šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Lielas slodzes nesējas – kājas

Līva Freimane

Kājas ir visvairāk nodarbinātā ķermeņa daļa, kas reizēm sevis sakopšanas rituālā tiek nepelnīti aizmirstas, Nepiedodami, jo slodze pēdām sanāk pamatīga! Regulāru un rūpīgu kāju kopšanu nosaka trīs iemesli: labs izskats, laba sajūta un veselība, turklāt tie savstarpēji ir saistīti, Regulāra pedikīra apmeklēšana ļoti ir vēlama, bet Ikdienas kopšana – obligāta.

Ikdienas rūpes par kājām ir obligātas
Piekritīsiet, ka bieži vien pēc darba dienas kājas ir nogurušas un smagas, reizēm pat sāpošas. Turklāt karstā laikā tās reizēm pietūkst tā, ka pat kurpju noaušana sagādā sāpes. Ko darīt? Pārnākot no darba, neaujiet savas smeldzošās kājas uzreiz čībās un neskrieniet darīt mājas darbus. Ļaujiet kājām nedaudz atpūsties, nomazgājiet tās vēsā ūdenī un kaut uz 10 minūtēm paceliet augstāk par ķermeni, vai vismaz uz krēsla. Noder viegla masāža virzienā no pēdām uz augšu, tas uzmundrina asinsriti, kājām pieplūst svaigas asinis un limfa, kas veido tūsku, vieglāk attek.
Šie, protams, ir ātrās palīdzības pasākumi pašsajūtas uzlabošanai vakarā, bet pats galvenais ir rūpīga kāju kopšana mājas apstākļos – gluži tāpat kā tiek aprūpētas rokas, mati un seja.
Katru dienu jāseko, lai kājas ir tīras un sausas. Tās pavasara un vasaras mēnešos jāmazgā no rīta un vakarā, turklāt pirkstu starpas pēc mazgāšanas jāizslauka sausas. Ja pirkstu starpas ir mitras, siltumā un mitrumā sāk veidoties baktērijas, no kurām rodas dažādas nepatīkamas smakas. Kopšanas komplektam mājas apstākļos nevajag neko īpašu un nenopērkamu -nepieciešams tikai ūdens, tīrs dvielis, piemērots kāju losjons un krēms, vīlīte papēžiem un vīlīte nagiem.
Uz pēdām raga slānis ir visbiezākais. Tas pēdas pasargā no lielas slodzes un ievainojumiem, bet kājas regulāri nekopjot, biezā āda var sasprēgāt, rasties varžacis un citas nepatīkamas lietas. Tātad ar vienkāršu mazgāšanu, tomēr ir par maz. Rūpīgi jākopj visa pēdas āda. Tai izmantojama jau pieminētā vīlīte, kas jālieto tikai un vienīgi sausā veidā. Ja kāju pēdās ir plaisas, vīlēt tās var tikai paralēli plaisām. Ja pēdās plaisu nav, vīlēšanas virziens nav svarīgs. Pēc vīlēšanas procedūras kājas jānomazgā ar neitrālām bērnu ziepēm. Kāju nagus vajadzētu vīlēt vismaz reizi nedēļā pirms kāju mazgāšanas vai, ja tās ļoti netīras, vispirms nomazgāt un tikai tad, kad tās atkal sausas, apvīlēt. Tiem, kuriem kājas ir labā formā un pēdu āda nav ļoti cieta, vīlītes vietā labāk lietot dažādus skrubjus. Turklāt, jo gadu vairāk, jo tas nepieciešamāks.
Kāju skrubi drīkst lietot tikai uz veselas ādas, kur nav nobrāzumu. Vispirms pēdas mērcējiet siltā ūdenī, kam pievienotas šķidrās ziepes. Ļoti laba iedarbība ir dzeramajai sodai. Pēc kāju mērcēšanas notīriet atmirkušo ādu ar pumeku vai speciālo akmeni, pēc tam vēlreiz iemērciet kājas ūdenī un nedaudz paturiet. Pēc tam uzlieciet mitrās kājas uz dvielīša un uzklājiet skrubi, ļaujiet tam vismaz 5 minūtes iedarboties un tad ar sūklīti vai pumeku norīvējiet. Pēc tam noskalojiet ar siltu ūdeni un ierīvējiet ar dezinficējošu losjonu. Tas ne tikai atjauno dabisko pH līmeni, bet, atkarībā no sastāva, darbojas antibakteriāli. Pēc tam noteikti jāizmanto speciālie krēmi, kas satur papildu – atvēsinošas, dezinficējošas, pietūkumu mazinošas, nepatīkamu smaku neitralizējošas – sastāvdaļas.

Pedikīrs ir patīkama procedūra
Ja gribam izskatīties ļoti perfekti, tad jāapmeklē pedikīrs. Ja pēdas un nadziņi nesagādā īpašas raizes, speciālists būtu jāapmeklē ik pēc trim nedēļām. Ja tas nav iespējams, tad atļaujieties sevi palutināt ar profesionāla pedikīra pakalpojumiem vismaz pirms vasaras sezonas, lai rastos labs pamats pašrocīgai kopšanai, un pēc vasaras sezonas, lai atbrīvotos no raupjās ādas un tulznām. Ja kājas nav koptas, tad pirmajai reizei ieteicams parastais pedikīrs. Pēc kāju mērcēšanas sabiezējušo ādas slāni noņem ar žileti, kas Ievietota speciālā tureklī, nopulē ar pumeku vai smilšpapīra vīli, tad ar standziņām izgriež aizaugušo ādu pie naga valnīša un ar masāžas kustībām uzliek kopjošu krēmu vai masku.
Pēc pedikīra apmeklējuma kāju nagus ieteicams vīlēt pēc desmit dienām. Nagi jāvīlē taisni, turklāt nagam jāpaliek 2-3 milimetrus brīvai maliņai, jo tas pilda aizsargfunkcijas. Kāju nagus nevajadzētu izaudzēt tik garus, lai tie būtu jāgriež. Nevajadzētu uztraukties, ja kāju nagi ir bojāti, jo tā vairs nav problēma- pedikīra meistars kosmētiski ar želeju var tos modelēt un restaurēt no jauna.
Jaunāks paņēmiens ir sausais pedikīrs – bez kāju mērcēšanas. Vietās, kur uzkrājies raga slānis un āda sabiezējusi, uzliek speciālu šķidrumu vai tajā samitrinātas salvetes. Kad āda kļuvusi mīkstāka, raupjākās vietas apstrādā ar tādu kā skalpeli, kas ir saudzīgāks nekā žilete, bet iedarbīgāks nekā pulētāji. Pulētāji ir dažāda izmēra un raupjuma, garantējot piekļūšanu visām vietiņām uz pēdas. Arī ādu pie naga valnīša noņem ar tiem, bet, lai izskats būtu perfekts, nākas talkā ņemt knaiblītes.
SPA pedikīrs nozīmē pēdu apstrādāšanu ar īpašu kosmētikas palīdzību. Principā tas ir pedikīrs bez instrumentu izmantošanas, bez kuriem tomēr reizēm neiztikt. Pēc SPA pedikīra pēdas ilgāk saglabājas koptas, jo āda tik ātri nesabiezē kā pēc noņemšanas ar žileti. SPA pedikīrs ietver arī pēdu masāžu, kas, ja vien nav īpaša jutība uz kutināšanu, ir ļoti patīkama.

Problēmas, kurām jāpievērš pastiprināta uzmanība
Noberzumi
Pret kāju kopšanu jāizturas ar pietāti, jo, pārejot no vasaras uz ziemas apaviem un otrādi, īpaši, ja tikko nopirkti jauni, var rasties noberzumi. Tāpēc būs vajadzīgi plāksteri, kas ir ūdens necaurlaidīgi un laiž cauri gaisu. Ja uz kājas ir noberzums, šī vieta jānomazgā, jānosusina, jādezinficē ar speciālu līdzekli un tikai tad jāuzlīmē plāksteris. Tomēr galvenais speciālistu ieteikums – izvēlieties ērtus apavus, sevišķi vasaras sezonā.

Sausi papēži
Tveicīgajās vasaras dienās, nēsājot klikatiņas vai bezpapēžu sandalītes, tās atdauza un atspiež papēžus, un, ja nepārtraukti pret papēdi atsitas kurpe, tad šajā vietā āda paliks aizvien cietāka un būs Intensīvāk jākopj – jābaro un jāmitrina ar speciāliem kāju kopšanas līdzekļiem.
Vasarā biežāk nekā citos gadalaikos papēži kļūst sausi un to āda plaisā, pat plīst. Tas nozīmē, ka tā ir atūdeņojusies vai kļuvusi sausa no saules un smiltīm vai art nav pareizi kopta, ir par daudz novīlēta. Kad papēdis sadzijis, nav ieteicams valkāt apavus ar atvērtiem papēžiem, kurpēm jābūt ar slēgtu papēdi.

Varžacis
Nākamā kāju problēma ir varžacis. Tās mēdz veidoties, ja ir intensīvs spiediens uz noteiktas pēdas vietas. Lielākoties varžacis veidojas uz pirkstiem, retāk uz pēdas. Uz pirksta izveidojas cieta ādiņa, kas sāk traucēt, āda sabiezē aizvien vairāk un izveidojas serdīte, kas spiež uz nervu, tāpēc šī vieta sāk sāpēt. Šajā problēmsituācijā pareizākais risinājums ir profesionāla meistara palīdzība, kas skaistumkopšanas salonā vai arī mediķa kabinetā pārragoto keratīnu nesāpīgi izņems, jo mūsdienu tehnoloģijas piedāvā kvalitatīvu aparātu, līdzīgu zobārsta urbim, kas nesāpīgi palīdz atbrīvot kāju no sabiezējušās ādas kārtas.
Pēc šādas kosmetoloģiskas procedūras uz pirksta, kur bijusi varžacs, nēsājam speciālu silikona gēla uzmavu, kas amortizēs spiedienu uz varžacs, tāpēc šajā vietā tā vairs neveidosies. Kad esat atbrīvojušies no varžacs, nekādā ziņā nedrīkst turpināt valkāt šaurus apavus, kas spiež. Sieviete, kas, piemēram, sver 70 kilogramu un staigā uz ļoti augstiem papēžiem, 60 kilogramu sava ķermeņa svara balsta tieši uz pēdām.

Svīst pēdas
Šī problēma ir aktuāla ne tikai vasarā. Novērst to var tikai lokāli, jo to rada vairogdziedzera funkciju traucējumi, hormonālā sistēma, it sevišķi jauniešiem. Kājas pastiprināti svīst brīžos, kad cilvēks ļoti nervozē, kā arī sirds slimniekiem.
Tiem, kam svīst kājas, ieteicams kājas skalot ar kontrastdušu – pārmaiņus ar siltāku un aukstāku ūdeni, tas uzlabos asinsriti. Pēc dušas kājas var arī aktīvi izmasēt gan ar rokām, gan ar rupju frotē dvieli – šādi radīsim enerģijas plūsmu uz visiem orgāniem.
Ja domājat, ka kāju svīšanu likvidēsiet skaistumkopšanas salonos, tad tas diemžēl ir mīts. Kosmētikas līdzekļi neārstē, bet efektīvi aizkavēs baktēriju rašanos. Tas nozīmē, ka cilvēkiem, kam ir šāda problēma, vēl lielāka uzmanība jāpievērš kāju kopšanai, jo kājas vistiešāk pakļautas dažādām ādas slimībām.
Tiem, kam svīst kājas, nekādā ziņā nevajadzētu likt uz pēdām taukainus krēmus, ieteicams uzklāt tikai atsvaidzinošus un mazliet mitrinošus līdzekļus. Zeķes jāmaina divas reizes dienā un tām vajadzētu būt kokvilnas. Kājās ieteicams aut atvērtus ādas apavus. Turklāt kurpes jādezinficē ar speciāliem līdzekļiem, ko var iegādāties aptiekās.
Kāju svīšanai piemērots arī dezodorants, pūderis un mikosepts, kas aizsargā pret sēnīti. Pēc pirts, baseina un jūrmalas apmeklējuma uz pēdām, starp pirkstiem un ap nagiem jālieto kāds no profilaktiskajiem līdzekļiem.

Kāju sēnīte
Ja parādījusies sēnīte, kāju nagi kļūst ļoti plāni vai ļoti biezi – dzelteni, brūni un drūpoši. Savukārt uz ādas rodas pūslīši, kas pārplīst un nelabi smako. Tā var būt cilvēkiem, kuri slimo ar cukura diabētu, zarnu trakta disfunkcijām, kā arī antibiotiku lietošanas dēļ. Nav tiesa, ka tie, kuriem uz kājām sēnīte, netiek ielaisti skaistumkopšanas salonos, kā dzirdēts runājam. Meistars šādam klientam tikai nedrīkst lakot nagus ar nagu laku no salona, jo pudelītēs nav pretsēnīšu līdzekļa, bet, ja laka ir paņemta līdzi, nadziņus arī nolakos. Turklāt iespējams nepievilcīgo nadziņu noņemt, uzlikt jaunu no želejas, un neviens nepateiks, ka tas Ir mākslīgs, turklāt viņš neapdraudēs arī citus. Piemēram, ja cilvēks, kam Ir sēnīte, staigā ar basām kājām un kaisa smiltīs sporas, arī citiem ir risks iegūt infekciju. Sēnīti var izārstēt. Un – jo ātrāk, jo labāk.

Der zināt!

■ Ērti apavi – visu priekšnoteikumu priekšnoteikums.
■ Ja uz kāda pirksta vai papēža sabiezē āda un veidojas serdīte, jāvēršas pie speciālista, lai likvidētu varžaci.
■ Kājas siltajās pavasara un vasaras dienās ieteicams skalot kontrastdušā – pamīšus karsta un auksta ūdenī.
■ Kāju vīlīte jālieto tikai reizi nedēļā.
■ Kāju nagi jānovīlē ik pēc desmit dienām.

Pedikīrs būtu jāapmeklē ik pēc trim nedēļām. Ja tas nav iespējams, palutiniet sevi vismaz pirms vasaras sezonas un pēc vasaras sezonas, lai atbrīvotos no raupjās ādas un tulznām.
Kāju kopšanas komplektam mājas apstākļos nevajag neko īpašu – nepieciešams tikai ūdens, tīrs dvielis, piemērots kāju losjons un krēms, vīlīte papēžiem un vīlīte nagiem, Ja kājas ir labā formā un pēdu āda nav loti cieta, vīlītes vietā labāk lietot dažādus skrubjus. Turklāt darīt to regulāri, Atcerieties, skrubi drīkst lietot tikai uz veselas ādas, kur nav nobrāzumu.

Ārstnieciskais pedikīrs un manikīrs Bruņinieku ielā 25, 2.stāvā pie Mārītes, Marijas Krigeres, telefons 29788778.

Vairāk par šo tēmu:

Ēdiet prātīgi

Kad neesat vienisprātis ar savu spoguļattēlu un svaru bultiņas rādījumu, laiks pieņemt nopietnu lēmumu. Būt vai nebūt pareizai ēšanai. Nepārdomātas diētas sekas ir muskuļu, nevis

Lasīt »