šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Bērna imunitātes stiprināšana rudenī

Igors Pļava

Māra Kondrāte

Iestājoties rudenim, klāt ir arī saaukstēšanās un dažādas vīrusu slimības. Skolas un bērnudārzi, kur bērni ik dienas atrodas viens ar otru ciešā saskarē, vīrusu izplatībai ir īpaši labvēlīga vide. Turklāt, saslimstot bērnam, nereti vīruss tiek nodots arī pārējai ģimenei. Tāpēc rudenī – vīrusu laikā jo īpaši nepieciešams spēcināt bērna imūnsistēmu – par to vairāk zina stāstīt Aleksejs Protass, „BENU aptiekas” (iepriekš – „Ģimenes aptieku”) farmaceits un aptiekas vadītājs.

 

Katram organismam piemīt iedzimta aizsargspēja jeb imunitāte, kas to aizsargā pret slimību ierosinošiem mikroorganismiem. Bērnam piedzimstot, no mātes tiek iemantota pasīvā imunitāte, savukārt, piemēram, ar vakcīnām organismā tiek radīta aktīvā imunitāte. Dzīves laikā cilvēka organisms attīsta iegūto imunitāti, kas veidojas, piemēram, pārslimojot kādu noteiktu slimību. Aleksejs Protass norāda, ka imunitātes veidošanās ir atkarīga arī no cilvēka dzīvesveida, kas ietver gan fizisko aktivitāšu daudzumu, gan ikdienas ēdienkarti un pat higiēnas paradumus. Vecākiem, kuri ievēro, ka bērns sācis biežāk slimot, izteikti bieži jūtas vājš un saguris, farmaceits iesaka nekavējoties sākt rīkoties – spēcināt bērna imunitāti.

Vitamīni un sabalansēts uzturs

Tā kā uzturvielām, kas atrodas mūsu organismā, ir ļoti nozīmīga loma organisma aizsargspēju veicināšanā, ļoti būtiski ikdienā lietot vitamīniem bagātu pārtiku. Vismaz trīs reizes dienā bērniem jāēd augļi un dārzeņi. Jāseko līdzi, lai bērns katru dienu ēstu arī pilngraudu pārtiku, zivis un arī gaļu, jo tikai ar sabalansētu pārtiku iespējams uzņemt visas organismam nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus, no kuriem imunitātei visbūtiskākie ir C, A, D un E vitamīni, dzelzs, cinks, selēns, kā arī Omega 3 un Omega 6 taukskābes.

Viens no būtiskākajiem vitamīniem, kas palīdz organismu aizsargāt pret vīrusiem, ir vitamīns C. No Latvijas produktiem tas visbagātīgāk koncentrējies upenēs, taču labs avots būs arī citas ogas, piemēram, mellenes un dzērvenes. Tāpat ļoti vērtīgs C vitamīna avots būs kivi un visi citrusaugļi. E vitamīns meklējams riekstos un graudaugos, savukārt A vitamīna un antioksidantu avots būs visi tumši zaļie salāti un košas krāsas dārzeņi, piemēram, burkāni, paprika un brokoļi. Lai nodrošinātu to, ka bērns vitamīnus uzņem, arī atrodoties skolā, ieteikums vecākiem būtu savām atvasēm uz skolu sagatavot līdzi uzkodas, piemēram, riekstu maisījumu. Būtiski pievērst uzmanību, lai bērns ikdienā dzer arī pietiekami daudz šķidruma – ūdeni, augu tējas, dabīgās sulas, jo arī dehidratācija var ļoti negatīvi ietekmēt bērna imūnsistēmu un gļotu membrānas aizsargspēju.

Rudenī, kad vīrusu izplatība īpaši saasinās, „BENU aptiekas” farmaceits imunitātes stiprināšanas nolūkos rekomendē uzturam papildu lietot arī vitamīnus kapsulās, tabletēs vai pilienu veidā. To lietošana ir pierādīta kā efektīva metode imūnsistēmas uzlabošanai – lietojot probiotiķus, bērni daudz retāk saslimst ar augšējo elpceļu infekcijām, gripu un gremošanas infekcijām. Papildu gada vēsajos mēnešos farmaceits rekomendē lietot arī C vitamīnu un zivju eļļu.

Veselīgs dzīvesveids, higiēna un miegs

Imunitātes spēcināšanai vienlīdz būtisks ir arī veselīgs dzīvesveids. Dažu vienkāršu paradumu ieviešana bērna ikdienā var ievērojami palīdzēt imūnsistēmas uzlabošanos. Lai organisms būtu spēcīgs, bērna ikdienā jāiekļauj fiziskās aktivitātes, kas visbiežāk tiek nodrošināts ar sporta stundām skolās vai fiziskajām nodarbībām ārpusskolas dejošanas un sporta pulciņos.

Svarīga ir arī higiēna. Īpaši vīrusu laikā bērniem jāatgādina par roku mazgāšanu pirms katras ēdienreizes, kā arī, atgriežoties mājās no sabiedriskām vietām.

Tāpat vienmēr jāuzmana, lai bērns katru nakti guļ vismaz deviņas stundas. Tieši nakts laikā organisms visintensīvāk atgūst spēkus.

Vairāk par šo tēmu:

Atkal saaukstēšanās?

Cilvēks mūžā parasti ir ieguvis krietnu saaukstēšanās pieredzi, tādēļ it kā zina, kas tādās reizēs darāms. Tomēr katru gadu nedaudz mainās saaukstēšanās slimību izraisītāju –

Lasīt »

Iztiksim bez kakla sāpēm

Kakla sāpes biezāk sastopamas kopā ar citiem saaukstēšanās simptomiem. Tomēr gadās, ka viss it kā ir labi, tikai kakls sāpīgs, apsārtis un iekaisis. Ja nav

Lasīt »

Imunitātei vajadzīgs labs miegs

Slimību profilakses un kontroles centru dati liecina, ka beidzamajā pusgadsimtā cilvēki sākuši gulēt aptuveni par divām stundām mazāk, nekā vajadzīgs, bet aptuveni trešdaļa darbspējīgo iedzīvotāju

Lasīt »