Ergonomisks biroja iekārtojums – krēsla nozīme

Igors Pļava

Sandis Kalns

Cilvēki, kas lielāko sava darba laika daļu pavada stāvus, ergonomikas sasniegumus novērtēs mazāk nekā tie, kas astoņas vai vairāk stundas sēž pie saviem rakstāmgaldiem birojā. Ergonomisks krēsls palīdz justies komfortabli un ērti.

 

Mēs nesēžam tikai birojā! Sēžot automašīnas vai sabiedriskā transporta sēdeklī, mēs no rītiem braucam uz darbu un vakarā – mājās no tā, sēžot krēslā, ēdam brokastis, pusdienas un vakariņas. Vakarā, sēžot klubkrēslā vai dīvānā, atpūšamies pie televizora vai lasām kādu grāmatu. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka 1 dienas laikā cilvēks sēdus stāvoklī pavada vismaz 13 stundas, kas no visa mūža ilguma sastāda 80 tūkstošus stundu. Ergonomisks krēsls sēdēšanu padara daudz ērtāku. Tas sēdēšanas laikā atbalsta visas svarīgākās cilvēka ķermeņa daļas.

Ergonomiska krēsla sastāvdaļas un tehniskās nianses

Ergonomisks krēsls sastāv no sēdekļa, atzveltnes, roku balstiem, mehāniskās sistēmas, kas sēdekli balsta uz krēsla pamata jeb kājām vai riteņiem un daudzām citām detaļām, kuras savieno vienu krēsla daļu ar otru un atsevišķas detaļas savā starpā.

Optimālākā sēdēšanas poza ir tad, ja kājas novietojam ērti uz grīdas. Pēdas virsmai jāveido 90 grādu leņķis ar apakšstilbu. To var panākt koriģējot sēdekļa augstumu. Katram cilvēkam ir jāizvēlas sev visatbilstošākais sēdēšanas augstums, ko var izdarīt ar rokas mehānismu, kas atrodas zem sēdekļa, krēsla augstumu pielāgojot savam augumam.

Daudzi cilvēki domā, ka krēsla augstums ir galvenā ergonomiska krēsla pazīme. Taču tas ir tikai standarts, bez kura vispār nav iedomājami ergonomiskie krēsli. Jaunākās paaudzes ergonomiskajos krēslos ir iestrādātas arī citas nianses, kas atvieglo sēdēšanu tajā un padara to daudz ērtāku. Mūsdienās ergonomiskie krēsli nodrošina maksimālu krēsla atbalsta virsmu pielāgojamību katra atsevišķā lietotāja individuālajiem ķermeņa parametriem.

Sēdes un atzveltnes kustība ergonomiskajos krēslos ir sinhronizēta. Tas nozīmē, ka, atliecoties atzveltnei, noliecas arī sēde. Strādājot ar datoru, sevišķi lietojot tā tastatūru, atzveltnei ir jābūt vertikālā stāvoklī, bet sēdei noliektai uz priekšu apmēram 5-7 grādu leņķī attiecībā pret horizontu, tādējādi veidojot platu leņķi starp sēdi un atzveltni. Šādā stāvoklī sēžot, arī cilvēka locītavu „atvēruma” leņķis ir plats, netiek apgrūtināta asinsrite kājās un gūžās.

Krēsla atzveltnei ir jānodrošina pilnīgs atbalsts muguras jostas un lāpstiņu daļai. Leņķim  cilvēka  locītavās vienmēr vajadzētu būt lielākam par 90 grādiem. Tas ļauj normāli funkcionēt asinsritei un, attiecīgi, arī iekšējiem orgāniem. Atliecoties krēslā uz aizmuguri, uz guļus stāvokli, locītavām ir it kā jāveras vaļā (leņķim jākļūst platam). Tas samazina spiedienu uz starp skriemeļu diskiem, pārnesot to uz krēsla balsta konstrukciju. Šādā  pozā atveras arī locītavas ceļgalos un pēdās. Sēdēšana kļūst ērta un komfortabla.
Atzveltnes sakarā jāatceras vēl kāda nianse – atgāžoties sēdeklī, piemēram, par 30 grādiem, sēdeklis nedrīkst sasvērties vairāk par 10 grādiem. Tieši šīs funkcijas dēļ mehānismu, kas to nodrošina sauc par „sinhrono mehānismu” (no vārda „sinhronizēt”). Ar īpašas, mehānismā iekļautas atsperes palīdzību, ir iespējama krēsla „šūpošanās” kustības regulācija atbilstoši katra lietotāja svaram. Tas nozīmē, ka vienlīdz ērti šādā krēslā varēs sēdēt un „šūpoties” gan slaida kundze, gan masīvs kungs. To nodrošina atsperes attiecīgs spriegojums, kas panākams ar attiecīgas sviras palīdzību.

Jo krēsls ir augstākas klases, jo precīzāk tas ir pielāgojams individuālā sēdētāja vajadzībām. Tas nozīmē, ka regulējams ir praktiski viss: krēsla augstums, sēdes dziļums, roku balstu novietojums uz augšu, uz leju, uz priekšu, uz aizmuguri un pat uz sāniem, galvas atbalsts, atzveltnes atliekums un muguras izliekuma balsts. Der zināt, ka arī krēsla ritentiņi var būt paredzēti mīkstam segumam, piemēram, paklājam vai arī cietam. Tas īpaši nozīmīgi pie lamināta un parketa grīdām, lai nepareizi izvēlēti ritentiņi nebojātu grīdas segumu.

Tirgū ir pieejama ļoti plaša biroja krēslu izvēle. Viegli apjukt parametros, kvalitātes rādītājos, cenu segmentos un visbeidzot arī preču zīmēs. Tāpēc Rīgas Krēslu Fabrikas speciālisti iesaka izvēlēties pieredzējušus ražotājus un tirgotājus, kas vispirms izzinās jūsu vēlmes un vajadzības un pēc tam tās palīdzēs īstenot jūsu finansiālo iespēju robežās.

Vairāk par šo tēmu:

Par ergonomiskiem krēsliem

Sandis Kalns Cilvēki, kas lielāko sava darba laika daļu pavada stāvus, ergonomikas sasniegumus novērtēs mazāk nekā tie, kas 8 vai vairāk stundas sēž pie saviem

Lasīt »