šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Aknas – dvēseles mājoklis un laboratorija

Igors Pļava

Senie ķīnieši aknas dēvēja par dvēseles mājokli, jo no tās darbības kvalitātes bija atkarīga cilvēku labsajūta, noskaņojums un darbaspējas. Mūsdienās aknas uzskata par cilvēka organisma laboratoriju, kur notiek visi organisma svarīgākie bioķīmiskie procesi.

Aknas ir lielākais gremošanas trakta dziedzeris un lielākais iekšējais orgāns, kas aizņem teju visu labās paribes dobumu. Tā piedalās olbaltumvielu, tauku, ogļhidrātu un citu vielu vielmaiņā. Filtrē un padara nekaitīgas dažādas asinīs cirkulējošās kaitīgās vielas un nodrošina visu cilvēka orgānu normālu darbību.

Aknas galvenās funkcijas

Atindēšanas funkcija

Aknas attīra cilvēka organismu no dažādām toksiskām vielām, kas cilvēka organismā nonāk gan no ārienes, gan vielmaiņas procesa laikā.

Sintēzes process

Aknās sintezējas un veidojas daudzas mūsu organismam nepieciešamās vielas, bez kurām tas nevarētu pastāvēt.

Piemēram, asins recēšanas faktori, olbaltumvielas (gan parastās, gan fermenti), holesterīns (pret kuru tik ļoti cīnamies!/, bet tas ir aknu darbības produkts!) un citas vielas.

Vienlaicīgi aknas noārda daudzas bioķīmiski aktīvas vielas, kas, pārmērīgā daudzumā atrodoties mūsu organismā, kaitē tam.

Aknās veidojas dažādu vielu uzkrājumi – lipīdi, glikogēns, dzelzs u.c.

Aknas regulē cilvēka organismā cirkulējošo asins daudzumu.

Aknas ražo žulti, kas nepieciešama pārtikas sagremošanai.

Aknas sargā enerģijas rezerves, kuras nepieciešamas smadzenēm un muskuļiem.

Aknu slimību simptomi

Aknas ir ļoti pacietīgas. Tām ir ļoti liela funkcionālā rezerve. Veselam cilvēkam no lielās aknu masas darbojas tikai kāda 1/3 daļa.

Ja organismu ir piemeklējusi slodze vai slimība un tā aknas daļa, kas visu laiku ir aktīvi iesaistījusies cilvēka organisma kvalitātes nodrošināšanā ar savu uzdevumu vairs netiek galā, darbībā iesaistās rezerve – tās aknas šūnas, kas līdz tam nav aktīvi funkcionējušas. Tāpēc pie daudzām hroniskām aknu slimībām to sākuma periodā pacienti jūtas labi un nemaz nenojauš, ka viņiem jau ir radušās kādas aknu problēmas. Tās visbiežāk var noteikt tikai veicot konkrētas analīzes.

Visizteiktākais aknu slimību simptoms ir acu sklēru un ādas dzelte. Taču tas parādās tikai tad, kad aknas jau ir skāruši būtiski bojājumi. Reizēm šis simptoms var būt saistīts ar kādu citu saslimšanu, taču visbiežāk pie vainas tomēr ir kāda no aknu slimībām.

Par aknu slimībām var liecināt arī sāpīgums labajā paribē (bet arī tas ne vienmēr ir patiesais sāpju iemesls. Šajā apvidū atrodas tādi cilvēkam svarīgi orgāni kā žultspūslis, viens fragments no resnās zarnas, netālu atrodas arī 12 pirkstu zarna, aizkuņģa dziedzera galviņa u.c), slikta dūša, nogurums, grūtības koncentrēties, apetītes zudums, slikts miegs vai bezmiegs, palielināta temperatūra, ādas nieze, roku trīce, sāpes locītavās u.c. simptomi.

Kā atzina Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītājs, Hepatologu asociācijas Valdes loceklis, profesors Jāzeps Keišs,, „reizēm pat ārstam ir grūti noteikt, ka veselības problēmas, kas nomāc pacientu, tiešām ir saistītas ar aknām!”

Visizplatīkākās aknu slimības

Pēdējos gados gan Latvijā, gan ārpus tās robežām ļoti izplatīta ir Nealkohola taukainā hepatoze (Steatoze) vai Nealkohola steatohepatīts (Aknu iekaisums). Pēdējā var izraisīt aknu cirozi un aknu vēzi.

Kā uzskata Jāzeps Keiss, „šīs slimības bieži vien rodas no tā, ka cilvēks savā ikdienas dzīvē nav sabalansējis divas lietas:

1)    Uzņemto kaloriju skaitu (tās tiek uzņemtas par daudz!);

2)    Fizisko aktivitāti (tās ir par maz!).

Jo vairāk kaloriju uzņemam, jo aktīvākiem mums jābūt. Nesadedzinātās kalorijas ātri vien pārvēršas taukos. Rezultāts bieži vien ir redzams arī vizuāli – tauku spilventiņu veidā uz rokām, vēdera, gurniem vai augštilbiem.

Pārmērīgs kaloriju daudzums kaitē ne tikai aknām, bet arī aizkuņģa dziedzerim, sirdij, asinsvadiem. Paaugstinās asinsspiediens, sāk celties cukura līmenis asinīs un sākas citas veselības problēmas”.

Kā otru izplatītāko aknu slimību var minēt Alkohola hepatozi, ko iegūstam pārmērīgas un ne sevišķi augstas kvalitātes alkohola lietošanas rezultātā. „Šo problēmu katrs cilvēks sev izvēlas pats!” – saka Jāzeps Keišs.

Visi grādīgie dzērieni satur etanola molekulas. „Ja tajos šo molekulu nebūtu, tas vairs nebūtu alkohols” – piebilst Jāzeps Keišs. „Taču daudzos dzērienos bez tām ir arī piemaisījumi, kas kaitē cilvēka veselībai”.

Tā piemēram, sarkanais vīns… Nelielos daudzumos tas tiek uzskatīts par nekaitīgu un pat zināmā mērā vērtīgu cilvēka organismam. Tas uzlabo asinsriti, sirdsdarbību, palīdz sagremot barību, uzlabo ēstgribu un veic citas pozitīvas funkcijas, bet vienlaikus var arī kaitēt, jo, atkarībā no katra cilvēka individuālās jutības pret krāsvielām vai citām piedevām, kas tajā izmantotas, var radīt būtiskas veselības problēmas.

Mēs labi zinām, ka alu nedrīkst dzert gadījumos, ja mūsu organismā ir kāds iekaisuma process. Alus sastāv no rauga un citām vielām, kas veicina iekaisuma procesa palielināšanos. Ja to tomēr darām, aknām uzveļam papildus slodzi un kaitējam savai veselībai.

Daudzos alkoholos bez etanola molekulām ir arī citas toksiskas vielas, kas  kaitē cilvēka veselībai. „Tas, protams, paliek uz katra ražotāja godaprāta un sirdsapziņas” – piebilst Jāzeps Keišs, „bet citādi kā indēšanu to nosaukt nevar!”

Hepatīti.

Hepatīti ir aknu iekaisumi. Tos var izraisīt vīrusu infekcijas, parazīti, alkohols, zāles un toksīni. Hepatīts var būt gan dzīvībai bīstams, gan neradīt nopietnus draudus veselībai. Tomēr zināmos apstākļos tas var pāriet hroniskā formā un pat būt par iemeslu aknu mazspējai un nāvei.

Hepatītus iedala A, B un  C hepatītā.

A hepatīts ir vīrusa infekcija, kas skar cilvēka aknas. To izraisa A hepatīta vīruss. Parasti tas nav dzīvībai bīstams, bet tomēr lipīgs. Slimības ierosinātāji tiek pārnesti ar sliktas kvalitātes pārtikas produktiem, netīru ūdeni, ar roku starpniecību, tiešs kontakts ar A hepatīta slimnieku u.c. Pret A hepatītu ir izstrādāta vakcīna.

B hepatīts arī ir vīrusa izraisīta infekcija, ko pārnes ar asinīm vai to sekrētiem. B vīrushepatīts var tikt nodots auglim grūtniecības laikā, dzimumattiecību ceļā, lietojot intravenozi narkotikas, nesterilus medicīnas un sadzīves priekšmetus, piemēram, caurdurot ausis, tetovēšanas. Pret B hapatītu arī ir izstrādāta vakcīna.

C hepatīts –  hroniska aknu slimība, kas ir bīstama cilvēka veselībai. Ar C hepatīta vīrusu var inficēties asins pārliešanas laikā, lietojot intravenozās narkotikas, dzimumceļā vai dažādu sadzīves procedūru laikā (tetovēšana, pīrsings).

Cik ātri aknu slimības var pārvērsties aknu cirozē?

Aknu ciroze – hroniska aknu slimība, kas rodas neārstējot vai novēloti sākot ārstēt B vai C hepatītu, arī alkohola hepatītu.

Kā apgalvo Jāzeps Keišs, „lielā mērā tas ir atkarīgs no cilvēka iedzimtības. Vienam aknas ir veselas pat tad, ja viņa dzīvesveids ir bohēmisks, otram – pastiprināti jārūpējas par savu veselību”.

Pasaulē valda uzskats, ka sievietēm aknas ir salīdzinoši jutīgākas nekā vīriešiem. Ja sieviete ēd neveselīgi, nav fiziski aktīva un pār mēru lieto alkoholu, aknu problēmās viņai ir iespēja iedzīvoties daudz ātrāk nekā vīrietim. Kāpēc tas tā notiek, zinātnieki vēl tikai pēta. Varbūt tāpēc, ka sievietes alkoholu sāk lietot daudz vēlāk nekā vīrieši, varbūt tāpēc, ka viņām nav izstrādājusies pietiekama imunitāte pret to, vai viņu organismam vienkārši ir pilnīgi cita dzīves misija. Lai arī kā tas būtu, tie ir un paliek tikai pieņēmumi. Pareizas atbildes uz šo jautājumu nav.

Arī slimības progress ir atšķirīgs katram cilvēkam. Daži ar C hepatītu nodzīvo visu mūžu, citi, saslimstot ar to, – „aiziet” jau pēc 10 – 20 gadiem.

Aknu slimību statistika

Tā ir atkarīga no tā, cik liels skaits cilvēku regulāri pārbauda savu veselību. Statistika par konkrētām slimībām veidojas tikai no tiem cilvēkiem, kas ir nodevuši un saņēmuši konkrētas analīzes. Daudzi cilvēki, nejūtot diskomfortu un slimības simptomus, ar to sadzīvo ilgus gadus. Šie cilvēki statistikas datos, protams, nenonāk. Līdz ar to statistika ir tikai daļēji patiesa.

Pirms 3 gadiem Latvijā tika veikts pētījums par C hepatīta izplatību valstī. C hepatīta infekcija tikai atklāta 2 % no visiem Latvijas iedzīvotājiem. Rezultāts it kā nav katastrofāls. Taču, pārliecinoši lielāka daļa par šo infekciju nezina, un nekas netiek darīts, lai to ārstētu, ierobežotu.

Kā kaitējam savām aknām?

–          Ēdot neregulāri

–          Ēdot treknus, kūpinātus, pārāk sāļus un asus ēdienus

–          Ēdot taukos gatavotus ēdienus

–          Ēdot produktus, kas satur ķīmiskas vielas

–          Lietojot alkoholu (īpaši lielās devās!)

–          Pārmērīgi  vai nevietā lietojot medikamentus

–          Maz kustoties

Kā varam palīdzēt savām aknām?

–          Ēdot regulāri, vismaz trīs reizes dienā

–          Ēdot pēc iespējas mazākas porcijas

–          Ēdot vārītu, sautētu, tvaicētu, folijā gatavotu ēdienu

–          Ēdot olbaltumvielas (piena produktus, olas, gaļu, zivis)

–          Ēdot pilngraudu produktus

–          Ēdot vitamīniem un minerālvielām bagātu uzturu

–          Ēdot balastvielām bagātu uzturu

–          Dzerot vismaz 2 litrus ūdens dienā

Aknu slimību profilakse

Kā atzina Jāzeps Keišs, „pamatā ir jābūt veselīgam dzīvesveidam. Mums nevajadzētu sevi pārlieku noslogot ar kalorijām. Jābūt pēc iespējas fiziski aktīvākiem. Jālieto mazāk apreibinošu vielu – alkoholu, nikotīnu un citas, un vienreiz gadā jāveic analīzes (ALAT – alanīnaminotransferāze, ASAT- aspartātaminotransferāze), lai zinātu, kādu bagāžu savām aknām esam uzlikuši. Nākamais solis ir diagnozes precizēšanai un slimības ārstēšanai doties uz Latvijas Infektoloģijas centru. Kvalificēti speciālisti palīdzēs rast atbildes uz visiem neskaidrajiem jautājumiem un rast labāko risinājumu slimības ārstēšanai”.

Materiāls tapis sadarbībā ar Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāju, Latvijas Infektologu un Hepatologu asociācijas Valdes locekli, profesoru Jāzepu Keišu.

Vairāk par šo tēmu:

Atvēsinies gudri

Inguna Almbauere, klīnika „Premium Medical” „Eiropas valstīs karstuma vilnis jau piedzīvots, nupat tas skāris arī Latviju, tādēļ ir vērts atgādināt dažas elementāras patiesības, kas veselības

Lasīt »