliem, ceļiem un starp ceļiem, potītēm un starp tām.

Izgulējumi
Ja nekustīgā guļošā stāvoklī pacients atrodas ilgāku laiku, spiediens uz ādu nospiež sīkos asinsvadus, kas to apgādā ar barības vielām un skābekli, un viņam var rasties izgulējumi. Sākumā  uz pacienta ādas parādās neliels apsārtums un pūtītes, vēlāk – brūces un pavisam nopietni izgulējumi. Slimniekiem ar perifēriem asinsvadu traucējumiem izgulējumi var rasties pat stundas laikā.
Izgulējumi ir grūti ārstējami. Un reizēm tiem ir pavisam bēdīgas sekas. Infekcijas rezultātā pacientam var sākties nieru un citu orgānu saslimšanas, kas var izraisīt letālu iznākumu. Tāpēc, ja ar kādu no tuviniekiem notiek kāds negadījums vai pēc smagas slimošanas viņam ilgstoši jāpaliek gultā, piederīgajiem laikus jāiegādājas pretizgulējumu matracis. Pie pareizas ārstēšanas tas pacientam palīdzēs ātrāk izveseļoties un atvieglos viņa tuvinieku ikdienas soli – viņiem nebūs jāalgo slimnieka aprūpētāja, kas pēc katras pusstundas mainīs slimnieka guļas stāvokli, vai jādara tas pašiem.
Pavisam ir četras izgulējumu riska grupas. Pirmā ir pacientam visnekaitīgākā un novēršama pavisam īsā laika periodā (līdz pusgadam), savukārt ceturtā  – ar vislielāko bīstamību.

Pretizgulējumu matrači un to cenas
Mājas apstākļos pacienti var lietot otrajai vai trešajai riska grupai domātos pretizgulējumu matračus. Tie garantēs, ka pacientam neradīsies jauni izgulējumi un viņš ātrāk atgūs veselību. Smagākos gadījumos būs jāiegādājas ceturtajai riska grupai domāto pretizgulējumu matraci. Šiem matračiem ir lielāka spiediena regulēšanas jauda un tie ir daudz efektīvāki. Slimnīcas daudzus pacientus ar tiem nodrošina, taču to finansiālā situācija nav tik laba, lai ar tiem apgādātu visus pacientus. Tāpēc, ja tuvinieki to var atļauties, sava artava pacienta ārstēšanā bieži vien jāiegulda arī viņiem, iegādājoties kādu no pretizgulējumu matračiem.
Matrača cena ir atkarīga no tā, cik smagam cilvēkam matracis domāts, no pacienta ādas izgulējumu pakāpes, no materiāla, kāda matracis ražots un uzņēmuma, kas izplata konkrēto preci.
Pacientiem līdz 90 kg, ar nelielu ādas izgulējumu pakāpi, matracis ar kompresoru maksās ap Ls 130, ar svaru līdz 130 kg un daudz smagākiem izgulējumiem – līdz Ls 330. Slimnīcās izmanto lielākas jaudas matračus, kuru cena nereti pat sasniedz Ls 1500. Ja pacienta stāvoklis ir smags un tuvinieki to var atļauties, šādu matraci var iegādāties arī pacienta tuvinieki.

Kur iegādāties preizgulējumu matračus
Tuviniekiem gan jāatceras, ka preizgulējumu matračus nevar nopirkt tirdzniecības centros un veikalos. Viņiem ir jāvēršas pie medicīnas un slimnieku kopšanas preču izplatītājiem, kas palīdzēs iegādāties katram pacientam vispiemērotāko pretizgulējumu matraci.
Pie medicīnas un slimnieku kopšanas preču izplatītājiem iespējams iegādāties arī ūdens un gaisa matračus, kas tāpat kā pretizgulējumu matrači tiek klasificēti kā medicīniskie matrači, taču izgulējumu problēmu gadījumos tie nepalīdzēs. Šie matrači vairāk domāti labsajūtas radīšanai un citu, mazāk būtisku kaišu ārstēšanai.
Pretizgulējumu matrači ir izgatavoti no mīkstas medicīniskās plastmasas, pie kuras piestiprināts kompresors. Lai sāktu to lietot, tas tikai jāuzliek uz dīvāna vai gultas, kurai jau ir savs matracis, un jāpieslēdz pie elektrības tīkla.
Matrači atkarībā no spiediena maiņas pakāpes mēdz būt aprīkoti ar divām vai četrām caurulītēm, kas vienmērīgi regulē spiedienu uz pacienta ķermeni un ļauj viņa ādai elpot.
Kompresors var darboties augu diennakti. Tas klusu sīc, bet netraucē pacienta labsajūtu un miegu.
Latvijā nopērkamiem pretizgulējumu matračiem ir divu gadu garantija. Ja šajā laikā ar to kaut kas notiek, jāvēršas pie izplatītāja, kas novērsīs radušos problēmu – salīmēs matraci vai nomainīs no ierindas izgājušo kompresoru. Ja matracis nejauši ieplīst, kompresors dod signālu, ka tam trūkst spiediena.
Kad pacients ir izveseļojies, viņa matraci bez speciālas tīrīšanas nebūtu ieteicams dod citiem pacientiem, jo katram slimniekam ir savas saslimšanas un ādas problēmas. To var uzdāvināt kādai slimnīcai, kuras darbinieki pratīs to pareizi iztīrīt un tālāk izmantos cēlam mērķim – citu pacientu ārstēšanai.
Izgulējumi ir smags ādas bojājums, no kuriem jācenšas izvairīties, vai, ja tie jau ir radušies, jāārstē savlaicīgi. Lai cik kvalitatīva būs pacienta ārstēšana, bez pretizgulējumu matrača šo problēmu būs grūti novērst. Tāpēc, kaut arī tie prasa papildus ieguldījumus no pacienta tuvinieku puses, uz to rēķina nevajadzētu taupīt. Ja slimnieks uz gultas atrodas ilgāku laiku, pretizgulējumu matrača iegāde noteikti atmaksāsies. Turklāt ne tikai naudas, bet arī pacienta veselības stāvokļa uzlabošanās ziņā.

Vairāk par šo tēmu:

Kas ir ārstnieciskā kosmētika?

Latvijas dabīgās kosmētikas zīmola MARUSHA produkts – Rozmarīna ārstnieciskā matu eļļa matu augšanai – ietilpst ārstnieciskās kosmētikas kategorijā. Bet kas tieši ir ārstnieciskā kosmētika? Ārstnieciskajā

Lasīt »