Zviedrijas oficiālās instrukcijas par masku NElietošanu

Igors Pļava

Redakcijas komentārs: Zviedrijā maskas nav obligātas, pat nav rekomendētas, bet Zviedrija ir viena no Pasaules veiksmīgākajām valstīm cīņā ar COVID19, un ļoti ticams, ka tā būs starp pirmajām, kurā pandēmija beigsies un nebūs nekāda otrā, trešā un ceturtā viļņa.  Atšķirībā no Latvijas un Rietumeiropas, Zviedrijas valdība bauda iedzīvotāju uzticību, jo Zviedrijas valdība COVID19 saistībā pauž zinātnisku un pārbaudītu informāciju, ekspertu slēdzieni ir publiski un valsts izmanto matemātiskus modeļus dažādu situāciju analīzei un prognozēm (atšķirībā no Latvijas).

Zviedrijā iedzīvotāji uzticas savai valdībai un cenšas sekot tās rekomendācijām,  pat, ja tās nav obligātas.  Tai pat laikā Latvijas iedzīvotāji praktiski ir pārliecinājušies, ka Latvijas valdības sniegti dati un rekomendācijas īsti neatbilst realitātei un tāpēc uzticība valdības lēmumiem ir zema un rekomendāciju ievērošana arī ir zema. Nevis mūsu iedzīvotāji ir nedisciplinēti, bet gan mūsu valdības datiem un rekomendācijām nevar īsti uzticēties, jo tās ir pārspīlētas vienā vai otrā virzienā un publiskai analīzei nav pieejami tā saucamie “ekspertu viedokļi”, kuri ir rekomendāciju pamatā.

Iepazīsimies ar Zviedrijas oficiālo viedokli par masku lietošanu un salīdzināsim to ar mūsu valdības histērisko reakciju masku jautājumā,  reaģējot uz diagnosticēto COVID19 saslimšanu skaita pieaugumu oktobra sākumā.

 

Zviedrijas oficiālās instrukcijas par masku lietošanu

Maskas nav vajadzīgs lietot ikdienišķās situācijās publiskās vietās tā rekomendē Zviedrijas publiskās veselības atbildīgā organziācija Folkhälsomyndigheten. Labāk ir ievērot distanci no citiem cilvēkiem un pietiekami rūpīgi mazgāt rokas.

Lietojot maskas, pastāv risks, ka tas dod maldinošu drošības sajūtu un noved pie tā, ka personas neseko citām drošības rekomendācijām – tādām kā palikt mājās, ja ir simptomi un ievērot distanci. Vēl cits risks ir tāds, ka aiztiekot ar rokām masku tiek veicināta COVID19 izplatība, jo tā vīruss daudz vairāk tiek izplatīts ar roku palīdzību, vairāk nekā tad, ja maskas nebūtu.

Masku lietošanu var uzskatīt tikai kā papildlīdzekli citiem daudz būtiskākiem risku samazinošiem pasākumiem. Galvenie risku samazinošie pasākumi ir palikt mājās, ja ir infekcijas pazīmes, un ievērot roku higiēnu,  kā arī darba vietās un indivīdiem uzņemties atbildību, lai tiktu ievērota fiziskā distance gan ārpus telpām, gan telpās. Tomēr ir situācijas, kad nav iespējams izvairīties no drūzmas un cieša kontakta ilgākā laika periodā. Šādās situācijās maskas var būt noderīgas.

 

Avots:

https://www.krisinformation.se/detta-kan-handa/handelser-och-storningar/20192/myndigheterna-om-det-nya-coronaviruset/sa-minskar-vi-smittspridningen

Vairāk par šo tēmu: