8 būtiskas lietas, kā jāzina un jāievēro kontaktlēcu lietotājiem

Igors Pļava

Kontaktlēcas jau stabili iekarojušas lietotāju uzticību kā drošs un ērts redzes korekcijas līdzeklis. Kontaktlēcām bieži vien dod priekšroku arī tie, kuri ilgstoši izmantojuši brilles, jo lēcas piedāvā daudz priekšrocību. Tomēr novērojama arī tendence, ka liela daļa kontaktlēcu lietotāju nepievērš pienācīgu uzmanību pareizai lēcu lietošanai un kopšanai, kas noved pie saslimšanām un acu diskomforta.

Kontaktlēcas ir medicīnas prece, tāpēc pret to izmantošanu jāattiecas ar vislielāko rūpību. Atgādināsim, kādas tad ir būtiskākās lietas, kas jāņem vērā kontaktlēcu lietotājiem — gan par pareizu lēcu lietošanu, gan kopšanu. 

  1. Vienmēr jāievēro lēcu lietošanas termiņš

Tāpat, kā medikamentiem ir lietošanas nosacījumi, arī kontaktlēcām atkarībā no to veida ir lietošanas režīms, kas stingri jāievēro. Tas attiecas gan uz kontaktlēcu lietošanas ilgumu diennakts robežās, gan mēneša ietvaros. 

Protams, ka visērtāk ir ar vienas dienas kontaktlēcām, jo katru rītu no iepakojuma var izņemt jaunu un sterilu lēcu pāri. Populāras ir arī divu nedēļu un mēneša kontaktlēcas, bet jāseko līdzi, lai īstajā dienā tās nomainītu. Visa veida kontaktlēcas varat apskatīt un pasūtīt arī internetā – lensor.eu. Laikus nenomainot lēcas, tiek apdraudēta acu veselība, uz lēcām veidojas nogulsnes, kas var radīt iekaisumu un acu saslimšanas, tāpēc par jauna pāra iegādi jādomā savlaicīgi.

  1. Pirms lēcu aiztikšanas rūpīgi jānomazgā rokas

Izvēloties kontaktlēcas, jāapzinās, ka daudz uzmanības būs jāvelta higiēnai, it īpaši roku. Lēcas nedrīkst nonākt saskarē ar netīrām virsmām, baktērijām. Pirms lēcu aiztikšanas rokas rūpīgi jānomazgā un jānosusina dvielī, kas nepūkojas.

  1. Lēcas jātīra tikai ar speciālo šķīdumu

Lēcas nedrīkst mazgāt ne ar ūdeni, ne kādu citu līdzekli. Jāizmanto tikai speciāls lēcu kopšanai paredzēts šķīdums, ko var iegādāties turpat, kur lēcas. Nedrīkst arī jaukt kopā dažādus kopšanas šķīdumus. Uzglabāšanas konteinerā katru reizi jāielej jauns šķīdums, pirms tam trauku iztīrot.

  1. Savas kontaktlēcas drīksti izmantot tikai tu pats

Kontaktlēcas ir medicīnas prece, kas iegādāta pēc receptes, tāpēc lēcas drīkst lietot tikai to īpašnieks. Tā nav lieta, ko aizdot draugam. Tas ir gan nehigiēniski, jo apdraud acu veselību gan jums pašam, gan tam, kurš pielaiko jūsu lēcas.

  1. Kontaktlēcas nedrīkst nonākt saskarē ar ūdeni

Kontaktlēcām nevajadzētu nonākt saskarē ar ūdeni. Vislabāk tās pirms peldes, dušas, SPA un citām aktivitātēm izņemt. Ja bez lēcām ir apgrūtinoši, tad jāizmanto vienas dienas lēcas, ko pēc tam izmet. Tādā gadījumā peldes laikā jāizmanto arī peldbrilles.

  1. Reizi pusgadā pārbaudi acis

Ikvienam, kurš izmanto kontaktlēcas, sava redze ir jāpārbauda vismaz reizi pusgadā. Acu ārsts pārliecināsies, ka ar acīm viss kārtībā, ka lēcu lietošana nav radījusi negatīvas sekas, tāpat pārliecināsies, vai nav jāmaina lēcu stiprums.

  1. Ja acis sāp, asaro, ir citas sūdzības, lēcas nekavējoties jāizņem

Kontaktlēcu lietotājiem jābūt ļoti vērīgiem pret savu pašsajūtu. Ja ir diskomforts, sāpes, acis grauž, asaro, redze miglojas, acis kļuvušas izteikti sausas, tad lēcu lietošana ir jāpārtrauc un jādodas pie speciālista, kurš noteiks, kur ir problēma. Tā var būt gan organisma reakcija, gan kāds svešķermenis, gan nepietiekama higiēna utt.

  1. Ja izmanto kosmētiku, lēcas jāieliek pirms krāsošanās

Sievietes ir aktīvas kontaktlēcu lietotājas, tāpēc viņām ir jāņem vērā fakts, ka kosmētikas lietošanai jābūt uzmanīgai un pareizai. Lēcas ir jāieliek pirms krāsošanās un jāizņem pirms kosmētikas noņemšanas, samazinot iespēju, ka uz lēcas virsmas nokļūst kosmētikas daļiņas.

Vairāk par šo tēmu: