šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Ko bites dod cilvēkam

Monika Mieze

Bites ir saimēs dzīvojoši kukaiņi, kuru daudzveidīgā produkcija izmantojama cilvēka uzturam un veselības stiprināšanai. Visi biškopības produkti ir dabīgi un augstvērtīgi.

Medus ir higiēnisks un vērtīgs diētisks produkts ar augstu kaloritāti. Tas satur vielas, kam ir fizioloģiska un profilaktiska nozīme cilvēka organismā. Galvenā sastāvdaļa ir viegli izmantojami ogļhidrāti. Pēc fermentu satura medus ieņem vienu no pirmajām vietām pārtikas produktu vidū. Medus mikroelementus organisms uzņem viegli. Plaši pazīstama medus lietošana pārtikā un tautas medicīnā.

Putekšņi ir ziedaugu vīrišķās dzimumšūnas, ko bites vāc savam uzturam kā olbaltumiem bagātu barību. Veidojot putekšņu nastiņas, bites tiem pievieno nektāru un siekalas, kas bagātina putekšņus ar fermentiem un cukuru. Šūnās novietotās un bišu sablīvētās putekšņu nastiņas, ko bites konservē ar medu, “iziet” pienskābo rūgšanu un veido vērtīgu uzturlīdzekli — bišu maizi. Abi šie putekšņu produkti noder kā bioloģiski aktīva, ātri iedarbīga uztura piedeva straujākai organisma fizisko spēku atjaunošanai, svara palielināšanai, hemoglobīna līmeņa paaugstināšanai asinīs, zarnu trakta funkciju regulēšanai. Tomēr putekšņu lietošanu nevajag pārspīlēt, jo vitamīnu bagātība uzturā var kaitēt tāpat kā to trūkums.Bišu māsu peru pieniņš ir darba bišu galvas dziedzeru sekrēts, ar ko tās baro bišu māti, kas aktīvas dravošanas sezonā dienā spēj izdēt tik daudz oliņu, cik pati sver. Peru pieniņš nav medikaments, bet augstvērtīgs uzturlīdzeklis, kas satur olbaltumvielas (t.sk. visas neaizvietojamās aminoskābes), taukus, ogļhidrātus, minerālvielas, vitamīnus , fermentus, hormonus. Tam piemīt bakteriostatiskas īpašības. Peru pieniņš darbojas kā biostimulators sirds — asinsvadu sistēmas nostiprināšanai, organisma aizsardzības spēju palielināšanai pēc infarkta un smagām operācijām, novājināta organisma spēku atjaunošanai.Propoliss ir bišu ievākts, aromātisko augu izcelsmes produkts, kas satur sveķus, balzāmus, vasku, ēteriskās eļļas un organiskās skābes. Propoliss darbojas kā dezinficētājs, jo tam piemīt spēcīgas antibakteriālas īpašības — tas spēj mazināt iekaisumu, pastiprina organisma imunitāti. Latvijā ir plaša pieredze propolisa lietošanā pie plaušu un bronhu slimībām.
Vasks ir bišu vaska dziedzeru produkts, ko plaši izmanto vairāk nekā 40 tautsaimniecības nozarēs, tai skaitā medicīnā, kosmētikā u.c.
Bišu inde ir bites indes dziedzeru produkts, kas tiek izmantots medicīnas preparātu gatavošanai.
Biškopības produktiem ir labas ārstnieciskās īpašības. Bet neaizmirsīsim, ka dažreiz tie var būt arī alergēns, tāpēc par to lietošanu ārstnieciskā nolūkā lietderīgi konsultēties ar ārstu.

Vairāk par šo tēmu:

Ēdiet prātīgi

Kad neesat vienisprātis ar savu spoguļattēlu un svaru bultiņas rādījumu, laiks pieņemt nopietnu lēmumu. Būt vai nebūt pareizai ēšanai. Nepārdomātas diētas sekas ir muskuļu, nevis

Lasīt »