Līva Freimane
Kontaktlēcas izvēlas līdz 10% iedzīvotāju dažādās pasaules valstīs. Kādas tad ir kontaktlēcu priekšrocības? Kontaktlēcas atrodas tieši uz acs, tādējādi nodrošinot labāku redzes kvalitāti nekā brilles. Tās ir vairāk piemērotas aktīvam dzīvesveidam,
Mīkstās kontaktlēcas
Visvairāk tiek lietotas mīkstās kontaktlēcas – 85% no visām. Tās var būt gan plānveida maiņas – pacienti paši maina savas kontaktlēcas noteiktā laikā (pēc vienas nedēļas, mēneša vai katru dienu), bet ārstu apmeklē noteiktajos termiņos (parasti reizi pusgadā).
Ja agrākos gados mīkstās kontaktlēcas izgatavoja tikai no hidrogēla (dažādi polimēri, kas satur ūdeni 38 – 70%), kas bija pietiekami mīkstas un komfortabls bet ne vienmēr ar pietiekamu gaisa caurlaidību, tad tagad aizvien vairāk ražotāju savas lēcas izgatavo no silikonhidrogēla – materiāla, kurā apvienots hidrogēla lēcu komforts ar augstu gaisa caurlaidību. Tām ir ilgāks ikdienas valkāšanas laiks, mazāka komplikāciju iespējamība, kā arī iespēja vajadzības gadījumos gulēt lēcas neizņemot.
Redzes problēmu koriģēšana
Tomēr ne visiem pacientiem šīs kontaktlēcas spēj nodrošināt pietiekamu labu redzi. Aptuveni 30% visu kontaktlēcu lietotāju ir ar tādām redzes problēmām, kuru korekcijai nepieciešamas speciālas individuāla pasūtījuma kontaktlēcas.
Ir cilvēki kuru acs optiskā sistēma lauž starus dažādi dažādos meridiānos – tas ir astigmatisms. Lielāka astigmatisma gadījumos ar parastām sfēriskām mīkstajām kontaktlēcām šie pacienti nevar iegūt pietiekamu redzes asumu. Tam domātas toriskās kontaktlēcas.
40 gadu vecuma cilvēkiem parādās grūtības vienādi skaidri redzēt dažādos attālumos – presbiopija (vecuma tālredzība). Parasti tad lieto brilles tuvumam. Bet pastāv iespējas to koriģēt arī ar kontaktlēcām – progresīvās kontaktlēcas.
Arī pacientiem ar augstas pakāpes tuvredzību (-10 dioptrijas un vairāk) mīkstās sfēriskās kontaktlēcas nedod pietiekamu redzes asumu un nenodrošina pietiekamu skābekļa piekļuvi. Tāpēc, neraugoties uz plašo mīksto kontaktlēcu piedāvājumu, jau sākot no – 4.00 dioptrijām daudz pārākas skābekļa piekļuvē un redzes asuma nodrošināšanā ir gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas jeb kā agrāk dēvētās cietās kontaktlēcas.
Tagad tās tiek izgatavotas no gaisu caurlaidīgiem materiāliem un ir piemērotas nekaitīgai valkāšanai visas dienas garumā. Tieši cietās kontaktlēcas ir vienīgā redzes korekcijas iespēja cilvēkiem ar dažām acu slimībām, kas bojā acs priekšējo daļu. kā arī pie augstas pakāpes (sākot no 5 dioptrijām) tuvredzības vai tālredzības.
Arī kosmētiskās kontaktlēcas
Dažādo acs kosmētisku defektu korekcijai domātas kosmētiskās kontaktlēcas. Lai kontaktlēcu valkāšana būtu nekaitīga acīm, ar pareizi piemeklētām kontaktlēcām, tas ir, ārsta darbu, vien nepietiek. Ļoti svarīgi ir kontaktlēcas pareizi lietot, kas jau ir atkarīgs tikai no pacienta. Tāpēc arī kopšana šodien ir padarīta pēc iespējas vienkāršāka – lēcas katru vakaru tikai jānotīra un jāievieto konteinerā ar atbilstošu šķīdumu. Vēl ļoti svarīgi kontaktlēcu lietotājiem ir regulāri apmeklēt ārstu noteiktajos termiņos, kā arī mainīt kontaktlēcas noteiktajā laikā.
To, kādas kontaktlēcas ir vislabāk piemērotas katram pacientam, var noteikt tikai ārsts pēc acu izmeklēšanas un ņemot vērā katra pacienta darba un dzīves veidu. Tāpat ārsts zinās ieteikt arī atbilstošos kopšanas līdzekļus attiecīgajām kontaktlēcām.
EG Optika – mūsu kontaktlēcu salonā piedāvājam individuālus risinājumus redzes korekcijā, jo uzskatām, ka tikai tā varam panākt savu pamatmērķi – veselīgu kontaktlēcu pielaikošanu un pacienta acu veselības nodrošināšanu. Savā 5 gadu darbībā esam pārliecinājušies, ka acīm veselīgākās kontaktlēcas neapšaubāmi ir gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas (angliski GP vai RGP, agrāk cietās kontaktlēcas). To esam redzējuši gan savā praksē, gan piedaloties starptautiskās konferencēs Eiropā un ASV. Jebkurš kontaktlēcu nozares profesionālis pasaulē atzīs, ka gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas ir numur viens izvēle radzenes veselības nodrošināšanai.
Kādēļ tā?
– Tās tiek individuāli gatavotas katrai radzenei atsevišķi un tiek maksimāli labi pielāgotas, lai nebūtu par vaļīgu vai par ciešu visā saskarsmes laukumā;
– Tiek nodrošināts atbilstošs asaru daudzums starp kontaktlēcu un radzeni;
– Diametra ziņā tās ir mazākas, līdz ar to nosedz mazāku daļu no radzenes;
– Skābekļa caurlaidība ir augstāka nekā mīkstajām kontaktlēcām, līdz ar to acīm piekļūst vairāk skābekļa;
– To forma ir stabila, tādēļ:
-ir precīzāka, stabilāka korekcija;
-tās ir vieglāk notīrīt no nosēdumiem un aplikumiem;
-var veidot precīzāku un sarežģītāku korekciju
-To sastāvā nav ūdens un kontaktlēcai kā tādai nav nepieciešams mitrums savas formas saglabāšanai. Citiem vārdiem – tās ‘nepatērē’ asaras savām vajadzībām un saglabā acu mitrināšanu.
-Tās var lietot ilgākas stundas dienā arī, ja darbs saistīts ar uzturēšanos telpās, kas provocē acu sausumu – kondicionieri, centrālā apkure, darbs pie datora utt
Kādēļ tās ir mazāk populāras?
Retoriska piebilde – visā pasaulē ļoti labi zina gāzētās limonādes un hamburgeru ēstuves. Vai tādēļ mēs pieņemsim, ka tas ir veselīgākais un labākais ikdienas uzturs?
Cieto lēcu (GP) popularitāte tiešām ir ļoti atšķirīga dažādās valstīs, izplatītākas tās ir tādās valstīs kā Nīderlande, Beļģija, Vācija, Šveice, kur medicīnas standarti ir augsti.
– Lai ar tām strādātu, ārstam vajag labāku aprīkojumu un papildu zināšanas;
– Ir ilgākas redzes pārbaudes vizītes;
– Jānosaka precīzāki kontaktlēcu parametri;
– Pacientam ir jābūt nopietnākai attieksmei pret lēcu un personīgo higiēnu.
Mūsu uzskats ir, ka nevienam neuzspiežam izvēlēties lietot kontaktlēcas, bet, ja cilvēks tiešām grib lietot kontaktlēcas, tad ir jābūt atbildībai un vēlmei ievērot visus nosacījumus. Lai būtu ilgstoša un sekmīga kontaktlēcu lietošana un tiktu nodrošināts ilgstošs komforts bez komplikācijām, jābūt ievērotiem visiem trim faktoriem:
– ārstam detalizēti jāizmeklē pacienta acu veselība un jānosaka precīza korekcija ar optimāliem kontaktlēcu parametriem;
– kontaktlēcai jāatbilst pacienta acu vajadzībām kā pēc korekcijas stipruma, tā pēc formas, liekumiem un materiāla;
– pacientam precīzi un apzinīgi jāievēro kontaktlēcu lietošanas nosacījumi, kā arī regulāri jānāk uz visām ārsta noteiktajām pēckontroles vizītēm, lai sekotu līdzi pareizai kontaktlēcu lietošanai.
Šāda kopdarbība nodrošinās dzīvi ar skaidru skatu un bez komplikācijām.
Jau minēju vairākas gāzu caurlaidīgo kontaktlēcu priekšrocības, bet viena no būtiskākajām ir individuāla parametru izvēle. Mūsu salonā piedāvājam vairāk kā 100 kontaktlēcu ģeometriskos modeļus, kur katram ir iespējams mainīt vismaz 5 parametrus, lai atrastu atbilstošāko. Ja jau mēs spējam pielāgot kontaktlēcas cilvēkiem ar vissarežģītāko redzi gadījumos, kad nekas cits vairs nelīdz, kādēļ gan tādu pakalpojumu neizvēlēties ikvienam? Katram personīgi taču sava redze un acu veselība ir vissvarīgākā, vai ne? Ir jāizvēlas labākais!