Lai acis nenogurtu

Uldis Mežs

Evija Kaupere

Ir zināms, ka mūsu laikmeta tehniskie jauninājumi ne tikai atvieglo mūsu ikdienu, bet, diemžēl, rada arī problēmas, reizēm pat nepatikšanas. Tā zinātniskajā literatūrā parādījušies ziņojumi par kakla „datorradikulītu”, roku kaulu locītavu saslimšanām, sejas ādas dermatītiem. Aprakstītas tiek arī vēl draudīgākas parādības, tomēr visvairāk „ticis” acīm.

Redzes problēmas, tik tiešām ir raksturīgas tiem, kam dators ir ikdienas darba piederums, kā arī bērniem, kuri stundām ilgi spēlē datorspēles, tāpat arī skolēniem un studentiem, kuru mācības bez šīs tehnikas nav iedomājamas.
Cilvēka redze, kas formējusies ilgstošā evolūcijas periodā, izrādījusies nepielāgota darbam ar datoru. Oftalmologu vidū jau ieviesies termins „datorrededzes” sindroms (DRS). Tā ir acu slimība saistīta ar pastāvīgu darbu pie datora, kuras rezultātā pasliktinās redze. Pēc speciālistu viedokļa no tās cieš 70% lietotāju.
Tās pazīmes ir pazīstamas daudziem. Daļai bīstamie simptomi parādās pēc 2 stundām, vairākumam – pēc 4, un praktiski visiem pēc sešām pie ekrāna pavadītām stundām.
Kā tad izpaužas DRS un kādi ir simptomi?
Pie datora sēdošo cilvēku sūdzības var sadalīt divās grupās: „redzes” un  „acu”.
Uz pirmo grupu attiecas:
–    redzes miglošanās (redzes asuma samazināšanās)
–    fokusēšanas palēnināšanās no tuviem uz tāliem priekšmetiem un otrādi (akomodācijas traucējumi)
–    priekšmetu dubultošanās
–    acis ātri nogurst lasot
Uz otro:
–    acu dedzināšana
–    acu graušana
–    sāpes acu dobumu un  pieres rajonā
–    sāpes kustinot acis
–    acs ābolu apsārtums

Šos simptomus parasti apvieno terminā  „astenopija”  kas burtiski tulkojot nozīmē „redzes bezspēks”.
Klīniskajos pētījumos pierādīts, ka pat viena darbadiena pie datora negatīvi ietekmē redzi. Vienveidīgais burtu – ciparu attēls, displeja mirgošana un gaismas pulsācija nogurdina acis.
Acis pataloģiski nogurst, tajās tiek traucēta asinsrite. Acs audi cieš no skābekļa trūkuma, tajos uzkrājas vielmaiņas produkti. Bez tam datora ietekmē acī veidojas vesela lavīna brīvo radikāļu, kuri bojā un noārda audus. Lai kompensētu traucēto asinsriti, kapilāri izplešas, kas arī izsauc acs apsārtumus. Daži kapilāri neiztur spiedienu un plīst. Bet audu badošanās un noārdīšanās rezultātā rodas diskomforta sajūta un sāpes acīs. Ja acīm nepalīdzēsim, pastāvīga audu un acs muskuļa noārdīšanās turpināsies. Sekas – tuvredzība.
Acu veselību ietekmē ne tikai redzes slodze, ir arī ekoloģiskie faktori. Jūtīgas acis asi reaģē uz piesārņotu gaisu – putekļiem, izplūdes gāzēm, cigarešu dūmiem. Tāpat redzi ietekmē arī nesabalansēta pārtika, novecošanās, (pēc 40 gadiem) pastāvīgs stress.
Piemēram, smēķēšana paātrina  tīklenes vecuma deģenerāciju 6 reizes!
Šodien, kad mums pašiem jārūpējas par savu veselību un redzi, rodas jautājums; vai nepieciešams lietot vitamīnus, uztura bagātinātājus, vai vienkārši ēst vitamīniem bagātu pārtiku.
Speciālisti iesaka acs audus aizsargājošus vitamīnus un uztura bagātinātājus lietot:

–    visiem, kas cieš no tuvredzības vai tālredzības
–    tiem kuru vecums tuvojas 40 gadu atzīmei un vecākiem, par cik šajā vecumā notiek izmaiņas visos organisma asinsvados t.sk. arī acs
–    sievietēm ar paplašinātām varikozām vēnām
–    kataraktas un glaukomas pacientiem
–    pacientiem ar cukura diabētu.

Visiem zināms, ka mellene ir  apbrīnojams augs, kas spējīgs uzveikt vecumu, uzlabot atmiņu un redzi, atjaunot traucētu kustību koordināciju, samazināt cukura līmeni asinīs. Mellenes palīdz saglabāt redzes asumu, mazināt nogurumu pēc darba mākslīgā apgaismojumā, darba ar datoru vai TV skatīšanās. Ogas sastāvā esošie antocianīni ir spēcīgi antioksidanti, kas kavē tīklenes un kataraktas attīstības deģeneratīvo progresu, kā arī tie labvēlīgi ietekmē redzi krēslas stundās.
Īpašu uzmanību vajadzētu pievērst rutīnam, kuru iegūst no griķu zaļās masas. Daudzu pētījumu rezultātā zinātnieki nonākuši pie slēdziena, ka rutīns ir efektīvs aizsardzībai pret ultravioletajiem stariem.
Rutīnam piemīt pretmikrobu, antivīrusu, antimutagēna, antioksidanta un pretiekaisuma iedarbība, kas savienojumā ar askorbīnskābi mazina kapilāru caurlaidību un trauslumu. Tas palīdz arī tikt galā ar vīrusu un bakteriālas izcelsmes acs iekaisumiem.
Tautas medicīnas pieredze stimulē ārstu interesi par tādu augu kā žibulītis.
Žibulīša lakstos atrasti glikozīdi, flavonoīdi, miecvielas, holīns, antociāni u.c. vielas. Tāpēc tos bieži lieto acu slimību ārstēšanā. Šo augu izmanto plakstiņu iekaisumu, konjunktivītu, asaru kanāla iekaisuma un redzes vājuma ārstēšanai.
Melleņu un žibulīšaekstrakti, beta-karotīns veicina aktīvu redzes purpura atjaunošanos, uzlabo redzes asumu, uztur acs radzeni labā stāvoklī.
A vitamīns un beta-karotīns ir svarīgi gaismas jutīgu krāsvielu sintēzei tīklenē un redzes nodrošināšanā
Vitamīni B1, B2 un rutīns uzlabo asinsriti veicina vielmaiņu, pasargā acis no pārpūles.
Aminoskābes (metionīns un cisteīns) – uzlabo redzes asumu, uzturot lēcas šķidruma dzidrumu.

Vairāk par šo tēmu: