Arvien biežāk gan jaunus, gan vecus cilvēkus un pat mazus bērnus nomoka locītavu sāpes, Kāds tām iemesls – mazkustīgs dzīvesveids, nepareizs uzturs vai gluži otrādi – pārspīlētas fiziskās aktivitātes? Un kā sevi pasargāt no nepatīkamajām sajūtām? Konsultē ģimenes ārsts, manuālais terapeits, medicīnas doktors Tadeušs Tālers.
Pastāv vairāk nekā 1000 locītavu saslimšanas veidu. Pēc izplatības tās iedalāmas divās lielās grupās. Pie pirmās pieder locītavu struktūru deģenerācija, kad mehāniskas izmaiņas notiek skrimšļa virsmā.
Otra grupa ir iekaisīga rakstura locītavu saslimšanas. Tām nav vecuma cenza, un diemžēl tās var piemeklēt kā sirmgalvjus, tā pavisam mazus bērnus. Šāda veida saslimšanas ir saistītas ar imunitātes traucējumiem. Tās ir ārstējamas, tomēr joprojām nav skaidrs, kas tieši nosaka saslimšanas iemeslus
Runājot par mehāniskajiem bojājumiem un to izraisītajām locītavu kaitēm, galvenās vaininieces ir neadekvāta fiziskā slodze un mikrotraumas. Bieži vien tās piemeklē profesionālus sportistus, dejotājus, cilvēkus, kuri ilgstoši veic fiziski smagu darbu.
Nozīme ir arī iedzimtībai un klimata zonai. Latvijā ar salīdzinoši īso siltuma periodu, drēgnumu un mitrumu daudzus moka locītavu sāpes. Arī liekais svars var būt viens no locītavu problēmu iemesliem, jo rada papildu slodzi skeletam. Pie locītavu sāpēm pieskaitāmas arī muguras sāpes. Kā zināms, mugurkauls sastāv no 32 skriemeļiem, starp tiem ir locītavas – savienojumu vietas. Nepareiza mugurkaula noslodze rada sāpes.
Izmaiņas locītavu veselības stāvoklī notiek lēni – bieži vien gadiem ilgi. Pirmie simptomi parādās kā locītavu stīvums, piemēram, pēc Ilgstošas sēdēšanas, vēlāk izteiktas sāpes, kas sevišķi uzliesmo naktīs. Bērniem nereti sāp locītavas Intensīvas augšanas periodā, bet ilgstošas, regulāras sāpes var liecināt arī par iekaisumu, tādēļ mazais noteikti jāparāda ārstam.
Ēšanas paradumi un uztura bagātinātāji
Pareizam, sabalansētam uzturam, kurā netrūkst ne vitamīnu, ne minerālvielu, ne šķiedrvielu un šķidruma, ir milzīga nozīme veselības saglabāšanā un atjaunošanā visa mūža garumā. Taču locītavu saslimšanu gadījumā ēšanas paradumu maiņa diemžēl nelīdzēs. Bet kā papildinājums ārstniecības vai profilakses procesā var būt uztura bagātinātāji. Piemēram, zivju eļļa – omega 3 taukskābju saturošs komplekss, kas lieliski noder kā skeleta veselībai, tā arī nervu, sirds un asinsvadu sistēmas uzturēšanai kārtībā. Ieteicams ir arī mežrozīšu pulveris – zinātnieki, pētot tā efektivitāti osteoartrīta ārstēšanā, secinājuši, ka speciāli audzētu savvaļas mežrozīšu augļiem un sēklām piemīt ārstnieciska – pretiekaisuma un antioksidatīva iedarbība.
Kaulu sistēmas veselības uzturēšanai palīdz arī kaļķis, taču to ieteicams lietot ārsta uzraudzībā speciālas kūres veidā. Par labu locītavu veselībai nāk arī glukozamīns. Taču, ja locītavas skārusi deformācija, nopietna saslimšana, ir naivi cerēt, ka pāris kapsulu uztura bagātinātāju spēs šo problēmu likvidēt. Lielākoties rezultatīva ir to profilaktiska lietošana vai kombinēšana ar citām metodēm ārstniecības kursa ietvaros. Nozīme ir arī vecumam, kad šis kurss uzsākts. Vecāka gadagājuma cilvēkiem organisma atjaunošanās procesi notiek lēnāk, un tas ir jāņem vērā.
Turklāt, tā kā locītavas būtībā ir izolētas, lai aktīvās vielas līdz tām nokļūtu, tās nepieciešamas lielā koncentrācijā un jālieto ilgstoši.
Kustības locītavu veselībai
Parasti savu dzīvesveidu un paradumus cilvēks sāk pārdomāt, saskaroties ar pirmajiem veselības traucējumiem vai pēc ārsta Ieteikuma. Taču, lai izvairītos no nepatīkamajām locītavu kaltēm, liela nozīme ir profilaktiskiem pasākumiem.
■ Viens no tiem, kas sevišķi aktuāls sēdoša darba darītājiem, – pareizi iekārtota darba vieta – ērts krēsls, atbilstoša augstuma galds, datora novietojums utt. Turklāt ilgstošo sēdēšanu noteikti nepieciešams kompensēt ar kustībām. Kaut vai reizi pusstundā, stundā pieceļoties, izstaigājoties pāris minūtes. Ja nepieciešams, kārtīgi izstaipoties.
■ Pozitīvs moments Ir tas, ka daudzi ir sapratuši – no darba brīvajā laikā savas veselības labā varam darīt daudz, izvēloties nevis televizora skatīšanos un zvilnēšanu uz mīksta dīvāniņa, bet gan fiziskas aktivitātes. Tomēr jāpārdomā, lai slodzes sadalījums būtu vienmērīgs. Aizvien vairāk fizisku darbu aizstāj sēdošs darbs, tāpēc jāpadomā, kā pēc biroja krēslā pavadītām stundām Izkustēties tā, lai tas nebūtu šoks ķermenim. Pārāk krasa slodzes maiņa nav vēlama, un galvenais ir kvalitāte, nevis kvantitāte.
■ Iecienītā ķermeņa noslodze trenažieru zālē būs piemērota tiem, kas cieš no laika trūkuma, jo tur maksimāli īsā laikā tiek noslogotas daudzas ķermeņa daļas. Tiem, kas nolēmuši sākt, jāatceras, ka jāsāk ar mazu slodzi, lai nesamocītu ķermeni. Pirms ķerties pie nodarbībām jebkurā sporta disciplīnā, nepieciešama Iesildīšanās. Ne tikai, lai sagatavotu muskuļus gaidāmajai slodzei, nozīmīgi tas ir arī locītavu labsajūtai. Tālers uzsver, ka nozīmīgs ir arī morālais gandarījums par sportošanas procesu. Mocīšanās sakostiem zobiem radīs tikai saspringumu, un rezultāta nebūs. Tā varbūt var uzaudzēt muskuļu masu, bet ne veselību,
■ Fiziskās aktivitātes jāpiekopj visu gadu regulāri, tām nedrīkst būt sezonāls raksturs. Protams, iespējams variēt, lai baudītu gan peldēšanu, kas ir lieliska noslodze visam ķermenim, gan slēpošanu, Visu gadu pieejamas izjādes ar zirgiem, kas arī vienmērīgi, kvalitatīvi noslogo visu ķermeni, turklāt der kā profilaksei, tā daudzu veselības problēmu likvidēšanai. Viena no vislabāk izveidotajām treniņu sistēmām ir joga – fiziskās un garīgās pilnveides ceļš. Arī tā saucamie ekstrēmie sporta veidi ir derīgi un vēlami, ja sniedz kustību prieku. Reizēm ir dzirdēts mīts par skrituļošanas traumatiskumu tieši pusaudžu vidū. Tomēr dakteris Tālers uzskata, ka tas ir lielisks sporta veids, kas trenē ķermeņa koordināciju, nostiprina muskuļu grupas un nebūt nav peļams.
Celis – bieži traumēts
Traumas ir izplatītākās akūtās locītavu slimības. Kā apgalvo ortopēds un plastikas ķirurgs Kaspars Feldmanis, locītava, kas visbiežāk tiek traumēta, ir celis. Sitiens, trieciens, lauziens vai neveikla kustība var traumēt jebkuru locītavas sastāvdaļu – meniskus, saites, radot sāpes, asins izplūdumu un piepampumu.
Pirmā palīdzība locītavas traumas gadījumā
Vispirms cilvēks jāapsēdina vai jānogulda tā, lai locītava būtu nekustīga. Tad pie locītavas jāpieliek kaut kas auksts, vislabāk – ledus. Tas mazinās tūskas veidošanos un asiņošanu, jo aukstumā asinsvadi sašaurinās. Ideāli, ja ir elastīga saite, ar kuru fiksēt locītavu un saspiest audus, lai neļautu veidoties tūskai. Ievainoto vietu ieteicams novietot augstāk par ķermeni, lai tūska neietu uz leju – lai būtu labāka attece. Tad var dot pretsāpju medikamentus.
IZVĒLIES KVALITATĪVUS APAVUS!
Lai pasargātu locītavas no pārslodzes un mikrotraumām, sportojot ieteicams izvēlēties kvalitatīvus sporta apavus ar tajos iestrādātu amortizācijas sistēmu, kas mazina trieciena spēku uz locītavām un muguru. Ja ir problēmas ar locītavām, ikdienā vēlams valkāt apavus ar profilaktiskajām zolēm, kas arī darbojas kā amortizatori.
Locītavu problēmas mūs var piemeklēt laiku pa laikam vai arī turpināties ilgstoši. Jebkurā gadījumā ir ļoti nepatīkami justies ierobežotam locītavu kaišu dēļ.