Melanoma – visstraujāk progresējošā vēža forma

Igors Pļava

Skarbie statistikas dati liecina, ka saslimšana ar ādas vēzi melanomu Latvijā katru gadu pieaug un vairāk nekā 12 tūkstoši cilvēku dermatologa kabinetā izdzird šo diagnozi. Ja ādas vēzis tiek atklāts sākuma stadijā, to var salīdzinoši efektīvi ārstēt un nodzīvot veselīgu un pilnvērtīgu dzīvi, jo pat 95-97% pacientu var izveseļoties. Lai to izdarītu, vismaz reizi gadā profilaktiski nepieciešams apmeklēt dermatologu. Realitātē profesionāls un pieredzējis dermatologs var kļūt par vienīgo glābiņu, lai cīnītos ar bīstamo slimību.

Kāpēc cilvēki slimo ar melanomu

Melanoma ir viens no bīstamākajiem un agresīvākajiem audzējiem, kura izplešanās ceļš ir cirkulācija pa cilvēka limfātisko sistēmu, kas rada bīstamās metastāzes. Vislielākais risks saslimt ar melanomu ir cilvēkiem, kas bieži uzturas saulē un apmeklē solāriju. Parasti saslimšanas iemesls ir tieši pārmērīga ādas pakļaušana ultravioletā starojuma iedarbībai. Jo gaišāka ādas krāsa, jo spēcīgāka ir reakcija pret ultravioleto starojumu, tāpēc gaišas ādas īpašniekiem ir lielākais saslimšanas risks. Tāpat riska grupā iekļauti:

  • cilvēki ar blondiem matiem;
  • rudu matu īpašniekiem;
  • zilu un zaļganu acu īpašnieki.

Šo matu vai acu krāsu īpašnieku āda saulē mēdz ātri apdegt, tāpēc arī iedegums parasti veidojas ļoti lēnām un nevienmērīgi.

Dzimumzīmju pārbaude var pasargāt no saslimšanas

Otrs biežāk minētais saslimšanas iemesls ir vizuāli nekaitīgās un nejūtamās dzimumzīmes. Tie ir ādas veidojumi, kas var veidoties dzīves laikā un var būt arī iedzimti. Dzimumzīmēs esošo pigmentveidojumu klātbūtne var būtiski palielināt melanomas iegūšanas risku. Tāpēc jāveic regulāras pārbaudes gan mājas apstākļos, gan pie dermatologa. Tiklīdz tiek pamanītas pat niecīgākās izmaiņas, jākonsultējas ar zinošu un profesionālu dermatologu vai onkologu. Atšķirībā no onkologa, dermatologs redz kopējo ādas stāvokli un pamana ādas vēža un ādas stāvokļa kopsakarības.

Par ādas vēzi melanomu var liecināt sekojošas pazīmes:

  • Dzimumzīmes izmērs pārsniedz zīmuļa galu.
  • Dzimumzīme sākusi pastiprināti augt un kļūst lielāka. Atšķirībā no ādas vēža, labdabīgi veidojumi parasti saglabā savu krāsu un formu, savukārt, ļaundabīgā melanoma turpina progresēt.
  • Uz ādas vēža saslimšanas risku norāda arī neregulāra dzimumzīmes forma un izplūdušas maliņas.
  • Dzimumzīme nav viendabīgas krāsas. Parasti vesela dzimumzīme ir vienkrāsaina. Labdabīgas dzimumzīmes krāsa var būt no gaiši brūnas līdz pat ļoti tumši brūnai.
  • Jutība, nieze, dedzināšana, asiņošana, kņudēšana, sāpes, apsārtums, zvīņošanās.

Normāli ikdienā cilvēkiem dzimumzīmes nav jājūt, tāpēc šie noteikti ir ļoti brīdinoši simptomi, kas jāparāda dermatologam. Tieši dzimumzīmes krāsas izmaiņas ir visbīstamākās.

Dzimumzīmju skaita palielināšanās nav nekas neparasts un sevišķi daudz dzimumzīmes veidojas pubertātes vecumā, kā arī pēc tam 18 – 22 gados. Tas ir periods, kad dzimumzīmes kļūst aizvien tumšākas un lielākas. Tā kā grūtniecības vai klimaksa laikā ir milzīgas hormonu svārstības, jaunas dzimumzīmes var rasties arī šajā periodā.

Prof. Jāņa Ķīša Estētiskās Dermatoloģijas klīnika – līderis nozarē

Jau 10 gadus Prof. Ķīša klīnika ir zināma kā līderis savā nozarē, turpinot nemitīgu attīstību un inovācijas. Prof. J. Ķīša Estētiskās Dermatoloģijas klīnikā ārkārtīgi liela uzmanība tiek vērsta uz pētījumu veikšanu, kas pēc tam ļauj realizēt vēl efektīvāku un ātrāku ārstēšanas procesu, izmantojot visas mūsu gadsimta iespējas un atklājumus. Pacientam tas nozīmē laika un naudas ekonomiju, jo šāda līmeņa ārstniecības pakalpojumus dermatoloģijas nozarē citur Latvijā nav iespējams saņemt.

 Ādas saslimšanas, arī melanoma, nereti sākas stresa, nepilnvērtīga un nesabalansēta uztura un mazkustības dēļ. Tāpat var būt iedzimtas saslimšanas vai vīrusu infekcijas. Profesionālie speciālisti, no kuriem vairākus apmācījis pats prof. Jānis Ķīsis, palīdzēs diagnosticēt un izprast jebkuras formas melanomas cēloni un noteiks ārstēšanas kursu. 

Rūpējies par savas ādas veselību un piesakies vizītei tūlīt!

Lai pieteiktos vizītei, nepieciešamas vien pāris minūtes laika, jo to ērti un jebkurā vietā var izdarīt elektroniski klīnikas mājas lapā dermatologs.com. Personāla moderno pieeju ārstēšanai apliecina tas, ka steidzamos gadījumos attālinātu dermatologa konsultāciju var veikt pa telefonu, izmantojot Skype vai e-pastu. 

 Ja nepieciešama papildus informācija, to iespējams iegūt mājas lapā vai zvanot uz tālruni +371 28699111, kā arī rakstot uz e-pastu info@dermatologs.com.

Vairāk par šo tēmu: