Kā izvēlēties piemērotu insulīna šļirci

Uldis Mežs

Indra Štelmane

Insulīna injekcija – biedējoši vārdi ikvienam, bet daļai cilvēku, kuri slimo ar diabētu, tā ir ikdienas procedūra. Insulīna ievadīšanai ir piemērotas tikai insulīna šļirces.

Pašam sev iedurt ir psiholoģiski grūti, jo dūriens saistīts ar sāpēm, nepatīkamām emocijām un var radīt pat bailes. Slimojot ar diabētu, šī nepatika ir jāpārvar. Dažkārt insulīna injekcija ir vienīgā iespēja, kā ārstēt slimību un uzlabot savu pašsajūtu.
Insulīna injekcijas tehnika nav grūta, tomēr tā ir jāapgūst pareizi, jo no tās atkarīgs, vai dūriens būs mazsāpīgs un drošs, vai insulīns nonāks vajadzīgajā vietā un kā tas iedarbosies. Dažas reizes izdarot injekciju medicīnas māsas klātbūtnē, rodas pārliecība un drošības izjūta, ka viss izdarīts pareizi. Pārvarētas arī pirmā dūriena bailes.
Tikpat svarīgi ir prast izvēlēties pareizo un piemērotāko šļirci. Mūsu valstī insulīna šļirces netiek izsniegtas bez maksas – tās katram jāpērk pašam.
Insulīnu ievada ar speciālām neliela tilpuma šļircēm, uz kurām atzīmēta insulīna devu skala un norāde par insulīna stiprumu (koncentrāciju). Latvijā pašreiz lieto 100 darbības vienību (DV) insulīnu. Tas nozīmē, ka vienā mililitrā (ml) insulīna flakona satura ir 100 darbības vienību insulīna, bet pārējie ir stabilizatori, konservanti un citi šķīdumi. Starptautiski insulīna koncentrāciju apzīmē ar burtu U, rakstot klāt arī darbības vienības. Tātad uz šļirces jābūt atzīmei U–100. 
Dažās valstīs lieto citas koncentrācijas insulīnu:  U–40 vai U–80. Šim insulīnam paredzētas citas šļirces. Arī Latvijā pirms dažiem gadiem vēl lietoja 40 DV insulīnu, un iespējams, kaut kur vēl ir saglabājušās šļirces šim insulīnam, ar norādi U–40. Tās nekādā gadījumā nedrīkst izmantot pašreiz lietojamam insulīnam! Deva būs kļūdaina, un tas var pasliktināt diabēta ārstēšanu.
Insulīna devu skala sadalīta iedaļās pa vienai vai divām darbības vienībām. Tas nozīmē, ka, pabīdot šļirces uzgali par vienu iedaļu, var ievilkt attiecīgi vienu vai divas DV insulīna. Insulīna šļirces ir 1 ml, 0,5 ml un 0,3 ml tilpuma. Ja jūsu insulīna deva ir neliela, ieteicams izvēlēties mazāka tilpuma šļirci. Mazāka tilpuma šļircei insulīna devu skala būs sadalīta iedaļās, kas atbilst vienai DV. Tā būs arī labāk pārskatāma, tāpēc precīzāka.
Pašreiz nopērkamās plastmasas “vienreizējās” lietošanas insulīna šļirces var lietot vairākas dienas, jo nelielā adatas uzgalīša iekšpuse tiek apstrādāta tā, lai saglabātu adatiņu sterilu arī kādu laiku pēc lietošanas. Tāpēc pēc injekcijas uzgalis nekavējoties rūpīgi jāuzliek atpakaļ uz adatas.
Insulīna šļirces adata ir īsāka, tievāka un ar asāku galu, salīdzinot ar parastām šļircēm. Ražošanas procesā tās speciāli pulē, padarot īpaši  asas un slīdīgas. Insulīna ievadīšana ir mazāk sāpīga, un arī vieta, kur ievada insulīnu, tiek mazāk traumēta. Tā kā insulīnu parasti ievada ilgstoši, jāseko, lai ievadīšanas vietās nerastos iekaisums un sabiezējums.
Katru dienu ievadīt sev insulīnu – tas vēl nav pasaules gals. Tā ir iespēja ārstēt diabētu un ievērojami uzlabot savu pašsajūtu. Izvēloties piemērotu šļirci, insulīna injekcija būs mazsāpīga un vieglāk panesama. √

Vairāk par šo tēmu: