šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Spilvens un matracis jūsu veselībai

Uldis Mežs

Kārlis Strēlis

Dzīves laikā daudzām lietām bieži vien nepievēršam pienācīgu uzmanību, lai gan no tām ir atkarīga mūsu veselība. Viena šāda lieta ir spilvens, otra – matracis. Pagājušajā gadā pārdošanā parādījās spilveni un matrači ar neparastu pildījumu – tie bija pildīti ar griķu čaumalām.

Ideja par griķu pildījumu aizgūta no ASV, kur spilvenus un matračus ar šo pildījumu sekmīgi lieto jau vairāk nekā desmit gadu, kaut gan to īstā dzimtene ir Japāna.
Kādēļ izmanto tieši griķu čaumalas? Tām ir īpatnēja ziedkausa forma, kas atgādina mazu, elastīgu kausiņu un pasargā graudu no ārējās vides nelabvēlīgās ietekmes. Griķu čaumalu spilvena un matrača efektivitāti nodrošina tas, ka, guļot uz tiem, sasilušais gaiss cirkulē pa saspiesto čaumalu starpām, tāpēc ķermenis nesvīst, spilvens un matracis patīkami atvēsina, radot priekšnoteikumus pilnvērtīgam miegam. Dabiskās ventilācijas dēļ šādos spilvenos un matračos nekad neieviešas cilvēka alerģiskie ienaidnieki – gultas veļas ērcītes.
Daudziem cilvēkiem griķu čaumalu spilvens un matracis iepatīkas, līdzko viņi uz tiem pirmo reizi apguļas. Pēc lietošanas tie atgūst savu sākotnējo formu, bet guļot pilnīgi piemērojas galvas, kakla un ķermeņa izliekumiem. Dabiskais pildījums daudz labvēlīgāk ietekmē cilvēku nekā parastā šķiedra, dūnas, porolons vai cits pildījums. Ļoti būtisks faktors ir panāktā pilnīgā muskulatūras atbrīvošanās, kas sekmē asinsvadu paplašināšanos, asinsrites un limfteces uzlabošanos, asinsspiediena samazināšanos, locītavu spraugu paplašināšanos un citas organismam labvēlīgas fizioloģiskas reakcijas. Spilvens un matracis īpaši ieteicams pret bezmiegu, skausta un muguras sāpēm. Ja galva ir vienā līmenī ar visu ķermeni, elpot ir daudz vieglāk. Tāpēc daudzi šā spilvena lietotāji retāk krāc vai pavisam pārtrauc to darīt.
Kā lietot spilvenu? Guļot uz muguras, izveidojiet spilvena vidū iedobi galvai, guļot uz sāniem, pievelciet to tuvāk plecam – tā spilvens noturēs galvu un kaklu pareizā stāvoklī. Sākumā ir nedaudz citādāka sajūta, guļot uz griķu spilvena nekā guļot uz parastā spilvena, bet cilvēki ātri pierod pie šīm pārmaiņām. Ļoti patīkams šāds spilvens ir cilvēkiem, kuri nevar gulēt uz augsta spilvena.
Ne mazāk svarīgs ir matracis. Mēbeļu ražotāji gultu matraču un dīvānu ražošanā priekšroku dod porolonam un citiem sintētiskajiem materiāliem, bet mediķi ieteic dabiskus, gaisu caurlaidīgus materiālus. Labās gaisa caurlaidības dēļ griķu čaumalu matracis ir īpaši ieteicams cilvēkiem pēc dažādām traumām, kaulu lūzumiem, mugurkaula deformācijām, izgulējumu profilaksei. Griķu čaumalu matracis viegli piemērojas visam ķermenim un to it kā ieskauj. Tas ir sadalīts trīs vertikālās un vienā horizontālā daļā. Augšējā daļa (galvai) ir piepildīta vairāk, lai varētu gulēt bez spilvena.
Spilvendrāna un pārvalks ir šūts no kokvilnas auduma, to galā iešūti rāvējslēdzēji. Ja spilvens un matracis šķiet pārāk ciets, var griķu čaumalas nedaudz nobērt, bet vēlāk atkal iepildīt, jo pēc dažiem gadiem čaumalas zaudē 5–7% tilpuma. Spilvena pārvalkus var mazgāt gan ar rokām, gan veļasmašīnā. Griķu čaumalas pirms pārvalku mazgāšanas jāizber uz bieza auduma un jānoliek labi vēdināmā telpā. Svarīgi tās nesamitrināt, jo čaumalas ilgi žūst.
Uzērtā griķu čaumalu matrača neiesaka guldīt zīdaiņus līdz gada vecumam un bērnus, kuri slapina gultiņā.
Ja ir alerģija pret spalvu spilveniem, griķu čaumalu spilvens var lieti noderēt, bet jāatceras, ka apmēram vienam cilvēkam no pieciem tūkstošiem var būt alerģiska reakcija arī uz griķiem. Ja parādās kādas alerģijas pazīmes (acu nieze, klepus, iesnas un citas), kas pirms griķu čaumalu spilvena lietošanas nav bijušas, jākonsultējas ar ārstu. Šīs alerģiskās parādības var izraisīt slikti attīrītas griķu čaumalas, kas vēl satur putekļu un miltu piejaukumu, bet ja čaumalas tiek speciāli attīrītas un vēdinātas, komplikācijas parasti nerodas.
Neilgie Latvijas mediķu un griķu čaumalu spilvenu un matraču lietotāju novērojumi liecina, ka šādu spilvenu un matraču izmantošana nodrošina pilnvērtīgāku miegu un atpūtu, uzlabojot veselību.

Vairāk par šo tēmu: