Hormonālā kontracepcija – mīti par nekaitīgumu?

Igors Pļava

Maija Rītupe

Hormonālā kontracepcija – tautas valodā pretapaugļošanās tabletes kļuvušas par daudzu sieviešu ikdienu. Tas ir tik vienkārši – iedzer ripiņu un ne par ko neuztraucies. Bet vai tiešām uztraukumam nav iemesla? Ja vērtē no grūtniecības iestāšanās iespējas, tad tāda tikpat kā nav. Drošāka ir tikai pilnīga atturēšanās. Toties, ja par primāro uzskata pašas lietotājas veselību, situācija ir pretēja.

Lai gan ārsti publiski par to runā nelabprāt, pēc ilgstošas pretapaugļošanās tablešu lietošanas ir izjaukts hormonālais līdzsvars sievietes organismā. Tiek izmainīta visu iekšējās sekrēcijas dziedzeru (virsnieru, vairogdziedzera u.c.) darbība. Tomēr hormonālās kontracepcijas līdzekļu ražotāji joprojām dezinformē sabiedrību, ka viņu produkcija ir nekaitīga, pelnot miljonu uz sieviešu veselības rēķina.

Homoseksuālisma uzliesmojums 70. gadu sākumā – pirmo hormonālo tablešu lietošanas sekas
Pirmie hormonālie pretapaugļošanās līdzekļi tika izstrādāti mūsu gadsimta 40. gados. 50. gadu sākumā tos sāka plaši pielietot. Pēc ārstu un izgatavotājfirmu rekomendācijām tie tika plaši pielietoti kā nekaitīgi. Tomēr samērā drīz sievietēm, kas tās lietoja, parādījās nopietni veselības traucējumi – aptaukošanās, lieka apmatojuma parādīšanās. Pēc laika šo sieviešu vidū pieauga saslimšanas gadījumi ar vēzi.
Taču visbriesmīgākās sekas atklājās tikai pēc gadiem 15 – 20. Pasaulē strauji palielinājās homoseksuālisms. Kā uzskata daudzi zinātnieki, tas tieši saistīts ar hormonālo kontracepciju. Nosliece uz homoseksuālismu bija daudzkārt lielāka cilvēkiem, kuru mātēm grūtniecība bija iestājusies pretapaugļošanās tablešu lietošanas laikā (šāda iespēja arī pastāv). Precīzus datus iegūt bija grūti, jo izgatavotājfirmas nebija ieinteresētas tos sniegt neatkarīgiem ekspertiem. Šos faktus tās neatzina un neatzīst arī pašlaik.

… es nekad to neieteikšu savai meitai
Šos vārdus teikusi ne viena vien ginekoloģe, piebilstot, ka arī pati nav lietojusi un nekad nelietos hormonālo kontracepciju. No autores aptaujātām 17 ginekoloģēm neviena (!) nav lietojusi un nelieto hormonālo kontracepciju. Vēl vairāk, 14 no tām bija klaji negatīva nostāja šai jautājumā, 2 atbildēja izvairīgi un tikai viena teica, ka nemaz tik slikti jau tas nav. Uz jautājumu, kāpēc par to nerunā publiski? Parastā atbilde ir tā, ka vēl nav laiks iet pensijā vai mainīt profesiju. Šīs publikācijas autorei tā arī neizdevās pierunāt nevienu ginekoloģi atklāti paust savu nostāju presē.
–    Mani “noēdīs” kolēģi.
–    Mani atlaidīs no darba
–    Visi mani pacienti pāries pie citiem ārstiem, kas neatteiks izrakstīt pretapaugļošanās tabletes. Es varēšu ārstēt pati sevi un savu māti.
Lūk praktizējošu, sertificētu ginekoloģu atbildes.
Kāpēc izveidojusies šāda situācija? Izrādās, hormonālo kontraceptīvo līdzekļu izgatavotājfirmas uztur ginekoloģiju. Atklāta sava viedokļa paušana nozīmētu zāģēt zaru uz kura vēl ilgi paredzēts sēdēt.

Starptautiskie semināri – ražotājfirmu reklāmas akcijas
Kā visiem mediķiem, arī ginekologiem regulāri notiek semināri, konferences, kur var uzzināt par jaunākajiem sasniegumiem šai jomā. Ārstniecības iestādes labprāt sūta savus darbiniekus uz tiem. Vai tām ir tik lieli līdzekļi? Nē. Ginekologu komandējumus pārsvarā apmaksā hormonālo kontraceptīvo līdzekļu izgatavotājfirmas, tāpēc arī diktē spēles noteikumus. Gandrīz katrā seminārā liela daļa laika tiek atvēlēti jaunākajiem sasniegumiem hormonālajā kontracepcijā. Zinātniskos pētījumus par kontracepciju un tās ietekmi uz sievietes veselību finansē ražotājfirmas. Lieki teikt, ka šais pētījumos velti cerēt uz objektivitāti. Neatkarīga izpēte tikpat kā nenotiek, jo to nobremzē jau sākumstadijā šīs pašas ražotājfirmas. Hormonālā kontracepcija ir iespaidīgs bizness. Potenciālā auditorija ir puse no mūsu planētas iedzīvotājiem. Izejot no biznesa loģikas, mērķis ir panākt, lai pretapaugļošanās tabletes lietotu katra sieviete reproduktīvajā periodā. Ja tā, nedod dievs, notiktu, šis bizness kļūtu vēl ienesīgāks par tabakas ražošanu un tai radniecīgām nozarēm, nesot ne mazāku postu visai pasaulei.

Arī aptiekāri pelna Jūdasa grašus
Visnožēlojamākie un patiesu sodu pelnošie šai situācijā ir aptieķnieki (citu vārdu grūti piemeklēt), kas tikko pubertāti sasniegušai meitenei vieglu roku izsniedz pretapaugļošanās tabletes, pat nepaprasot recepti. Par laimi, tādu nav daudz, tomēr daži atrodas. Kad šādā situācijā aizrādīju pārdevējai aptiekā, viņa kautrīgi pateica, ka īpašnieku interesē apgrozījums, no kā atkarīga arī viņas alga. Tas nekas, ka tiek pārkāpts likums, kas neļauj hormonālos kontracepcijas līdzekļus pārdot bez ārsta receptes. Tas nekas, ka šādā vecumā tiks sagrauta meitenes hormonālā sistēma, radot komplikācijas uz visu atlikušo dzīvi. Nauda ir svarīgāka gan aptieķniekiem, gan ražotājfirmām.
Lai nerastos šaubas par hormonu preparātu drošumu, tiek finansētas mediķu organizācijas, paši mediķi. Kāpēc gan ginekologam publiski izteikt aizdomas par medikamentiem, kurus visapkārt lieto, par kuriem prezentācijās un bukletos teikts, ka blakusparādības ir neievērojamas un pārejošas? Viņiem ir izvēle vai nu pelnīt daudz maz normāli, reizēm pabūt ārzemēs uz hormonu preparātu ražotāju rēķina, vai arī riskēt palikt bez darba, nonākt vispārējā izolācijā bez cerībām pierādīt savu taisnību.
Arī sieviete – pretapaugļošanās tablešu lietotāja pirmos mēnešus, kamēr organisms protestē pret šo vardarbību, pamokās ar sliktu dūšu, nespēku, asiņošanu starp mēnešreizēm līdz pierod. Ar gadiem gan rodas nepatīkamākas problēmas – palielināts svars, apmatojums, parādās dažādu orgānu disfunkcija. Diemžēl, tad var būt jau par vēlu.

Īslaicīga iespēja nevis unikāls līdzeklis
Ir pilnīgi skaidrs, ka hormonālās kontracepcijas nevēlamās blakusparādības tiek noklusētas vai pat apzināti nepētītas. Atklāti par to runāt diez vai kāds mediķis uzdrošināsies. Kur grozās miljoni, patiesība neparādās. Tomēr, ko darīt sievietei? Kādu ceļu iet?
Hormonālo kontracepciju nevar viennozīmīgi pasludināt par sliktu. Sievietēm, kas nav to  lietojušas pārlieku ilgi nebūtu sevišķi jāuztraucas par savu veselību. Galu galā aborts vienmēr ir kaitīgāks un bīstamāks. Tomēr hormonālo kontracepciju vajadzētu lietot kā īslaicīgu izsargāšanās metodi. Nedrīkst pieļaut, ka pretapaugļošanās tablešu ražotājfirmas pelna miljonus uz sieviešu veselības rēķina, slēpjot patiesību un iegalvojot, ka sievietes ikdienas neatņemama sastāvdaļa ir mazā ripiņa, kas nes gan apzinātas, gan vēl neapzinātas briesmas.

Vairāk par šo tēmu:

 Saliekamo mēbeļu plusi un mīnusi

Salokāmās mēbeles pēdējos gados ir ieguvušas ievērojamu popularitāti, jo īpaši tāpēc, ka pilsētas mājokļi kļūst kompaktāki un pieaug nepieciešamība pēc risinājumiem, kas aizņem mazāk vietas

Lasīt »