Latvijas ķiploka gardie un veselīgie produkti

Igors Pļava

Pitagors ķiploku savulaik nodēvējis par visu garšu karali – tas izsenis pazīstams gan ārstniecībā, gan kulinārijā.

Ķiploks veselībā. Ķiploks satur vairāk nekā 400 vielu, kas ir vērtīgas cilvēka veselībai. Senie dziednieki uzsvēra ķiploku spēju atjaunināt audus. Zinātniski atklāts, ka organisma novecošanos aizkavē ķiploku sastāvā esošais selēns.

Ķiploki satur spēcīgas iedarbības sēru saturošus savienojumus un citas bioloģiski aktīvas vielas, kas ne tikai piešķir tiem raksturīgo smaržu, bet arī labvēlīgi ietekmē organismu. Ķiploki ir lielisks B1, B2, B6 vitamīna un mangāna, selēna un germānija avots. C vitamīna ķiploka lapās ir vairāk nekā apelsīnos un greipfrūtos. Tie satur cukurus, olbaltumvielas, ēteriskās eļļas, glikozīdu aliīnu.

Tautas medicīnā ķiplokus iekšķīgi lieto pret saaukstēšanos, malārijas, reimatisma, podagras, cingas un vēdera pūšanās gadījumos, ārīgi – pret psoriāzi, migrēnu, kārpām un matu izkrišanu. Pretvīrusu iedarbību ķiplokiem piešķir sēru saturošais savienojums allicīns, kas spēj nogalināt dažādus saaukstēšanās vīrusus, kas izraisa saaukstēšanās slimības. Dažas sasmalcinātas ķiploka daiviņas izdala ļoti daudz fitoncīdu, radot spēcīgu pretmikrobu, pretsēnīšu un pretparazītu iedarbību, ievērojami mazina iekaisuma procesus, spēcina organisma aizsargspējas pret infekcijas slimībām. Ķiplokiem piemīt arī profilaktiska pret audzēju iedarbība. To lietošana uzturā labvēlīgi ietekmē asinsvadu stāvokli, uzlabojot asinsriti un sirdsdarbību.

Ķiploks kulinārijā. Grūti iedomāties marinētus gurķus bez ķiploku daiviņām burkā, arī salātos, zivīm, šašliku marinādēs to klātbūtne ir neaizstājama, tieši Latvijā audzētie ķiploki ir īpaši gardi – stipri, asi, ar labu aromātu, vērtīgi un bagāti ar vitamīniem, sēru, mikroelementiem. Pateicoties bagātīgajai augsnei un četriem gadalaikiem, Latvijas ķiplokus nespēj pārspēt nevieni importētie.

Piemēram cept ķiplokus vislabāk tos liekot aukstā eļļā un lēnām karsēt, lai smarža un garša izdalās pakāpeniski. Zupām ķiploki jāpievieno svaigi, kad jau uguns ir nogriezta, tad tie ievilksies un dos pikantu garšu. Mūsdienās par ķiploku un tā plašo izmantošanu ir pieejami daudz un dažādi raksti un receptes interneta vidē.

Pašmāju ķiploku ražotājs SIA”LATVIJAS ĶIPLOKS”  piedāvā plašas iespējas kā lietot ķiplokus veselībā un kulinārijā. Tiek piedāvāti ķiploki dažādos veidos – garšvielas, marinējumi, saldumi, tējas, dzērieni un citi ķiploku veidi gan ikdienišķai lietošanai gan gastronomiskām baudām.

SIA “LATVIJAS ĶIPLOKS” pamatdarbības virzieni ir Latvijā audzētu ķiploku produktu ražošana un  tirdzniecība, tūristu uzņemšana, veikala vadīšana un attīstīšana. Veikalā ir plašs klāsts ar ķiploku produktiem, kā arī liela daļa Raunas novada pārtikas ražojumu un amatniecība, kā ari apkārtējo novadu interesantākās preces, kas atbilst  SIA “LATVIJAS ĶIPLOKS” kvalitātes standartiem, gaumei un stilam. Ķiploki, kas paredzēti pārstrādei, tiek sadaivoti, nomizoti un sakapāti, 40 grādos kaltēti ilgas stundas. No šiem kaltētajiem ķiplokiem arī tālāk tiek gatavoti dažādi produkti – pulveri, ķiploku granulas, ķiploku tējas, ķiploku kompetes, medus, no ķiplokiem un to  ziedkātiem – pesto un marinējumi. 

Uzņēmums aktīvi nodarbojas ne tikai ar produktu ražošanu un virzību tirgū un  tūristu piesaisti, bet iesaistās Raunas novada sabiedriskajā dzīvē, tūrisma aktivitātēs, svētku veidošanā, izstādēs, dažādos Latvijas tirdziņos, apmeklē skolas un bērnudārzus ar izglītojošu programmu atbilstoši vecuma grupām.

Ciemos tiek aicināti gan lieli gan mazi, tuvi un tāli. Tūristu grupām tiek piedāvātas dažādas ķiploku degustācijas – ķiploku kokteiļi ar un bez alkohola, zupītes, saldā ķiploku torte, šokolāde, alus un pat saldējums. Atbilstoši sezonai un vēlmēm tiek pielāgotas ķiploku aktivitātes bērnu grupām- stāsti, teātris, radošās darbnīcas un citas aktivitātes.

Uzņēmums gatavo arī dažādus korporatīvo dāvanu piedāvājumus atbilstoši tematikai, gadalaikiem un partneru vēlmēm – pasūtītāja logo uz produktiem, krāsas, iesaiņojamais materiāls utt.

Kontaktinformācija:

SIA “LATVIJAS ĶIPLOKS”

Cēsu iela 4, Rauna, Raunas novads, LV-4131

Epasts-sintija@latvijaskiploks, tel.nr +371 22471245

Faceebook.lv/latvijaskiploks

Veikala darba laiks P-Pk 9:00-16:00, S- 10:00-14:00, Sv-brīvs

Iespējas viesoties arī ārpus darba laika iepriekš par to vienojoties.

 

Vairāk par šo tēmu:

Par iespējamu konkurenci aptieku tirgū

Zāļu un aptiekas produktu patērētāju asociācija (turpmāk tekstā ZAPPA) pilnībā atbalsta veselības ministra Hosama Abu Meri virzīto reformu zāļu cenu mazināšanā.Uzskatām, ka ilgstoši aptieku ķēdes,

Lasīt »

Cik ilgi jānēsā kompresijas zeķes?

Pakāpeniski pagātnē paliek iesīkstējušais stereotips, ka kompresijas zeķes ir domātas vienīgi vēnu varikozes ārstēšanai. Mūsdienās kompresijas zeķes iegādājas grūtnieces, biroju darbinieki, frizieri, pavāri, sportisti, ceļotāji

Lasīt »