šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Neredzīgo un vājredzīgo integrācija sabiedrībā

Igors Pļava

Viena no lielākajām un ietekmīgākajām Francijas neredzīgo un vājredzīgo nevalstiskām organizācijām – Valentīna Avī asociācija (Association Valentin Haüy) no šīgada 2. līdz 12.maijam viesosies Latvijā, starptautiskās neredzīgo sesijas ietvaros, kuru organizē pašmāju jaunatnes starptautisko programmu aģentūra „Jaunatne Darbībā” un sabiedriskā organizācija “Es redzu”.

Šajā laikā paredzēta unikāls projekts, kurā piedalīsies Latvijas, Francijas, Krievijas, Spānijas un Ukrainas eksperti un brīvprātīgie, lai kopā risinātu redzes invalīdu integrācijas sabiedrībā jautājumus, kā arī dalītos pieredzē un zināšanās. Ko Latvija, kur neredzīgo un vājredzīgo skaits ir apmēram 6000, varētu sagaidīt no 124 gadu pieredzes bagātās organizācijas?

Valentīna Avī asociācijas stāsts aizsākās 1889.gadā un jau divus gadus vēlāk tā tika pilnībā atzīta Francijā, kā sabiedrības labumu veicinoša. Tās dibinātājs ir Moriss Dela Sizeranāns (Maurice de la Sizeranne), kurš zaudējot redzi 9 gadu vecumā, par savu dzīves uzdevumu izvirzīja neredzīgo atbalstīšanu cīņā par pieeju kultūras un profesionālajai dzīvei.  Mūsdienās, šis mērķis tiek ieturēts, jo asociācija aktīvi darbojas lai aizstāvētu neredzīgo tiesības, kā arī gādātu par šo cilvēku pilnīgu integrēšanu sabiedrībā – sociāli un darba tirgū. Tā rūpējās, par autonomijas nodrošināšanu ikdienas dzīvē, par informācijas pieejamību, kā arī par sabiedrības un pašu redzes invalīdu izglītošanu. Visā Francijā ir 110 komitejas, kā arī 8 tai piederošas ēkas un galvenā mītne Parīzes šikajā, 2. kvartālā.

Asociācija ir visur- tā ir radījusi un uztur iestādes dažādās Francijas pilsētās, kas ir apsargātas un piemērotas, galvenokārt tieši neredzīgo cilvēku nodarbinātībai. Tai pieder 2 uzņēmumi ar specializētam darbavietām. Pastāv arī profesionālās apmācības centri, kuri ļauj pārkvalificēties, vai kvalificēties kādai profesijai. Tāpat ir iespēja vērsties „nodarbinātības centrā”, kurš informē un palīdz karjeras orientācijā, kā arī darba meklējumos. Asociācija veido sadarbības ar dažādām kompānijām, un palīdz jauniešiem atrast darbu uzsākot gaitas darba tirgū. Pati asociācija kalpo kā paraugs pārējai sabiedrības daļai, jo tajā tiek nodarbināts liels skaits neredzīgo un vājredzīgo.

Par spīti tās vecumam, 124 gadiem, asociācija aktīvi virzās līdzi laikam un jaunajām tehnoloģiskajam tendencēm. Savā sfērā tā pat diktē noteikumus un ir izstrādājusi daudz labu ideju, kas būtiski atvieglo redzes invalīdu iespējas uzņemt informāciju, sekot līdzi kultūras dzīvei. Visi formāti ir pieejami- sākot no grāmatām un tekstiem braila rakstā, līdz pat pēdējiem jaunumiem Twitter interneta vietnē un jaunākajām filmām.

Tiek piedāvātas 2 braila rakstības tipogrāfijas kompānijām, sabiedriskām organizācijām, kā arī privātpersonām. Tajās drukā jebkāda veida dokumentus un mūzikas partitūras uz dažādiem pamatiem : papīra, plastikāta, utt. Zem Valentīna Avī vārda pastāv arī mediatēka (bibliotēka ar dažādu platformu medijiem), kas domāta jebkuram cilvēkam, kas nav spējīgs izlasīt parastu drukāto tekstu. «Mēs piedāvājam bezmaksas, bagātu vispārīgās literatūras klāstu un dokumentus uz vairākām pielāgotam platformām : 4000 audio grāmatas, 20 000 grāmatas pilnā vai saīsinātā versijā braila rakstā, 2500 grāmatas drukātas lieliem burtiem, 160 filmas aprakstītas audio formātā un 10 000 mūzikas  partitūras braila rakstā. » Turklāt, grāmatas pieejamas gan caur internetu, gan mediatekā uz vietas, tās var ņemt līdzi uz mājām un nepieciešamības gadījumā, ir pieejams asistents personīgai palīdzībai.

Francūži ir izveidojuši tehniku, kuru viņi sauc par audiovīziju un kas jau ir sasniegusi augstas kvalitātes rezultātus. Tā ļauj vājredzīgiem un neredzīgiem sekot vizuālajiem medijiem, piemēram, filmām, tajās risinātajiem notikumiem. Šī tehnika ļauj filmu izprast, neredzot bildi. Ar audiovīzijas palīdzību tiek aizpildīti filmas tukšie, jeb klusie brīži ar aizkadra balsi, kas apraksta tīri vizuālus filmas elementus, kas ir saistīti ar darbību, kustībām, sejas izteiksmēm, dekoriem, kostīmiem u.c. elementiem.  Kinoteātrī vai teātrī, redzes invalīdam ir dotas bezvadu austiņas, kas ļauj autonomi sekot līdzi filmai vai uzvedumam kopā ar pārējo, redzošo auditorijas daļu. « Atrisināts ir autonomijas jautājums, jo vairs nav nepieciešamība pēc asistenta, kas filmas vai uzveduma laikā  čukstētu ausī detaļas, traucētu apkārtējos skatītājus un runātu pa virsu dialogiem » tā norāda Patiks Saonīts, asociācijas audiovīzijas eksperts.

Asociācija piedāvā arī dažāda veida kultūras aktivitātes Parīzē un citās provincēs (grāmatu lasīšanas biedrību, konferences, korus, koncertus, teātra apmeklējumus, kino un audiovīziju). Vairākas vietējās komitejas organizē keramikas , aušanas, deju, jogas, svešvalodu un citus pulciņus. Turklāt attīstīti ir muzeju apmeklējumi, pateicoties tehnikai, kas ļauj izprast pateicoties pieskārienam, formām, kustībām priekšmetiem un arī gleznām.

Pastāv arī specializēti veikali un e-veikali ar neredzīgajiem un vājredzīgajiem ikdienas lietošanai piemērotiem priekšmetiem (no pilnīgi ikdienišķām ierīcēm, kā porciju mērītājs, līdz pat tehnoloģijām, kā pults, kas norāda uz apkārt esošajiem luksoforiem, veikaliem, u.c. objektiem).

Šī ir tikai daļa no integrāciju veicinošām aktivitātēm kuras pilda Valentīna Avī asociācija, bet skaidrs ir viens- vairāk kā gadsimtu noietais ceļš, ļāvis vāji un neredzīgajiem atrasties tur kur viņi ir. Ja mūsdienās cilvēks ar invaliditāti Francijā var justies daudz drošāk, nekā simts gadus atpakaļ. Tad tas ir daudzu gadu darba rezultāts. Protams, nekas nav ideāls, atzīst Marks Ofrāns (Marc Aufrant), asociācijas viceprezidents: « patīkami ir runāt par pozitīvajām lietām, bet daudz arī negatīvā- nepilnības, kuras ir jālabo un jāattīsta pozitīvā virzienā ». Latvijai būs iespēja mācīties no jau sasniegtā, maija sesijas laikā, kā arī uzsākt un turpināt sadarbību ar Franciju un citām valstīm, kopīgas attīstības virzienā.. Šo integrācijas jautājumu risināšanu Latvijā ir uzņēmusies organizācija „Es redzu”, kas arī pirms, pēc un sesijas laikā aktīvi informēs sabiedrību par jaunākajiem notikumiem.

Raksts sagatavots izmantojot sekojošos avotus: www.avh.asso.frwww.faf.asso.fr

Vairāk par šo tēmu: