šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Ēdiet prātīgi

Kaspars Ozoliņš

Kad neesat vienisprātis ar savu spoguļattēlu un svaru bultiņas rādījumu, laiks pieņemt nopietnu lēmumu. Būt vai nebūt pareizai ēšanai. Nepārdomātas diētas sekas ir muskuļu, nevis tauku zaudēšana.

Vasaras laiks ir labākais brīdis, kad sākt ko jaunu – pārskatīt ēšanas ieradumus, atbrīvoties no liekajiem kilogramiem un iegūt sen kāroto veselīga izskata ķermeni un enerģijas papildinājumus. Pierakstiet visu, ko ēdat, minot cikos ieturēta maltīte. Šādu «ēšanas dienasgrāmatu» rakstiet vismaz nedēļu. Kamēr ēdam nekontrolēti, šķiet, ka viss ir kārtībā.

Diēta ir nopietns stress organismam

Krievijas Uztura institūts paziņojis statistiku – cilvēki, kas apmeklējuši speciālos dietoloģijas stacionārus ar mērķi ātri atbrīvoties no liekā svara, pēc izrakstīšanās strauji atgūst savu iepriekšējo svaru ar uzviju – liekais svars bieži vien pieaug divas reizes.

Tas ir nopietns akmens, kas iemests neapdomāto diētu dārziņā. Tās pasliktina ķermeņa masas sastāvu. Jebkura diēta, vai tā būtu bēdīgi slavenā Atkinsona olbaltumvielu, augļu, «balto nakšu» vai «deserta» diēta, ir nopietns stress organismam.

Stresa stāvoklī organisms pirmām kārtām zaudē iekšējo līdzsvaru. Ko tas nozīmē? Šāds stāvoklis Ir ļoti raksturīgs pilsētniekiem – vispirms «cieš» nevis tauki, kā gribētos, bet gan muskuļi. Skan paradoksāli? Šo loģiku var paskaidrot. Kam vajadzīgi muskuļi tiem, kas strādā sēdus, lūkojoties datora ekrānā? Toties tauku saturs organismā joprojām ir svarīgākais enerģijas avotu krājums «nedienām».

Un tā – tikko kā vēlamā aina svaru lodziņā sasniegta, «tievētājs» diētu pārtrauc. Tikko atsācis iepriekšējos ēšanas paradumus, cilvēks atkal atgriežas sākotnējā stāvoklī – svars pilnībā atgūts. Visnepatīkamākā likumsakarība, ko daudzi arī nezina, – zaudētās muskuļu masas vietā klāt nāk tauki. Sanāk, ka, gavējot veselības vārdā rezultāts ir graujošs. Muskuļu un tauku līdzsvars kļūst aizvien sliktāks. Turklāt tas ne tikai kaitē veselībai, bet arī organisma iekšējai videi. Svars samazinās, bet ķermenis kļūst ļumīgs, un apkārtmēri palielinās.

Ko var secināt no teiktā? Pirmkārt, tievēt vajag pakāpeniski, otrkārt, šajā jomā tāpat kā visur citur var «iebraukt pamatīgās auzās». Katrs organisms ir «personība», un kas vienam piemērots, lai atbrīvotos no liekā svara, citam var kalpot kā nosūtījums pie ārsta. Bet ir arī lietas, kas palīdzēs Itin visiem.

«Kārtīga» ēšana

Pierakstiet visu, ko ēdat, minot cikos ieturēta maltīte. Kafijas krūzīte no automāta arī skaitās! Ja nodarbojaties ar sportošanu, pierakstiet, kādu treniņnodarbību apmeklējāt, ko ēdāt pirms un pēc tās. Šādu «ēšanas dienasgrāmatu» rakstiet vismaz nedēļu – tas labi organizē. Kad ēdam nekontrolēti, šķiet, kas viss Ir kārtībā. Visparastākā atruna taču skan – es vispār neko neēdu, no kurienes man tāds svars -nesaprotu! Toties, ieraugot precīzu izklāstu uz papīra, secinājums rodas pavisam citāds: lielākoties brokastis sastāv no kafijas krūzes vien, pusdienas – no picas šķēles, bet viss pārējais tiek notiesāts vakariņās. Pirmais darbs ir padarīts – rodas sapratne, no kurienes veidojas liekās kalorijas. Šādos gadījumos  atliek vien mainīt ēšanas režīmu, un sāksies panākumi!

Pareizs režīms – ēst vajag ne mazāk, kā piecas reizes dienā, ieturot otrās brokastis un launagu. Ideālā gadījumā ēdienreizes jāietur vienā un tajā pašā laikā un starplaiks starp tām – neliels. Piemēram, 9.00, 11.00, 14.00, 17.00 un 20.00

Dzert, ne uzdzert

Svarīgi, lai organisms šķidrumu uzņemtu nevis kafijas, tējas vai zupu veidā bet gan ar parastu negāzētu minerālūdeni. Tas samazina bada sajūtu, palīdz dedzināt taukus, mazina šķidruma aiztures iespējas organismā un tūskas veidošanos. Dažādībai ūdenim var pievienot citrona sulu, kā arī dzert ar skābekli bagātinātu ūdeni. Pēdējā laikā to var iegādāties gan veikalos, gan sporta klubos. «Skābekļa» ūdens uzlabo vielmaiņu un palīdz zaudēt lieko svaru. Dienā vajag izdzert ne mazāk kā 1 – 1,5 I ūdens.

Ievērot noteikumus

Likums, ko bieži neievēro, – nedrīkst strauji samazināt olbaltumvielu un tauku uzņemšanu. Tas var novest pie nopietniem vielmaiņas traucējumiem un imunitātes straujas pasliktināšanās. Labāk no ēdienkartes izslēgt cukuru, bulciņas, pankūkas, makaronus, pelmeņus utt. To visu var aizstāt ar augļiem un rupja maluma miltu izstrādājumiem, bet no saldumiem izvēlēties melno šokolādi, ievārījumus un džemus ar fruktozi. Tomēr, ja joprojām nevarat atteikties no «sliktajiem» ogļhidrātiem, centieties vismaz tos nelietot dienas otrajā pusē un it sevišķi pirms miega.

Izvēlēties vajadzīgo

Rītu labi sākt ar putru, bet ne ātri pagatavojamo. Vīriešiem ieteicams no rītiem ēst olbaltumvielām bagātu maltīti. Sāciet dažus rītus ar omleti, kas sastāv, piemēram, no vairākiem olu baltumiem un viena dzeltenuma.

Neaizmirstiet lietot skābpiena produktus – tie bagāti ar olbaltumu un kalciju. Vienīgais, kas jāievēro, – tauku procentu daudzums. Piena produktu treknums ir ļoti viltīgs, tādēļ izvēlieties mazākos ciparus – līdz 1,5 procenti tauku daudzuma šķidrajiem piena produktiem, līdz 20 procenti – sieriem. Un noteikti skatieties, kāds ir produkta uzglabāšanas laiks – tam jābūt minimālam!

Pēc treniņa ieteicams stundu atturēties no uztura. Bet svarīgi paēst ātrāk nekā pusotru stundu pirms tā. Vakariņās ēdiet, piemēram, zivi – ne ar kartupeļiem, bet zaļumiem. Tāpat dienas laikā ieteicams ēst lielu daudzumu dārzeņu – gan svaigus, gan gatavotus.

Diētu savienot ar fiziskajām aktivitātēm

Pirmkārt, tas vajadzīgs, lai nezaudētu muskuļu masu. Otrkārt, jebkura fiziskā aktivitāte paātrina vielmaiņas procesus. Aerobās nodarbības darbojas visefektīvāk. Turklāt trenēties vajag vismaz pāris reizes nedēļā, un censties paildzināt aerobā treniņa garumu līdz vismaz 40 minūtēm.

Sekojiet līdzi savam svaram

Ja sākumā jūsu svars ir ļoti liels, tad «jaunās dzīves» pirmajās nedēļās varat zaudēt līdz 3 – 4 kg. Tas ir normāli. Pēc tam nevajadzētu samazināt svaru vairāk kā par 300 gramiem nedēļā, un noteikti kontrolējot ķermeņa masas sastāvu. Jo optimālāk zaudējat svaru, jo lēnāk tas notiek. Pēdējie liekie kilogrami ir visgrūtāk pieveicami.

Atcerieties!

Nepārdomātas diētas sekas ir muskuļu, nevis nīsto tauku zaudēšana. Atsākot ēst, zaudētās muskuļu masas vietā nāk tauki. Muskuļu un tauku līdzsvars organismā kļūst vēl sliktāks!

Vairāk par šo tēmu:

Olīves

Zane Volkinšteine Olīvkoks senajā Grieķijā simbolizēja gudrību, pārticību un mieru. Olīvas daudzkārt minētas Bībelē, par tām runāja antīkie dzejnieki, un arī islāma pravietis Muhameds apgalvoja,

Lasīt »