Pētījums Latvijā: zobu atjaunošana visam mūžam ar jaunas tehnoloģijas palīdzību

Gunta Peiče

Izņemamas protēzes, ārā krītoši zobu kronīši un blakuszobu slīpēšana – tā ir realitāte, ar kuru līdz šim nācies samierināties daudziem cilvēkiem, kas zaudējuši vienu vai vairākus zobus. Taču mūsdienu zobu implantoloģija spēj risināt ne tikai estētiskos uzdevumus, bet arī kompleksi atjaunot zudušo veselības līdzsvaru, kas saistīts ar zobu zaudēšanu. Par to pārliecinājās 20 Latvijas iedzīvotāji, kuri tika izvēlēti dalībai unikālā pētījumā, kas saistīts ar kompānijas Straumann izstrādātās jaunās protezēšanas tehnoloģijas Novaloc izmantošanu. Par šīs tehnoloģijas būtību stāsta Šarunas Perminas, SIA MED GRUPE valdes loceklis (Straumann oficiālais izplatītājs).

Vecās protēzes: krīt ārā un kustas

Kad cilvēks zaudē zobus, zobārsts piedāvā variantus to aizstāšanai. Ja runa ir par viena vai divu zobu zaudēšanu, tad līdz šim Latvijā vispopulārākā metode ir tautā tā saucamais “tiltiņš”, kad tiek noslīpēti blakus esošie dzīvie zobi. Taču ir zinātniski pierādīts, ka šādā veidā aizskarot dzīvo zobu, tas automātiski kļūst par turpmākās ārstēšanas objektu, un vairākkārtīgi pieaug risks to zaudēt. Mūsdienu implantoloģija piedāvā alternatīvu veidu, kad pacientam tiek iedzīvināts implants un veselie zobi netiek skarti.

Gadījumos, kad cilvēkam nav visu zobu, pastāv trīs to atjaunošanas veidi. Visvecākajam no tiem ir vairāk nekā simts gadu – tā ir izņemamā platīte, otrs – uz vairākiem implantiem fiksētas neizņemamas protēzes uzstādīšana, un trešais, kuram veltīts Latvijā veiktais pētījums – izņemamās protēzes uzstādīšana, stiprinājumam izmantojot tikai divus implantus.

Visus pētījumam izvēlētos pacientus apvieno kopēja problēma – pilnīga apakšžokļa zobu neesamība. Zobi bija aizvietoti ar izņemamu platīti. Pētījuma dalībnieki stāstīja, ka vislielākās problēmas rodas tad, kad viņi ēd kādu cietu barību, piemēram, riekstus, kas iekļūst protēzēs. Dažreiz ir gadījumi, kad protēzes kustas, un cilvēkiem liekas, ka to pamana arī apkārtējie. Daži saka, ka viņiem ir grūti ēst gaļu un uzturā nākas lietot galvenokārt šķidrus vai sasmalcinātus produktus. Īsumā, izņemamās platītes kaut arī daļēji atrisina zobu neesamības problēmu, tomēr, kā atzina visi pacienti, ir diezgan neērtas.

Kad mazāk nozīmē – labāk

Kāda ir pētījuma būtība? Visiem pacientiem tika iedzīvināti divi implanti, pēc tam desmit no viņiem uzstādītas izņemamās protēzes ar Novaloc stiprinājumiem, kas izstrādāti izmantojot jaunāko tehnoloģiju, bet pārējiem desmit – protēzes ar Locator stiprinājumiem, kuri zobārstniecībā tika izmantoti līdz šim. Tagad visa pētījuma laikā (1,5 gadu) pacienti tiks novēroti: pētnieki salīdzinās jaunās Novaloc sistēmas un esošās Locator sistēmas rezultātus. Jaunajiem stiprinājumiem ir veikta virkne uzlabojumu: tie ir izgatavoti no jauna nodilumizturīgu materiālu sakausējuma, tiem ir jauns detaļu dizains, kas ļauj tos izmantot vissarežģītākajos klīniskajos gadījumos un tiem ir speciāls pārklājums, kas mazina abrazīvo nodilumu 10 reizes! Tādējādi jaunās sistēmas priekšrocības būs: ilglaicīgāka protēžu ekspluatācija, ērtāka un izturīgāka stiprināšana, kas nerada diskomfortu pacientiem, kā arī viņu līdzekļu ekonomija – šī tehnoloģija, kas ļauj uzstādīt noturīgu zobu protēzi tikai uz diviem implantiem, ievērojami samazina kopējās protezēšanas izmaksas.

Iepriekš pacientam ar šāda veida protēzi bija regulāri jāapmeklē ārsts, lai veiktu stiprinājumu profilaksi. Sistēma Novaloc ļaus apmeklēt ārstu daudz retāk.

Implantācija bez ierobežojumiem  

Daudzi pacienti uztraucas par to, vai implanti nav kaitīgi, jo runa ir par svešķermeņa iedzīvināšanu audos. Un ja nu organisms to nepieņems? Vai radīsies sarežģījumi?

Pirmkārt, zobu implantēšana ir jau pietiekami nopietni pētīta, jo pirmo zobu implantu kompānija Straumann ievietoja 1974.gadā. Šo gadu laikā ir veikti ļoti daudz klīniskie pētījumi. Un pagaidām tas ir vienīgas veids, kas ļauj atjaunot zobu, kuram vairs nav saknes. Implants balsta mākslīgo zobu vai tiltu tāpat kā zoba sakne.

Otrkārt, šai metodei praktiski nav blakņu, un tas tāpat ir pierādīts daudzos pētījumos. Iedzīvināt implantus var visiem cilvēkiem sasniedzot vecumu, kad pārstāj augt žokļa kauls (aptuveni 18 – 21 gada vecumā). Tūkstoši veikto pētījumu ir pierādījuši, ka mūsdienās implanti ieaug 96-100% gadījumu.

Treškārt, pat diabēta pacientiem var uzstādīt implantus, svarīgi ir tikai sekot līdzi nepieciešamajam cukura līmenim asinīs. Savukārt, pēc pārciesta infarkta manipulāciju nav ieteicams veikt pirmajā pusgadā.

Tas ir vieglāk kā izraut zobu

Pati implantācijas manipulācija ir pietiekami vienkārša un aizņem aptuveni 30 minūtes. Ārsti atzīstas – šodien ievietot implantu ir vieglāk nekā izraut zobu. Operācija notiek vietējā anestēzijā. Tiesa, pirms operācijas obligāti tiks veikts rentgena uzņēmums, lai novērtētu kaula audu daudzumu, kā arī lai izpētītu citus anatomiskos veidojumus mutes dobumā un aizdegunē. Nav mazsvarīgi, ka Straumann implantus var ievietot uzreiz pēc zoba izraušanas, vienas vizītes laikā. Vienīgais nosacījums ir pietiekams kaulu audu daudzums un noteikts smaganas biezums. Uzreiz pēc implantēšanas pacientam tiek uzstādīts pagaidu zobs un tajā pat dienā ir nodrošināts skaists smaids.

Pēc manipulācijas ārsts izraksta antibiotiku lietošanas kursu. Pirmajā dienā nav vēlams ēst karstus ēdienus, pirmajās divās nedēļās (kamēr nav noņemti diegi) jāatturas no cietas barības. Pilnībā implants būs ieaudzis pēc 6-8 nedēļām. Tālāk jau uz implantiem var stiprināt kā metālkeramikas, tā arī cirkonija kroņus.

Divas cenas sastāvdaļas

Daudzus uztrauc zoba atjaunošanas cena. Tā sastāv no divām daļām – implantēšanas un protezēšanas cenas. Vienas zoba saknes implantēšana izmaksās no 450 līdz 750 eiro – atkarībā no izvēlētajiem materiāliem. Visvienkāršākā titāna sakausējuma implanta uzstādīšana izmaksās 450 eiro. Bet unikālais Straumann Roxolid SLActive implants maksās nedaudz dārgāk – 600-750 eiro. Šis implants ir īpašs ar unikālo pārklājumu, kurš piesaista asinis un stimulē kaula veidošanos. Pēc šāda implanta ievietošanas, kauls sadzīst divas reizes ātrāk un, tādējādi, implanta zaudēšanas risks arī samazinās divas reizes. Šādu implantu var protezēt jau pēc 3-4 nedēļām. Pēc tam, kad implants ir ieaudzis, var veikt protezēšanu, un izmaksas atkarībā no materiāliem svārstās 450-850 eiro robežās par vienu zobu. Metālkeramika izmaksās nedaudz lētāk – 450-650 eiro par vienu zobu, bet cirkonija keramika – 650-850 eiro par vienu zobu.

Visam mūžam

Pēc visu manipulāciju veikšanas cilvēkam atliks tikai baudīt gardus ēdienus un priecāties par savu smaidu. Pietiekami rūpīgi kopjot mutes dobumu, implanti kalpos visu mūžu. Kopšanai vēlams izmantot speciālu zobu birsti un zobu diegus, mutes dobuma irigatoru, kas rada smalku ūdens strūklu un ar spiediena palīdzību izmazgā starpzobu spraugas no pārtikas paliekām un zobu aplikuma. Atliek vēl piebilst, ka kompānija Straumann sniedz zobārstiem mūža garantiju uz visu savu produkciju.

Vairāk par šo tēmu: