Ārija Stalbova, Vakcinācijas centra vadītāja
Gripa nav parasta saaukstēšanās – tā ir lipīga elpošanas ceļu infekcijas slimība, ko izraisa gripas vīruss un negatīvi ietekmē arī visu organismu. Ar gripu var inficēties ikviens, tas, ka esat stiprs un vesels nenozīmē, ka jūs no saslimšanas esat pasargāts.
Efektīvākais aizsardzības veids ir vakcinācija un pret gripu jāvakcinējas ir katru gadu, jo gripas vīrusam ir spēja nemitīgi mainīties/ Pirms jaunās sezonālās gripas sākuma Pasaules Veselības Organizācija identificē aktīvos vīrusus un iekļauj tos jaunās gripas vakcīnas izstrādē, lai nodrošinātu vislabāko aizsardzību. Šogad ir izmaiņas salīdzinot ar iepriekšējo gadu vakcīnas lietošanas instrukcijā rakstīts, ka sastāvā ir A Victoria (H3N2) , B Wisconsin un A California (H1N1), kura bija arī pagājušā gada vakcīnas sastāvā.
No vakcīnas nevar saslimt. Tā ir droša un labi panesama. Tā satur neinfekciozas, nogalinātas vīrusu daļiņas, kas nodrošina aizsardzības – imunitātes izveidošanos.
Atšķirībā no saaukstēšanās, ja ir notikusi iespējams saslimšana ar gripu simptomi ir izteikti un attīstās strauji – paaugstināta ķermeņa temperatūra (39 -40 grādi), galvassāpes, “kaulu laušana” spēcīgs klepus, izteikts nogurums, tad noteikti vajadzētu izsaukt ģimenes ārstu mājas vizītē, lai mazinātu risku iespējamām komplikācijām un neinficētu citus.
Gripas vīruss var bojāt asinsvadus, kā rezultāts var būt asinsizplūdumi un tūskas, radīt nopietnus dažādu iekšējo orgānu bojājumus, gripas encefalītu, gripas miokardītu, zarnu iekaisumu, acu iekaisumu.
Kā komplikācija var būt arī pneimonija. Lai no tās izsargātos, riska grupas pacientiem īpaši iesakām kopā ar pretgripas poti veikt arī vakcināciju pret pneimokoku ar vakcīnu, kas nodrošinās aizsardzību no 3 – 5 gadiem.
Vakcinācija īpaši ieteicama ir cilvēkiem, kas pieder pie riska grupām:
– cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem;
– īpaši paaugstināts risks iegūt dzīvībai bīstamas komplikācijas ir cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām – sirds, plaušu, nieru slimībām, diabētu, astmu, pacientiem ar cukura diabētu un citām,
– pirmsskolas vecuma bērniem;
– medicīnas un sociāliem darbiniekiem;
– apkalpojošās sfēras darbiniekiem;
– skolotājiem, mācību iestāžu darbiniekiem;
– skolēniem, studentiem, sportistiem.
Pirms vakcinācijas konsultējaties ar ārstu.
Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.
Ārija Stalbova
Vakcinācijas centra vadītāja
Bruņinieku ielā 20, Rīga