Pareiza apavu izvēle — tavu kāju veselībai

Uldis Mežs

Zane Siliņa

Ne velti ir teiciens, ka cilvēkam, lai viņš justos labi, ir jābūt sakārtotiem matiem un jāvalkā labi apavi. Bet apavi spēj radīt arī galēji negatīvas sajūtas un ieilgušas nepatikšanas. Tie var būt labvēlīga vide sēnīšu slimībām, deformēt kāju pēdas, bojāt stāju. Apavu dēļ kājas var piepampt, tie var izveidot varžacis, tulznas un noberzumus. Tātad ne untumainības dēļ apavu iegāde un pielaikošana prasa laiku un pacietību.

Ļoti daudz nepatīkamu sajūtu varam aiztaupīt, pareizi izvēloties apavus.
Pielaikojot apavus, tie noteikti jāuzvelk abās kājās un jāpastaigā, lai justu, vai irērti, vai nespiež staigājot. Jāpārliecinās, ka apavu forma ir atbilstīga, tie nav ne par lielu, ne par mazu. Pārāk šaura kurpīte deformē pēdu. Ja kāju pirksti ir saspiesti, ar laiku izspiežas pēdas kauliņš. Kāja piepampst, jo asinsrite ir apgrūtināta. Ja agrāk uzskatīja: jo mazāka kājiņa, jo skaistāka, tad tagad par visskaistāko atzīst veselu kāju!

Daži ieteikumi, kas palīdzēs iegādāties veselīgus apavus.
• Vaļējām kurpēm no kājas pirkstgala līdz kurpes maliņai jābūt vismaz 0,5 cm brīvai vietai, jo staigājot kāja mazliet pavirzās uz priekšu. Ja maliņa ir par mazu, kurpe noberž pirkstus. Arī smalkās zeķes tad ātri plīst.
• Slēgtām kurpēm svarīgi, lai purngals nespiestu pirkstus arī no augšas – tam jābūt pietiekami augstam. Eiropā ražotie apavi ir pielāgoti eiropieša kājai. Dienvidos cilvēkiem kājas ir citādas, piemēram, tie itāļu apavi, kas ražoti nevis Eiropas, bet Itālijas tirgum, lielākoties mūsu cilvēkiem neder, jo apavu purngali ir pārāk zemi.
• Augstpapēžu kurpes, lai cik skaistas tās būtu, diemžēl kaitē visam organismam. Jo augstāks papēdis, jo vairāk tiek novirzīts ķermeņa smaguma centrs. Stāja ir nepareiza, sākas problēmas gan ar kājām, gan ar mugurkaulu.
Tomēr šie apavi sniedz psiholoģisku komfortu, un diezin vai sievietes spēs pilnīgi atteikties no augstpapēžu kurpēm. To arī nevajag darīt, ja šādas kurpes valkā tikai atsevišķos gadījumos – uz balli, teātri, viesībām. Ja kurpes ir pietiekami platas,ērtas un no “elpojoša” materiāla, nedēļas nogalē ballē lielu ļaunumu tās nenodarīs. Toties ikdienai ieteicamāki ir apavi ar nelielu un stabilu papēdīti.
• Ja pērkat “iešļūcenes” biežai valkāšanai, jāpārliecinās, vai apavi labi aptver pēdu un stingri turas pie kājas. Ja ne – staigājot kurpes papēdis sitas pret kājas pēdu, un pēda var sākt sprēgāt. Ja “iešļūcenes” valkājat reti, tikai ejot uz baseinu vai pludmali, “plakšķinieties” droši!

“Trī vaļi”, uz kuriem balstās kāju veselības profilakse:
• apavu atbilstība laika apstākļiem,
• apavu maiņa ik pārdienas,
• apavu pareiza kopšana.

Apavu, kas neatbilst laika apstākļiem, valkāšana veicina sēnīšu slimības. Karstā laikā kāja svīst, un ir svarīgi, lai sviedri neuzkrātos. Piesvīdušas kurpes siltā, mitrā vide rada ideālus apstākļus dažādiem mikroorganismiem. Sāk strauji vairoties sēnītes, un drīz vien kāda nepatīkama slimība ir klāt. No tām var izvairīties, valkājot sezonai atbilstīgus apavus, vai tādus, kuru materiālā ir speciālas vienvirziena membrānas, kas uzsūc “kājas mitrumu” . Ja kājas ir sausas, mikroorganismi attīstās lēnāk un samazinās risks saslimt ar sēnīšu slimībām.
Daudziem lietišķiem cilvēkiem etiķete neļauj birojā valkāt sandales vai “iešļūcenes”. Ja esat spiesti karstā laikā valkāt slēgtas kurpes, ieteicams tās biežāk mainīt un vilkt tikai tad, kad tas ir tiešām nepieciešams. ASV tas ir populāri – mainīt apavus: uz darbu viņi brauc sandalēs, bet darbā tās nomaina pret zolīdām kurpēm. Ar tām nostaigā astoņas stundas, bet uz mājām atkal brauc sandalēs.
Tā kā nakts laikā apavi nepagūst kārtīgi izžūt, vēlams divas dienas pēc kārtas nestaigāt vienos apavos. Ja finansiālā situācija neatļauj pirkt divus apavu pārus, iegādājieties maināmās zolītes.
Pēc dienas gaitām apavus nepieciešams notīrīt, istabas temperatūrā izžāvēt un apstrādāt ar apavu kopšanas līdzekļiem, kas mīkstina un baro ādu. Pareiza kopšana nodrošina gan ilgu mūžu kurpei, gan labsajūtu kājai.
Kurpju un kāju veselība ir cieši saistītas. Rūpēsimies, lai apavi būtu mūsu draugi, nevis spīdzinātāji! √

Vairāk par šo tēmu: