Vakcinācija pret ērču encefalītu

Uldis Mežs

Ekonomiskās krīzes ietekmē saslimstība var nopietni pieaugt

Ekonomiskā krīze ir piespiedusi daudzus cilvēkus atteikties no vakcinācijas pret ērču encefalītu, kas ir, faktiski, vienīgā aizsardzība pret šo smago slimību. Vienlaikus, speciālisti norāda, ka ērču aktivitāte 2010. gadā turpinās palielināties, jo ērču pārziemošanu labvēlīgi ietekmējusi šīs ziemas biezā sniega sega.

Latvija atrodas vienā no augstākajām ērču aktivitātes zonām Eiropā, taču tikai aptuveni 10% valsts iedzīvotāju ir vakcinēti. Sarežģījumi tautsaimniecībā, kā arī negatīvā ar AH1N1 vakcināciju saistītā informācija nav pozitīvi ietekmējuši Latvijas iedzīvotāju interesi par aizsardzību pret ērču encefalītu.
Latvijā 2008. gadā ar ērču encefalītu inficējās 184 cilvēki, 2009. gadā – jau 328. Līdzīga situācija ir arī Igaunijā, kur pirms diviem gadiem saslima 90 cilvēku, bet pērn – 179. Dramatiskākā situācija starp Baltijas valstīm ir Lietuvā, kur 2008. gadā inficējās 220 iedzīvotāju, bet 2009. gadā – 605.
Visefektīvākais līdzeklis pret ērču encefalītu ir vakcinēšanās. Speciālisti skaidroja, ka imūnglobulīns, kas Latvijā no šā gada vairs nebūs pieejams, nav apliecinājis savu efektivitāti cīņā pret slimību. Līdz šim preparāts tika lietots, balstoties uz hipotētisku pieņēmumu par tā efektivitāti. Taču Latvijas mediķu pieredze un it īpaši pēdējos gados arvien biežākie gadījumi, kad pat pēc imūnglobulīna lietošanas, slimības smago formu pārcietuši vairāki bērni, licis atteikties no šī medikamenta. Turklāt imūnglobulīns nav reģistrēts nevienā citā ES valstī, kaut gan tā lietošana ir plaši izplatīta, piemēram, Krievijā.
            Pozitīvs piemērs saslimstības ar ērču encefalītu būtiskai samazināšanai ir meklējams Austrijā, kur 1980. gadā tika uzsākta vispārēja vakcinācijas kampaņa. Patlaban vairāk nekā 86% Austrijas iedzīvotāju ir saņēmuši poti pret ērču encefalītu, kas atspoguļojas arī būtiski sarukušajos saslimstības datos.
Ņemot vērā, ka tuvākajās nedēļās varētu sākties ērču aktīvitātes sezona, speciālisti iesaka izvēlēties tā saukto ātro vakcinācijas shēmu, lai aizsardzību iegūtu jau 28 dienu laikā.
Parasti divas trešdaļas no cilvēkiem, kas saslimuši ar ērču encefalītu, izveseļojas pēc aptuveni nedēļu ilgas smagai gripai līdzīgas slimošanas. Viena trešdaļa inficēto pārcieš smagāko slimības fāzi, kuras sekas var būt paliekošas neiroloģiskas komplikācijas. Aptuveni 1% ar ērču encefalītu inficēto mirst. Latvijā no ērču encefalīta 2008. un 2009. gadā miruši divi cilvēki.

Vairāk par šo tēmu:

Izvairīties no Laima slimības

Dagnija Veidemane Lai pasargātu sevi no Laima slimības, kas pašlaik uzliesmojusi Latvijā, un citām bīstamām ērču pārnēsātām infekcijām, cilvēkiem pirms došanās pie dabas krūts vajadzētu

Lasīt »