Izvairīties no Laima slimības

Igors Pļava

Dagnija Veidemane

Lai pasargātu sevi no Laima slimības, kas pašlaik uzliesmojusi Latvijā, un citām bīstamām ērču pārnēsātām infekcijām, cilvēkiem pirms došanās pie dabas krūts vajadzētu atbilstoši apģērbties un izmantot ērču atbaidīšanai paredzētu aerosolu, iesaka speciālisti.

 

Jāmin, ka ērču kodums potenciāli ir divu slimību risks. Viena no tām ir ērču encefalīts, bet otra  – Laimas slimība.

“Protams, efektīva aizsardzība pret ērču encefalītu ir savlaicīga vakcinēšanās. Taču jāatgādina, ka pret Laima slimību potes nav. Tāpēc pirms došanās mežā vai staigāšanas pa krūmainām vietām sevi varam pasargāt ar piemērotu apģērbu un līdzekļiem šo bīstamo kukaiņu atvairīšanai,” pastāstīja “EUROAPTIEKA” farmaceite Ilva Leimane.

 

Saskaņā jaunākajiem Slimību profilakses un kontroles centra (SKPC) datiem šogad ērču aktivitāte ir augstāka nekā pērn – kopš ērču sezonas sākšanās ar Laima slimību Latvijā jau ir saslimuši 59 cilvēki un divi – ar ērču encefalītu. Laima slimībai, ja to savlaicīgi neārstē, var būt smagas sekas.

Aptiekās ir pieejami vairāki aerosoli, kas pēc vienas uzsmidzināšanas reizes aizsargā no ērcēm vairākas stundas. Daļa no tiem ir izsmidzināma uz ādas, bet citi – uz apģērba. Piemērotāko līdzekli jums vai jūsu tuviniekiem palīdzēs izvēlēties farmaceits.

Leimane pastāstīja, ka aptiekās nopērkami arī speciāli līdzekļi, kas no ērcēm pasargās jūsu četrkājainos draugus. Suņu un kaķu saimnieki var iegādāties saviem mīluļiem speciālas kakla siksnas, kas nodrošinās līdz pat desmit nedēļu ilgu aizsardzību, kā arī speciālus pretērču pilienus, kas jāuzpilina dzīvniekam uz skausta.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” (LIC) galvenā ārsta vietniece medicīnas jautājumos infektoloģe Velga Ķūse sacīja – ja ir iekodusi ērce, ļoti rūpīgi jāseko līdzi koduma vietai. Ja parādās apsārtums vai citas nepatīkamas sajūtas, var izrādīties, ka cilvēks ir inficējies ar Laima slimību. Šajā gadījumā nekavējoties jādodas uz LIC, kur speciālists izvērtēs situāciju un izlems par ārstēšanās metodēm.

Ķūse pauda gandarījumu, ka Latvijā arvien vairāk cilvēku vakcinējas pret ērču encefalītu, jo ir sapratuši, kādus draudus iespējama inficēšanās rada viņu veselībai un pat dzīvībai.

“Bieži vien pie mums LIC cilvēki ierodas potēties veselām ģimenēm. Daudzu cilvēka tuvinieku, draugu vai paziņu lokā ir kāds, kurš saslimis ar ērču encefalītu. Cilvēki dzīvē reāli pārliecinājušies par šīs infekcijas briesmām,” stāstīja infektoloģe.

Vairāk par šo tēmu:

Vakcinācija pret ērču encefalītu

Ekonomiskās krīzes ietekmē saslimstība var nopietni pieaugt Ekonomiskā krīze ir piespiedusi daudzus cilvēkus atteikties no vakcinācijas pret ērču encefalītu, kas ir, faktiski, vienīgā aizsardzība pret

Lasīt »