Vasarīgas rūpes par skaistu ādu

Igors Pļava

Sagadījies tā, ka tieši vasarā ir vairāk brīvā laika, lai kaut ko darītu savas ādas veselības un skaistuma labā? Tie, kuri seko estētiskās medicīnas aktualitātēm, zina, ka ir procedūras, kuras vasarā neveic, taču ir pietiekami daudz metožu, kam saulainais gadalaiks nav šķērslis.

«Vasarā neizmantojam lāzerus, kas domāti asinsvadu likvidācijai un  pigmenta plankumu mazināšanai, jo ir ļoti aktīvs saules starojums un tā ietekmē pastāv ādas apdegumu un hiperpigmentācijas veidošanās risks,» stāsta Dr. Mauriņa Lāzermedicīnas klīnikas dermatoloģe Ineta Mauriņa. «Neveicam fotoatjaunošanu, nestrādājam ar CO2 lāzeru, neveicam ādas slīpēšanu un atklātās ķermeņa daļās nenoņemam ādas veidojumus, jo tad, ja ar lāzeru apstrādātās vietas nebūs no  saules pasargātas, mēs viena defekta vietā iegūsim citu. Šīm metodēm labākais laiks ir no oktobra līdz aprīlim. Taču droši varam veikt Clear lift lāzerprocedūras, PRP injekcijas, mezoterapiju, ultraskaņas procedūras, botulīna toksīna injekcijas un vēl citas procedūras. Bet vispirms, protams, vajadzīga dermatologa konsultācija.»

-Kā darbojas Clear lift procedūras?

-Vienkārši sakot – lāzers uzsilda ādas vidējo slāni un aktivizē fibroblastus – šūnas, kuras ir atbildīgas par kolagēna un elastīna šķiedru sintēzi. Tieši šie komponenti piešķir ādai tonusu, elastīgumu un tvirtumu. Jaunībā šo vielu organismā pietiek, bet, gadiem ejot, to daudzums samazinās gan tīri fizioloģiski, gan arī dažādu agresīvu apkārtējās vides faktoru ietekmē, un galvenais no tiem ir saules ultravioletais starojums, kas izjauc normālo kolagēna struktūru un izraisa tā dēvēto fotonovecošanu.   Clear lift lāzerprocedūras ieteicamas sievietēm, kurām ir pirmās ar novecošanu saistītās izmaiņas ādā un arī tām, kam šīs izmaiņas ir jau redzamākas, 40 – 50 gadu vecumā. Procedūru mērķis nav īslaicīgs un tūlītējs efekts, bet stabils ilgtermiņa rezultāts. Clear lift lāzers darbojas aptuveni 2-3 mm dziļumā uz ādas vidējo slāni – dermu, neskarot virsējo slāni – epidermu, tādēļ ir droši lietojams vasarā, arī uz iedegušas ādas, nebaidoties, ka varētu rasties apdegums, tūska vai iekaisums. Var būt vienīgi viegls apsārtums, kas saglabājas aptuveni stundu pēc procedūras. Procedūra ir nesāpīga un absolūti droša, to bez bažām var  veikt kaut vai pusdienas pārtraukumā un tūlīt atgriezties darbā.

Vairāk par lāzerprocedūrām ādai šeit: https://lazermedicinasklinika.lv/lv/dermatologija

-Cik šādu procedūru nepieciešams un ar kādu intervālu tās jāveic?

-Vidēji vajadzīgas sešas procedūras, kuras vēlams veikt reizi 3 – 4 nedēļās. Ir būtiski iziet visu procedūru kursu. Efekts iestājas pakāpeniski, pirmos rezultātus visbiežāk sāk redzēt pēc otrās procedūras, kad cilvēks jau jūt, ka sejas āda kļuvusi tvirtāka, stingrāk iezīmējas žokļu līnija un kakla aprises, āda ir elastīgāka, nedaudz sāk mazināties virspusējās krunciņas – tiek panākts liftinga efekts, tāpēc to sauc arī par liftinga lāzeru. Varam apstrādāt ne tikai seju, bet arī pazodi, kaklu un dekoltē zonu, kas nereti nodod sieviešu patieso vecumu. Mēs turklāt iesakām to kombinēt ar Impact sistēmu – kad ar ultraskaņas spiediena metodi ādā ievada nepieciešamās aktīvās vielas, piemēram, hialuronskābi, vitamīnus, augšanas faktorus un dažādus citus preparātus, kurus izvēlamies atbilstoši konkrētā cilvēka vajadzībām un vēlmēm. Tos klientus, kuriem iepriekšējos gados vasaras periodā bijis Clear lift kurss, aicinām uz profilaktiskām procedūrām, lai uzturētu panākto efektu.  Atkarībā no ādas stāvokļa profilaksei vajag līdz trim procedūrām.

-Dzirdēts, ka arvien plašāk estētiskajā medicīnā izmanto PRP injekcijas. Kas ir šīs metodes pamatā un kam tā domāta?

-Plazmoliftings jeb plazmorevitalizācija, kas pazīstama arī ar apzīmējumu PRP (no angļu val. – platelet rich plasma), veicama arī vasarā. Metodes pamatā ir paša pacienta asins plazmas izmantošana, kuru ar īpašas tehnoloģijas palīdzību bagātina ar trombocītiem. No vēnas tiek paņemts neliels daudzums asiņu, kas nonāk mēģenē ar speciālu gēlu, tā tiek ielikta centrifūgā, lai atdalītu ar trombocītiem bagāto asins plazmu, ko pēc tam ar injekciju palīdzību ievada pacienta ādā. Šī plazma satur augšanas faktorus, vitamīnus un aminoskābes bioloģiski pareizās proporcijās. Visas šīs vielas kopumā aizkavē ādas novecošanu un veicina audu reģenerāciju, uzlabo apasiņošanu. Intensificējas vielmaiņas procesi; atjaunojas ūdens balanss, āda tiek intensīvāk barota un mitrināta, ir aktivizētas fibroblastu šūnas, kuras atbildīgas par jaunu kolagēna šķiedru veidošanos. Uzlabojas arī audu mikrocirkulācija. Pēc PRP mēs neiesakām vienu diennakti veikt aktīvas fiziski smagas nodarbības, iet pirtī vai karstā vannā, berzēt ādu. Sākotnēji parasti veic trīs injekcijas reizi mēnesī un, lai efekts būtu noturīgs, pēc gada ieteicama uzturoša injekcija.

-Kādēļ nolēmāt savā klīnikā piedāvāt arī botulīna toksīna injekcijas?

 -Mūsu pastāvīgie klienti, kuriem veicam dažādas procedūras, ļoti bieži interesējās, kāpēc klīnikas piedāvājumā nav šo populāro injekciju. Tās domātas mīmikas krunciņu mazināšanai, kas veidojas emociju paušanas rezultātā, kad darbojas noteikti mīmikas muskuļi, piemēram, kad smejamies, ap acīm ar laiku parādās «vārnu kājiņas» vai, kad esam dusmīgi, veidojas rievas pieres zonā. Ja muskulatūra kustas ļoti aktīvi, tad dinamiskās krunciņas kļūst arvien dziļākas.  Botulīna toksīns bloķē nervu impulsu pārvadi uz smalko sejas muskulatūru, kas atbildīga par sejas vaibstiem, kā rezultātā tā vairs netiek tik aktīvi kustināta, līdz ar to grumbas vairs nav tik izteiktas. Botulīna toksīna injekcijas veiksmīgi lieto arī hiperhidrozes – pastiprinātas svīšanas ārstēšanai.  Svīšana ir dabiska, bet reizēm tā cilvēkam rada ļoti lielas problēmas, kur nelīdz nekādi dezodoranti, apģērbs vienmēr ir slapjš no sviedriem, tajā pašā laikā veselība ir pārbaudīta un nekādas problēmas nav konstatētas. Tagad esam ieviesuši botulīna toksīna injekcijas savā procedūru klāstā. Tās veicamas  reizi 6 – 9 mēnešos atkarībā no tā, cik aktīva ir mīmikas muskulatūra. Gadalaiks nav šķērslis. Reizēm pēc injekcijām var rasties nelieli asinsizplūdumi, kas nedēļas laikā pāriet un kas ir salīdzinoši viegli nomaskējami. Šī procedūra pieejama daudzviet, taču, ieviešot to paši savā klīnikā, mēs rūpējamies par klientu ērtībām un varam nodrošināt kvalitāti.

– Vai, ierodoties klīnikā, pacientiem jau ir priekšstats par to, kādas procedūras viņi vēlētos saņemt?

-Cilvēki ir ļoti dažādi, vieni adekvāti izprot savas problēmas, citi neizprot, bet jebkurā gadījumā vispirms notiek ārsta konsultācija. Mēs aicinām arī  tos, kuri nekad nav bijuši pie mums uz konsultāciju, lai  noskaidrotu, kāds ir ādas stāvoklis, pārbaudītu ādas veidojumus, sastādītu ārstēšanas plānu un izlemtu, kādas procedūras jau sākt vasarā un kādām vajadzētu savlaicīgi sagatavoties, gaidot rudeni. Kad esam veikuši apskati, mēs izstāstām par visām procedūrām, kuras konkrētajām cilvēkam varam piedāvāt. Protams, vispirms jārisina tās problēmas, kas saistītas ar ādas veselību, un pēc tam varam pievērsties estētiskajam aspektam, jo skaista āda vienmēr ir vesela āda.  Gan ārsts, gan pacients jūtas gandarīts, ja kopīgo pūļu rezultāts ir veselīgs, dabisks skaistums.

 

 

Vairāk par šo tēmu:

Maigas rūpes par jaunu ādu

Kā jauniešiem rūpēties par savas ādas labsajūtu un izskatu, konsultē ģimenes ārste Inga Zemīte un uzņēmuma Carlen Hair Collection vadītāja Jolanta Reihmane. Visgludākā, maigākā āda

Lasīt »