Lāzerterapija ikvienam

Māris Belte


Mēs dzīvojam laikmetā, kad savu uzvaru svin farmācija. Vairums slimību gadījumos ārsts izraksta zāles. Ir taču tik viegli un ērti norīt to tabletīti, cerot, ka tā atrisinās visas problēmas. Tomēr kļūst aizvien grūtāk izgudrot jaunus medikamentus, modernās zāles kļūst ievērojami dārgākas, tās negarantē 100% izveseļošanos un tām mēdz būt nopietnas blakusparādības. Ir saprotama vēlme meklēt alternatīvus, drošākus un pietiekami efektīvus ārstēšanās veidus. Viens no salīdzinoši moderniem veidiem kā sev palīdzēt daudzu saslimšanu gadījumos ir lāzerterapija.

Kas ir lāzerterapija?

Lāzers – tas skan samērā nopietni un respektabli. Ja neizprotam, ko nozīmē lāzerterapija, tas var radīt nevajadzīgus pārpratumus un aizspriedumus. Precīzāks un pareizāks termins būtu lāzera fototerapija, jeb fototerapija ar lāzeru. Tas nozīmē zemas intensitātes lāzera gaismas iedarbību uz šūnām, aktivējot tajos noteiktus pašdziedinošus procesus. To sauc arī par fotobioloģisko efektu, kuru pie lāzerterapijas nodrošina lāzera gaisma. Lai ierosinātu fotobioloģisko efektu šūnās, nav nepieciešama spēcīga lāzera jauda – tāpēc terapeitiskos lāzerus sauc arī par zemas intensitātes lāzeriem. Angliski tiek lietots termins LLLT (Low Level Laser Therapy) vai arī Cold Laser (aukstais lāzers) vai arī Soft Laser (maigais lāzers). Tie visi ir sinonīmi un nozīmē vienu un to pašu.

Būtiskākais ir atšķirt zemas intensitātes lāzerus, kuri tiek izmantoti lāzerterapijā no augstas jaudas lāzeriem, kuri arī tiek izmantoti medicīnā, jo pēdējie var būt bīstami un nodarīt kaitējumu. Augstas jaudas, stipro (strong laser) jeb ķirurģisko lāzeru darbības pamatā ir iedarbība uz audiem ar lāzera enerģiju, tos bojājot. Tiek vai nu kaut kas griezts, urbts, piededzināts, iztvaicēts, koagulēts, destruēts. Ar ķirurģiskajiem lāzeriem var strādāt tikai augstas klases apmācīti speciālisti, ievērojot visstingrākās drošības prasības!

Savukārt zemas intensitātes terapeitiskie lāzeri ir droši. Tie mūsdienās kļūst mazāki pēc izmēriem un tos var iegādāties arī individuālai lietošanai ievērojot ražotāja rekomendācijas. Ņemot vērā, ka ir tik daudz situācijas, kurās terapeitiskais lāzers var palīdzēt, ļoti ticams, ka daudziem lasītājiem pēc dažiem gadiem ģimenes mājas aptieciņā būs atradis vietu arī savs mājas lāzers.

Kā darbojas lāzerterapija?

Nav noslēpums, ka organisma šūnas spēj reaģēt uz gaismu. Piemēram, zaļie augi spēj gaismas ietekmē sintezēt organiskās vielas. Cilvēks nav augs, tomēr nav šaubas, ka arī mēs esam atkarīgi no gaismas. Kad gaismas pietrūkst, daudziem kļūst nomāktāks garastāvoklis vai pat sāk mocīt depresija. Redzamā gaisma ir elektromagnētiskais starojums ar viļņu garumu no 400 nM līdz 700 nM. Katram viļņa garumam atbilst sava krāsa. Baltajā gaismā iekšā ir visu viļņa garuma gaismas. Īsāka garuma viļņi par 400 nM jau nosaka ultravioleto starojumu, kurš var būt potenciāli bīstams. Savukārt garāks par 700 nM viļņa garums ir infrasarkanajai gaismai.

Svarīgi saprast, ka infrasarkanā gaisma atrodas redzamās gaismas spektra pretējā pusē nekā UV stari, tos nevajadzētu jaukt, jo tie nav bīstami, gluži otrādi tie ir dziedinoši. Parasti terapeitiskie lāzeri darbojas sarkanās vai infrasarkanās gaismas diapazonā. Evolūcijas gaitā miljardiem gadu šūnas ir piedzīvojušas, ka saule no rīta lec un vakarā riet. Saulītei parādoties pie apvāršņa gaisma ir zemas intensitātes un tā ir sarkana – tajā ir daudz sarkano un infrasarkano staru – tas ir kā signāls šūnām gatavoties tam, ka saule drīz būs zenītā, bliezīs riktīgi un tās spektrā būs arī daudz kaitīgo UV staru. Tātad šūnai ir jāsagatavojas un jāmobilizē savi iekšējie resursi cīņai ar gaidāmajiem kaitīgajiem faktoriem. Vakarā, kad saule riet, tas ir signāls tam, ka „ziepes” ir garām un šūna var ieslēgt savus iekšējos pašatjaunošanās un dziedināšanas procesus. Tas, protams, ir vienkāršots skaidrojums.

Lāzera gaismai ir noteiktas īpašības, kas to padara par vēl efektīvāku līdzekli nekā parasta saullēkta vai saulrieta gaisma. Lāzera gaisma ir monohroma – tai ir noteikts viļņa garums, tā ir koherenta – gaismas vilnīši ir sakārtoti noteiktā kārtībā un tā ir daļēji polarizēta – tai ir noteikts virziens telpā. Mūsdienās ir labi izpētīts, kāda gaisma un kā iedarbojas uz noteiktām struktūrām, jeb tā saucamajiem fotoakceptoriem šūnas mitohondrijos, kādi procesi tiek ierosināti šūnā un kādas signālvielas tiek izdalītas.

Galvenie klīniskie efekti no tā visa ir iekaisumu, tūsku, sāpes mazinošais efekts, audu atjaunināšanos jab brūču dzīšanu veicinošs efekts, imunitātes modulācija – lāzers lieliski palīdz pret herpēm un citi efekti. Lāzers uzlabo arī mikrocirkulāciju (asinsapgādi) un trofiku (audu barošanos), kam ir nozīme pie grūti dzīstošām brūcēm, čūlām vai izgulējumiem.  Daudzi no procesiem, kurus ietekmē lāzers ir universāli, piemēram, tūska un sāpes ir kā simptomi daudzu slimību gadījumos. Tas arī izskaidro, kāpēc lāzers var izrādīties efektīvs ļoti daudzu saslimšanu gadījumos. Šeit teiciens „kas der visam, neder nekam”, nav piemērojams. Lāzers tiešām palīdz daudzu slimību gadījumos, tas ir drošs, to arī droši var kombinēt ar medikamentiem un citām ārstēšanas metodēm.

Kādos gadījumos lāzers var palīdzēt?

Ir ļoti daudzi pētījumi par dažādām saslimšanām, kur pierādīta lielāka vai mazāka lāzerterapijas efektivitāte. Ikdienā ģimenē lāzerterapija biežāk  var noderēt šādos gadījumos:

Traumas. Lāzerterapija ātri mazina tūsku un sāpes. Pie apdegumiem – apsārtums mazinās momentāni pēc apstrādes ar lāzeru. Noder gan pie apdegumiem ar karstu ūdeni, gan pie pārsauļošanās. Pie kukaiņu kodumiem ātri mazinās tūska un sāpes.

Aukstumpumpas jeb herpes. Vairāki pētījumi apstiprina ne tikai augsto efektivitāti herpētisko izsitumi mazināšanai, bet arī ievērojami pagarinās laiks, līdz nākamajai epizodei, kad atkal mēdz izsisties herpes. Tā ir milzīga priekšrocība, salīdzinot ar medikamentiem un lāzerterapija ir neaizvietojama cilvēkiem, kuri bieži cieš no aukstumpumpām. Lāzerterapija var palīdzēt arī ģenitālo izsitumu gadījumā.

Jostas roze jeb Herpes Zoster. Vecāka gadagājuma cilvēkiem mēdz būt ļoti sāpīgi dedzinoši izsitumi pa starpribu vai citu nervu gaitu. Pēc šīs slimības var attīstīties komplikācija postherpētiskā neiralģija. Abos gadījumos lāzers var palīdzēt.

Osteohondroze jeb pareizāk būtu teikt – spondiloze. Īpaši pie saasinājuma, lāzers mazina tūsku un sāpes, ja apstrādā nervu saknīšu projekcijas vietas. Ja blakus esošie muskuļi ir saspringti, tos arī var apstrādāt ar lāzeru.

Locītavu sāpes un artrīti. Lāzers var mazināt sāpes, uzlabot locītavu kustīgumu un skrimšļa vielmaiņu. Protams, nevar apgalvot, ka ar lāzeru tiks izārstēts hronisks artrīts, taču simptomi mazināsies, un vajadzība pēc medikamentiem mazināsies. Līdz ar to dzīves ilgums pagarināsies, jo tieši pretsāpju medikamenti ir tie, kurus ilgstoši lietojot tiek sabeigtas nieres un/vai aknas.

Diabētiskās čūlas. Diabētiķiem mēdz būt traucēta brūču dzīšana. Reizēm čūlas kājām progresē tik tālu, ka tas noved līdz amputācijai. Sākot diabētisko čūlu apstrādāt ar lāzeru, tā sāk normāli dzīt. Faktiski jebkura grūti dzīstoša čūla, igulējumi vai brūce, arī pēcoperāciju brūce sāk dzīt ātrāk, mazinās sāpes.

Jūtīgi zobi. Pie paaugstināta zobu jūtīguma, tos apstrādājot ar lāzeru, simptomi mazinās.

Polinoze, jeb alerģiskas iesnas. Virsdeguni apstrādājot ar lāzeru, tūska mazinās, var brīvi elpot caur degunu.

Saaukstēšanās. Var ar lāzeru apstrādāt balsenes projekcijas vietu, zemžokļa limfmezglus. Mazinās saaukstēšanās simptomu intensitāte.

Mieža grauds. Pie aizvērtas acs, apstrādājot mieža graudu ar lāzeru simptomi ātri pazūd. Arī pie konjunktivītiem var līdzēt lāzers. Ir pētījums, kur terapeitiskais lāzers uzrādījis efektivitāti pie centrālās tīklenes distrofijas. Centrālā tīklenes distrofija, jeb AMD (Age related Macula degeneration) ir biežākais akluma iemesls.

Ja ģimenē ir mazulis. Lāzerterapija lieliski noder pie autiņu dermatīta, kad iekaisis starpenes rajons. Pēc apstrādes ar lāzeru, apsārtums un sāpes ievērojami mazinās. Otra situācija, kur lāzers noder ir, kad šķiļas zobi. Apstrādājos  ar lāzeri zobu šķilšanās vietas, mazais guļ stipri mierīgāk.

Patiesībā terapeitiskā lāzera pielietošana ir daudz plašāka, sīkāku informāciju vajadzētu sniegt ražotājam. Savukārt katram pašam jābūt atbildīgam par savu veselību, jāzina droši, ko viņš dara un, ko viņš sev ārstē. Šaubu gadījumā, noteikti jākonsultējas ar ārstu. Bieži vien lāzerterapija var būt kā papildus līdzeklis ārsta nozīmētai pamatārstēšanai.

Kādos gadījumos lāzerterapiju nedrīkst lietot?

Zemas intensitātes lāzers ir ļoti drošs, tā gaisma parasti ir izkliedēta, nevis koncentrēta, un ievērojot ražotāja rekomendācijas, nekāds kaitējums nevar tikt nodarīts. Un tomēr, galvenokārt ētisku apsvērumu dēļ, lāzerterapiju neiesaka lietot onkoloģiskajiem pacientiem tieši uz audzēja vietas. Tai pašā laikā ir pētījumi, kas pierāda lāzerterapijas efektivitāti ārstējot onkopacientiem staru dermatītu, kas attīstās pēc staru terapijas. Otra grupa ir grūtnieces – nepielietot augļa projekcijas vietā, taču, ja grūtniecei sāp mugura, lāzers noteikti ir mazāk kaitīgs par medikamentiem. Vēl es neieteiktu starot pie balss aizmakuma balsenes projekcijas vietu, ja pacientam ir paaugstināts vairogdziedzera hormonu līmenis.

Kas jāzina iegādājoties terapeitisko lāzeru?

Vispirms, jābūt drošam, ka tas ir lāzers, nevis parastas gaismas diodes. Lāzera gaisma ir koherenta – mēs varam redzēt, ka tā sastāv it kā no sīkiem graudiņiem.

Atbilstoša jauda. Lai arī zemas intensitātes lāzeru jauda ir neliela, tomēr tai nevajadzētu būt daudz zemākai par 100 mW. Diemžēl internetā nopērkamas daudz ierīces ar jaudu līdz 5 mW. Šī jauda ir stipri par vāju, lai spētu sniegt klīniski nozīmīgu efektu.

Jāuzmanās no ierīcēm, kurās ir sakombinētas parastās LED diodes un lāzera diodes. Tad kopējā jauda varbūt arī ir kādi 100 mW, bet to veido, piemēram, 3 LED pa 30 mW un iena lāzera diode ar jaudu 10 mW. Ražotājs saka, ka tā ir lāzerterapijas ierīce ar jaudu 100 mW, it kā melots netiek, taču reālā lāzera jauda ir 10 mW.

Uz lāzera tiek norādīts arī viļņa garums nanometros. Ja viļņa garums ir 640 – 700 nM, tas ir sarkanais lāzers, ja virs 700 nM infrasarkanais. Infrasarkanā lāzera priekšrocība ir tā, ka enerģija dziļāk iespiežas audos. Tam ir īpaša nozīme pie locītavu problēmām.

Vienmēr prasiet ražotājam, lai uzrāda medicīniskās ierīces CE sertifikātu. Izvēlaties lāzeru iegādāties no tāda pārdevēja, kurš ir gatavs sniegt sīkāku konsultāciju un nodrošina garantijas servisu.

EkoMed SIA, Oficiālais Treatlite terapeitisko lāzeru pārstāvis Baltijas reģionā. Brīvības iela 111-52, Rīga, Rīgas pilsēta, LV-1001
GSM: +371 26447735

http://eko-med.lv/sakumlapa/

Vairāk par šo tēmu: