Vēnu varikoze – kājas augstāk!

Guna Kase

Vai spējat iedomāties situāciju: desmit gadus neiet uz pludmali peldēties, jo ir neērti sabiedriskā vietā parādīties peldkostīmā?! Neērtības sajūtu rada paplašinātas vēnas jeb vēnu varikoze. Mediķu praksē šī nebūt nav izdomāta situācija – varikoze patiešām daudziem traucē pilnvērtīgi dzīvot, sevišķi sievietēm. Mūsdienās ir vairākas metodes, kas palīdz ar šo likstu tikt galā. Bet tajā pašā laikā ļoti būtiska ir profilakse.

Vēnu varikozes attīstību veicina vairāki faktori:

Iedzimti vājāki saistaudi, Kā apgalvo Veselības centra 4 fleboloģe Sandra Prāve, Latvijā venozo saslimšanu gadījumos aptuveni 50% varikozes pacientu slimība ir pārmantota. Tas nozīmē, ka saistaudi, kas atrodas vēnu sieniņās, šiem cilvēkiem ir vājāki. Bet muskuļu slānītis vēnas sieniņā mums visiem ir ļoti plāns, tādēļ vēnas vieglāk paplašinās.
Grūtniecība. Grūtniecības laikā progesterona iedarbībā atslābst saistaudi, jo tas nepieciešams, lai bērniņš varētu normāli augt. Tādēļ arī vēnas vieglāk paplašinās. Turklāt, bērnam mātes ķermenī attīstoties, sievietei tiek nospiests mazais iegurnis un attece no vēnām ir apgrūtināta. Lai izvairītos no varikozes attīstības grūtniecības laikā, vēlams nēsāt speciālas kompresijas zeķes, kas saspiež apkārtējos audus, līdz ar to sašaurina vēnas, nostāda vēnu vārstuļus pareizā stāvoklī un uzlabo venozo atteci.
Hormonālas svārstības, kontracepcijas tablešu lietošana. Arī šajā gadījumā paaugstinās progesterona līmenis.
Sēdošs darbs. Netiek nodarbināts ikru muskulis un lielās locītavas, kas kā sūknis palīdz virzīt venozās asinis no perifērijas uz organisma centru – sirdi.
Stāvošs darbs. Mazkustīgs dzīvesveids. Darbs karstumā.
Smēķēšana, arī pasīvā smēķēšana.

Cik nopietna ir varikoze?

Paplašināti asinsvadi jeb vēnu varikoze var būt gan veselības, gan kosmētiska problēma. «Ja ir bojāta venozo asiņu attece centrālajā stumbra vēnā, tad tā ir veselības problēma, kas vēlāk rada ari kosmētisku problēmu. Parādās paplašinātu vēnu mezgli, apakšstilbu āda var kļūt tumši brūna, var veidoties arī grūti dzīstošas brūces jeb venozas atrofiskas čūlas. Var būt ari tikai ādas kapi biru varikoze, kas principā ir kosmētisks defekts. Bet var gadīties, ka uz konsultāciju atnāk pacients, kuram traucē šis kosmētiskais defekts, taču, viņu izmeklējot, konstatējam, ka ir bojāta ari stumbra vēna.
Šajā gadījumā kapilāru varikoze ir kā aisberga redzamā daļiņa un problēma ir daudz nopietnāka,» skaidro vēnu slimību speciāliste.

Vēnu profilaksei

Liela nozīme ir pēdas, ceļa locītavas un ikru muskuļa darbībai, jo tie darbojoties palīdz virzīt venozās asinīs sirds virzienā. Pat cilvēkam, kuram ir veselas vēnas, pēc trīs minūšu nekustīgas sēdēšanas sāk veidoties venozs sastrēgums. Tiem, kuri sēž astoņas un vairāk stundu, ik pēc stundas nepieciešams piecelties no krēsla un pastaigāt, kaut vai pāris minūtes pamīņāties turpat blakus krēslam. Nepietiek, ja cilvēks, kuram ir sēdošs, mazkustīgs darbs, reizi vai divas reizes nedēļā iet vingrot – kāju kustībām jābūt regulārām, lai darbotos venozie sūkņi un venozās asinis virzītos pareizā virzienā.
Smagas, nogurušas kājas ir regulāri jāatpūtina, jāizvingrina. Varikozes profilaksei ļoti labi palīdz kustības – peldēšana, skriešana, riteņbraukšana, vingrošana…
Venozo atteci ieteicams regulāri uzlabot ar kāju masāžu vai kontrastdušu.
Nav ieteicams ilgstoši sēdēt ar sakrustotām kājām, kā arī statiski sēdēt ilgāk par vienu stundu.
Saistaudus labi stiprina dabīgais C vitamīns, protams, var lietot arī aptiekās nopērkamo. Uzturā jālieto daudz šķiedrvielu, lai no organisma izvadītu toksīnus, kas kaitīgi iedarbojas uz vēnu sieniņām.
Uz vēnām sliktu iespaidu atstāj ari ārējie toksīni, piemēram, tabakas dūmi, tādēļ nav ieteicams smēķēt un atrasties piedūmotās telpās. Vēnu varikozi (gan stumbra vēnas, gan vēnu zaru, gan kapilāru varikozi) var novērst, bet ar noteikumu, ka pacientam pašam jāpiedalās sevis ārstēšanā, jādomā par profilaksi. Ja varikoze tiek izārstēta, bet cilvēks turpina mazkustīgu dzīvesveidu vai sēdošu darbu bez regulāriem kāju vingrojumiem, un ja viņam turklāt ir slikta iedzimtība, tad risks slimot pastāv arī turpmāk.
Kā ārstē paplašinātas vēnas?
Pacientam, kuram ir sūdzības par varikozi, tiek veikta ultraskaņas sonoskopija, ar kuras palīdzību pārbauda, kādā stāvoklī ir vēnas (gan dziļās, gan virspusējās), kā strādā vēnu vārstuļi, vai ir pareiza venozo asiņu plūsma. Ja venozo asiņu plūsma nav pareiza, tas nozīmē, ka ir slims vēnas centrālais stumbrs. Šajā gadījumā ir vairākas ārstēšanas iespējas – pacients visu mūžu var valkāt kompresijas zeķes un lietot medikamentus vai arī likvidēt slimo virspusējo vēnu. Vēnas likvidāciju var veikt ar dažādu ķirurģisku metožu palīdzību. Patlaban populārākās ir divas:
1.    Vēnu operācija pēc Varadeja metodes. Ādā tiek izdarīti sīkt (2 mm) griezieni, un vēnu izņem.
2.    Vēnas lāzerkoagulācija. Vēnā ievada adatu, caur kuru ievada katetru un lāzer-vadu. Pēc tam ultraskaņas aparāta kontrolē vēnu ar lāzerenerģiju sadedzina.
Pirmo operāciju parasti veic spinālajā anestēzijā, bet otro – vietējā anestēzijā. Pēc šo operāciju veikšanas vienu mēnesi jānēsā kompresijas zeķes, lai normāli noritētu dzīšanas process.
Ja ārsts konstatē, ka stumbra vēnas ir veselas, venozā plūsma pa centrālo vēnu laba, bet ir paplašināts atsevišķs zars, ārstēšana notiek ar putu skleroterapiju. Tas nozīmē, ka paplašinātajā zarā ievada speciālu medikamentu putu formā, kas kairina vēnas iekšējo sieniņu, radot tādu kā brūci asinsvada iekšpusē. Pēc tam pacients uzvelk kompresijas zeķi, kas saspiež vēnu sieniņas kopā, un tās, kā jebkura brūce, saaug aptuveni 10 dienu vai divu nedēļu laikā.
Var būt paplašināti tikai sīkie asinsvadi – kapilāri. Šo kosmētisko defektu var likvidēt ar termokoagulācijas palīdzību: ar sīku adatiņu iedur kapilāros, ievada enerģijas impulsu, kas kapilāru sacledzina. Rētas pēc procedūras nepaliek, pietiek ar vienu seansu. Lielāku kapilāru likvidēšanai var veikt ari skleroterapiju.
Paplašināti kapilāri vēlāk var parādīties citā vietā – ja pacientam asinsvadi novietoti ļoti tuvu ādai un ja ir iedzimti vājāki saistaudi, un ir hormonālas svārstības. Tas ir līdzīgi kā pēc zoba salabošanas – nav garantijas, ka citi zobi nekad nesabojāsies. Tādēļ svarīga loma ir profilaksei.

Ievēro
•    Ja neņem vērā sūdzības par ārēji redzamām paplašinātām vēnām, kāju pietūkumu, krampjiem, kāju nogurumu un varikozi neārstē, paplašinātajās vēnās var izveidoties trombi – sāpīgi, apsārtuši sabiezējumi vēnas mezgla vietā, turklāt ar laiku var attīstīties arī venoza mazspēja, kuras gala rezultāts ir venoza trofiska čūla.
•    Vēnu varikoze vairāk raksturīga sievietēm – aptuveni 70% pacientu ir sievietes. Arī pārmantojamība ģimenē biežāk ir sievietēm. Ja abiem vecākiem ir varikoze, tad risks to pārmantot meitai ir lielāks par 75%, dēlam tikai par 25%.
•    Vēnu varikoze var skart jau pusaudžu vecumā. «Tādu pacientu nav daudz, bet var gadīties, ka
13 gadus vecai meitenei ar iedzimtu varikozi nepieciešama operācija. Tas ir nopietni. Vēnu var izoperēt, bet pacientei jārēķinās, ka visu mūžu varikozes risks būs ļoti augsts, skaidro S. Prāve.

Varikozes pazīmes, kuru gadījumā vajadzētu apsvērt iespēju doties pie ārsta:
•    Kāju pietūkums dienas beigās, sajūta, ka apavi ir par mazu.
•    Smaguma sajūta kājās.
•    Sāpes kājās vai pa vēnu gaitu.
•    Nakts krampji ikru muskulatūrā. Dedzināšanas sajūta, ādas nieze.

5 viegli vingrojumi vēnu veselībai
1.    Atpūtiniet kājas! Mājās, sēžot pie televizora, uzlieciet tās uz krēsla sev priekša.
2.    Sēžot uz krēsla, ik pa laikam izvingriniet kāju pēdas – sēžot pacelieties uz pirkstgaliem un papēžiem.
3.    Sēžot krēslā, pārmaiņus iztaisnojiet vienu kāju ceļa locītavā, tad otru. Vingrojumu atkārtojiet 10 reizes.
4.    Apgulieties uz muguras un iztaisnojiet kājas. Savelciet un izpletiet kāju pirkstus. Vingrojumu atkārtojiet 10 reizes.
5.    Piecelieties un pastaigājiet pārmaiņus uz papēžiem un pirkstgaliem.

Vairāk par šo tēmu:

Cik ilgi jānēsā kompresijas zeķes?

Pakāpeniski pagātnē paliek iesīkstējušais stereotips, ka kompresijas zeķes ir domātas vienīgi vēnu varikozes ārstēšanai. Mūsdienās kompresijas zeķes iegādājas grūtnieces, biroju darbinieki, frizieri, pavāri, sportisti, ceļotāji

Lasīt »

Vēnu vasara- vasaras vidū!

Vai vēnu problēmas, medicīniskas un kosmētiskas, var risināt vasarā? Vēl pirms dažiem gadiem valdīja uzskats, ka jāgaida līdz rudenim, ja vien nav runa par akūtu

Lasīt »

Vēnu operācijas vasarā!

Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā aizrit gadskārtējās akcijas Vēnu pavasaris pēdējās dienas. «Šis pasākums ir veiksmīgs un mēs secinām, ka tamlīdzīgu akciju rīkošana ir pamatota, jo

Lasīt »

Veselām un skaistām kājām

Estētiskās problēmas var sarūgtināt tikpat stipri kā medicīniskās, reizēm pat vairāk. Ja ir runa par vēnām, tad cilvēks pats nemaz nevar noteikt, kur beidzas vienas

Lasīt »