Kā pēc pārslodzes mazināt muskuļu sāpes?

Igors Pļava

Māra Kondrāte

Pievēršanās fiziskām aktivitātēm tiem, kas nav pieraduši pie fiziskas slodzes, pēc pirmajiem intensīvajiem treniņiem ir garantētas muskuļu sāpes. Par to, kā tās mazināt un viegli no tām atbrīvoties, ja muskuļi tomēr pārslogoti, padomus sniedz „BENU aptieku” farmaceite Elita Grīnhofa.

Sportošanas laikā muskuļi tiek pakļauti lielai spriedzei, tāpēc neliels smagums un pat sāpes pēc treniņa ir tikai dabiskas. Sāpes norāda uz to, ka ir aktivizēti muskuļi, kuri ikdienā netiek aktīvi noslogoti. Neskatoties uz šīm sāpēm, būtiski ir turēties pie iecerētā plāna, jo tikai tā kļūsiet stiprāki un izturīgāki. Diemžēl, jaunu treniņu režīmu uzsākot, muskuļu sāpes var būt tik spēcīgas, ka pat zobu birstes pacelšana var šķist izaicinājums un atgriešanās sporta zālē var prasīt ļoti lielu gribasspēku.

Vitamīni jau pirms uzsākt nodarbības

Ja vēl tikai plānojat savu pirmo treniņa apmeklējumu, „BENU aptieku” farmaceite Elita Grīnhofa iesaka šīm pārmaiņām gatavoties, jau laikus uzsākot vitamīnu lietošanu. Lietošanai kursa veidā ieteicami multivitamīnu kompleksi, kas sniedz enerģijas devu. Tāpat lietošanai noderīgi var būt ženšeņa ekstraktu saturoši preparāti. Būtisks elements muskuļu atslodzei ir arī magnijs, kas nepieciešams līdzsvarotai muskuļu darbībai, turklāt tas arī saudzē asinsvadus un sirdi. Magniju iespējams uzņemt ar pārtiku – tas atrodams spinātos, kāpostos, pākšaugos, sēklās, riekstos, banānos u.c. Tomēr, ja fiziskām aktivitātēm plānojat pievērsties pēc ilgāka pārtraukuma, farmaceite profilaksei rekomendē 3-5 dienu garu kursu. Preparāti palīdzēs uzturēt muskuļu tonusu treniņa laikā, kā arī veicinās muskuļu raitu un veiksmīgu atlabšanu pēc treniņa.

Arī sildošās smēres

Uzsākot fiziskās nodarbības, ļoti būtiska ir iesildīšanās. Iesildot muskuļus, aktivizēsiet arī asinsriti, tādejādi mazināsiet iespēju treniņa laikā gūt traumas, un muskulatūra vieglāk atgūs tonusu arī pēc nodarbības. Turklāt iesildīšanās dos arī labākus rezultātus nodarbību laikā. Uzsākot treniņu, noteikti jāveic iesildošie vingrinājumi, tomēr muskuļu iesildīšanai var noderēt arī dažādas sildošās smēres un ziedes. Ziedes iesildīs muskuļus un aktivizēs asinsriti dziļajos audos, turklāt efekts saglabāsies visas nodarbības garumā. Šīs ziedes būs noderīgas arī lietošanai pēc treniņa, palīdzot muskuļiem atgūt tonusu, kā arī novēršot noguruma un pārpūles pazīmes. Savienojumā ar stiepjošiem vingrinājumiem treniņa nobeigumā muskuļi varēs daudz ātrāk atgūties no treniņa laikā piedzīvotās slodzes.

Pēc treniņa

Ja treniņš tomēr radījis spēcīgu muskuļu pārslodzi, muskuļu sāpes mazināt palīdzēs arī atvēsinoši līdzekļi, kuru sastāvā ir, piemēram, mentols. Tāpat efektīvas būs arī pretsāpju un pretiekaisuma ziedes. Pārslodzes gadījumā noderīgas var būt masāžas. Masāža palīdzēs uzlabot asinsriti, kas savukārt veicinās muskuļu tonusa atjaunošanos.

Vairāk par šo tēmu:

Sāpes ciest vai ārstēt?

Viens no vismokošākajiem ķermeņa un dvēseles stāvokļiem, ko rada sāpes, ilgus gadus tika uzskatīts par nenovēršamu blakusparādību, kas rodas nopietnāku slimību un traumu rezultātā, «Sāp?

Lasīt »