Jaunumi Japānas azartspēļu tirgū — sporta derību legalizācija un ar to saistītie draudi

Igors Pļava

Salīdzinot ar Eiropas valstīm un ASV, kur kazino un totalizatoru darbība ir daļēji vai pilnībā legāla, Japāna vēl tikai plāno iekļaut sporta derības atļauto azartspēļu sarakstā. Latvijā totalizatoru darbība ir atļauta jau kopš 2000. gadiem un to darbību regulē Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija. Pēc ilgstošām diskusijām Japānas azartspēļu izpētes grupa nonāca pie kopīga secinājuma, ka Japānai ir jāseko Rietumu valstu pēdām un jāatceļ esošie ierobežojumi attiecībā uz sporta derībām. Ko tas nozīmē Japānas sportam?

Iespējas uzlabot sporta vidi

2020.gada oktobrī notika Reģionālo teritoriju un sporta klubu nozares sadarbības izpētes grupas pirmā sanāksme. Tajā piedalījās vadošo augstskolu akadēmiķi, sporta nozares uzņēmumu vadītāji, kā arī spēcīgāko sporta līgu amatpersonas un bijušie sportisti. Šādās sanāksmes tika rīkotas vēl 10 reizes, un 2021. gada jūnijā tika sagatavots provizorisks priekšlikums par sporta attīstības modeli Japānā. Šī priekšlikuma ievaddaļā aicināja pievērst uzmanību divām problēmām: reģionālo sporta klubu attīstības potenciālam un sporta klubu ilgstspējību skolās.

Īsumā priekšlikumā tiek runāts par to, ka, lai reģionālie sporta klubi spētu atbalstīt sporta aktivitātes skolās, sports ir jāpārveido par ieņēmumu avotu. Sporta derības ir viens no veidiem, kas varētu kalpot par ieņēmumu avotu — pieaugot sporta popularitātei, ieņēmumus, kurus iegūtu no sporta derībām, varētu virzīt sporta turpmākajai attīstībai.

Japānas atļauto derību sarakstā ir tādi sporta veidi kā zirgu skriešanās sacīkstes, kērings jeb riteņbraukšanas sacīkstes, laivu un motosacīkstes. Savukārt atļauto loteriju sarakstā ir loterijas biļešu sistēma uzvarētāju noteikšanai sporta spēlēs un tā dēvētā Tarakudži (Tarakuji) loterija.

Izpētes grupa prognozē, ka noņemot sporta derību ierobežojumus, palielināsies arī ieņēmumi no nodokļiem, kā vienu no piemēriem minot ASV, kad noņemot līdzīgus ierobežojumus, divu gadu laikā valsts kasei tika nopelnīti vairāki desmiti miljardu ASV dolāru.

Potenciālais politiskais atbalsts

Arī Japānas valdības Liberāldemokrātiskās partijas izvirzītā izpētes komiteja izsaka atbalstu piedāvātajai iniciatīvai par potenciālo sporta derību legalizāciju valstī.

Tā kā Tokijas Olimpiskās un Paralimpiskās spēles ir beigušās, tuvākajā nākotnē Japānas sporta nozarei ir ievērojami mazāk ienesīgu darījumu iespēju. Covid-19 vīrusa ierobežojumi ir būtiski samazinājuši pieļaujamo cilvēku skaitu, kas var apmeklēt sporta notikumus klātienē, turklāt tiek lēsts, ka valdība samazinās budžetu dažāda veida sporta programmām un iniciatīvām, kā arī tas, ka arī sponsoriem no privātā sektora nāksies pievilkt jostu. Nav nekāds brīnums, ka viss šis liek sporta nozares ekspertiem paskatīties uz sporta derībām jaunā gaismā.

Sportistu vajadzības

Viens jautājums, par kuru šo diskusiju ietvaros netika runāts, ir tāds ka, kāda būs turpmākā sacensību vide Japānā. Pašlaik sacīkšu braucēji, kas piedālās oficiāli sanckionētās sacīkstēs, ir pakļauti striktiem noteikumiem, kas liedz jebkura veida kontaktu savā starpā, lai novērstu sacīkšu sarunāšanu vai jebkādus citus skandālus. Ja Japāna lems par labu sporta derībām, tad pavisam noteikti vide, kurā atrodas spēlētāji un tiesneši tādos sporta veidos, kā beisbols, basketbols, futbols un regbijs, kļūs daudz saspringtāka. Ja šo sporta veidu sarakstam tiks pievienots sumo vai bokss, tad šo individuālo sporta veidu pārstāvju dzīves tiks pakļautas daudz striktākiem noteikumiem. Piemēram, sportistiem var nākties doties uz sava veida karantīnu, noteiktu laiku pirms sacencību dienas.

Profesionālais sports vienmēr ir bijis pakļauts šāda veida skandālu riskam. Sporta derību atļaušana un privātā sektora uzņēmumu iesaiste azartspēļu nozarē varētu vērt durvis cita veida pārkāpumiem, par kuriem būtu atbildīgi, piemēram, kriminālie grupējumi, kas tādējādi pakļautu profesionālos sportistus briesmām.

Labākais veids, kā popularizēt sportu

Līdz ar azartspēlēm nāk daudz citu saistītu problēmu. Pat Lielbritānijā, kur bukmeikeri oficiāli darbojas jau kopš 60. gadiem, azartspēlēm sākotnēji bija strikti ierobežojumi attiecībā pret šīm problēmām.

Problēmas kā neapdomīga līdzekļu tērēšana azartspēlēs un azartspēļu atkarība noteikti atrodas Japānas atbildīgo iestāžu redzeslokā. Mūsdienas ir laiks, kad digitālās tehnoloģijas sniedz piekļuvi milzīgam informācijas daudzumam, kas nozīmē to, ka cilvēkam ir nepieciešams vien viedtālrunis, lai nokļūtu tiešsaistē un piekļūtu plašajam azartspēļu piedāvājumam tur.

Vislabākais veids, kā popularizēt sportu, pirmkārt, ir palielināt dalībnieku skaitu. Dalībnieki maksā treneriem un klubiem par to, lai nodarbotos ar izvēlēto sporta viedu un uzlabotu savas prasmes. Sporta līdzjutēji maksā par biļetēm un dodas uz arēnām klātienē, lai vērotu spēles, savukārt TV kanāli un tiešsaistes straumēšanas pakalpojumu vietnes maksā par pārraides tiesībām.

Jo vairāk būs līdzjutēju, jo vairāk būs uzņēmumu, kas spēs sponsorēt komandas un izvietot reklāmas. Komandas spētu pārdot fanu atribūtiku, turklāt valdība spētu nodrošināt nepieciešamo infrastruktūru šiem sporta veidiem.

Vairāk par šo tēmu: