Erektīlā disfunkcija

Sandis Kalns

Erektīlā disfunkcija jeb, kā to agrāk mēdza saukt, impotence, ir nespēja panākt un/vai pietiekami ilgi saglabāt erekciju, lai veiktu dzimumaktu. Šī problēma dažādu apstākļu dēļ kļūst aizvien izplatītāka, pie tam ne tikai vecāku vīriešu vidū, bet arī starp divdesmit un trīsdesmit gadu veciem vīriešiem. Pēc dažādiem datiem, līdz piecdesmit gadu vecumam jau ceturtā daļa vai vairāk vīriešu ir piedzīvojuši vismaz mērenas erekcijas problēmas. Tiek lēsts, ka arī Latvijā ir ap ceturtdaļu miljona vīriešu, kas cieš no erektīlās disfunkcijas, kas, protams, nozīmē, ka problēmas skarto ir vismaz divreiz vairāk – erektīlā disfunkcija ir problēma, no kuras cieš abi partneri. Diemžēl dažādu aizspriedumu un stereotipu dēļ informētība par šo problēmu ir ļoti zema, un lielākā daļa vīriešu par to izvēlas klusēt, kas bieži nozīmē atmešanu seksam ar roku, – pasaulē adekvātu profesionāļa palīdzību un ārstēšanu saņemt vien pieci procenti problēmas skarto un tiek uzskatīts, ka Latvijā šis skaitlis ir vēl mazāks.

Erekcija

Erekcijas sākums, protams, notiek vīrieša prātā – redzētajam, dzirdētajam, sajustajam vai kādam citam kairinājumam radot uzbudinājumu, smadzenes sūta signālu, kas dzimumlocekļa artērijām liek atslābt, ka rezultātā daudzkārt palielinās asins pieplūdums, kas rada erekciju. Kamēr vien saglabājas uzbudinājums, vai arī līdz notiek ejakulācija, šis process turpinās. Taču, ja smadzenes nesūta pareizos impulsus vai arī artērijas nespēj uz tiem atbilstoši reaģēt, erekcija zūd, vai pat nemaz neiestājas.

Liela daļa lietu dzīvē notiek viļņveidīgi – reizēm negribas ēst, reizēm negribas strādāt vai pat iziet no mājas, tāpat normāli ir arī ja reizēm negribas seksu. Katra diena ir atšķirīga un organisms reaģē atšķirīgi, un tas attiecas arī uz seksu un erekciju, taču, ja šādas problēmas atkārtojas, tām ir jāmeklē risinājumi. Erekcijas zudumam var būt dažādi iemesli, un, par laimi, gandrīz visi ir risināmi, tomēr bieži gan ar ārsta palīdzību.

Erekcijas problēmas un to cēloņi

Viens no izplatītākajiem erekcijas problēmu cēloņiem ir psiholoģiska rakstura traucējumi. Tie var rasties no stresa, depresijas, uztraukuma utt. Pie psiholoģisku faktoru radītiem erekcijas traucējumiem pieskaitāma arī tā saucamā situācijas impotence – vīrietis, kuram parasti ikdienā nav problēmu ar erekciju, tieši pirms dzimumakta tā zūd. To visbiežāk novēro jauniešiem, kas tikai uzsāk dzimumdzīvi, taču tas mēdz notikt arī vecākiem vīriešiem pēc ilgāka atturēšanās laika vai arī pēc partneres nomaiņas. Jāatzīmē, ka arī ar psiholoģiska rakstura problēmām jātiek galā pēc iespējas  ātrāk, jo atkārtojoties nespējai veikt dzimumaktu, krītas vīrieša pašnovērtējums, rodas aizvien lielākas bailes no neveiksmes, kas tikai rada papildus stresu un vēl vairāk samazina veiksmīga dzimumakta iespēju.

Tāpat erekcijas traucējumus var izraisīt dažādas ar asinsriti saistītas slimības un problēmas – tas var būt gan cukura diabēts, gan hipertoniskā slimība, gan citas. Piemēram, riteņbraucējiem mēdz novērot erekcijas problēmas, ko izraisa venozās atteces traucējumi, kas rodas no sēdēšanas velosipēda sēdekļa. Problēmas var būt arī neiroloģiskas rakstura, to pamatā esot problēmām ar nervu sistēmu. Tās var būt mugurkaula disku traumas vai citu traumu izraisīti nervu bojājumu, kā arī alkohola vai narkotisko vielu radīti nervu bojājumi, kas traucē iestāties pilnvērtīgai erekcijai. Šiem cēloņiem var pievienot arī medikamentu izraisītus traucējumus, testosterona līmeņa izmaiņas, kā arī dzīvesveida problēmas – miega trūkumu, nogurumu, lieko svaru un nepareizu diētu, smēķēšanu, alkohola vai enerģijas dzērienu lietošanu.

Bieži problēma ir dažādu faktoru kombinācija, un lielākoties tās nav atrisināmas pašrocīgi, tādēļ vislabākais risinājums ir doties pie ārsta. Ir vērts atzīmēt, ka ar ārsta palīdzību absolūto vairākumu erektīlās disfunkcijas gadījumu ir iespējams atrisināt un izārstēt, tāpēc krišanai izmisumā noteikti nav pamata.

Ja problēma nav ļoti izteikta, un pie ārsta noteikti negribas vērsties, pastāv iespēja lietot kādu no aptiekās pieejamajiem preparātiem, kas paredzēti erekcijas uzlabošanai. Lielākoties tie satur dažādas dabas vielas, kas cilvēcei pazīstami un tieši šādiem nolūkiem lietoti jau ļoti sen, piemēram, priežu mizas vai tribuļa ekstrakti, kas var palielināt libido un uzbudinājumu un normalizēt testosterona līmeni. Bieži tiek lietots arī l-arginīna hidrohlorīds, kas var veicināt normālu asinsriti tieši iegurņa rajonā, uzlabojot erekciju. Visbeidzot vērts atzīmēt, ka ļoti bieži problēmas cēlonis ir pārlieku liels stress, ar ko arī var palīdzēt tikt galā dabiski nomierinoši līdzekļi, kas tieši šādu iemeslu dēļ tiek iekļauti erekciju uzlabojošo preparātu sastāvā.

Tomēr jāatceras, ka vislabākā izvēle vienmēr ir vizīte pie ārsta, kurš palīdzēs atrisināt un izārstēt šādas problēmas. Kvalitatīvs sekss tomēr ir viens no stūrakmeņiem labām attiecībām ar mīļoto cilvēku, kas savukārt ir pamats laimīgai dzīvei, tāpēc nav vērts kautrēties vaicāt pēc palīdzības, lai tiktu galā ar šo problēmu.

Vairāk par šo tēmu: