Sausuma sajūta vairs nemocīs!

Uldis Mežs

«Sausuma sajūta makstī… Tā rodas, ja seksuālās stimulācijas laikā sievietes makstī pietiekami neizdalās gļotas, kas ieeļļo maksts sieniņas un atvieglo dzimumlocekļa ievadīšanu, nodrošinot pietiekamu slīdamību dzimumakta laikā. Gļotas novērš arī mikrotraumu iespējamību un nodrošina sievietei patīkamas sajūtas,» skaidro ārstu prakses Quartus ginekoloģe Inguna Kārkliņa. Viņa atklāj astoņus iemeslus un piedāvā trīs problēmas risinājumus.

Ginekoloģe stāsta, ka visbiežāk ar sūdzībām par sausuma sajūtu makstī pie viņas nākot jaunās māmiņas, kuras baro bērnu ar krūti, kā arī sievietes menopauzes laikā, kuras kautrējas runāt par to, ka viņām joprojām ir seksuālas attiecības. Jaunām sievietēm sausuma sajūta makstī ir retāk sastopama. «Ja ar savstarpējām attiecībām viss ir kārtībā, tad gļotas makstī seksuālās stimulācijas laikā izdalās pilnīgi normāli un sausuma sajūta nerodas,» piebilst ginekoloģe.

Iemesls nr. 1: hormonālas problēmas
Lielākoties sausuma sajūta makstī rodas, ja sievietes organismā ir mainījies hormonu līmenis. Reizēm šis simptoms var parādīties arī periodiski, kad sieviete sāk lietot hormonālo kontracepciju. Par laimi, šādu gadījumu nav daudz -visbiežāk, ja sieviete hormonālo kontracepciju lieto ilgstoši. Risinājums: A un B
Iemesls nr. 2: pēcdzemdību periods
Pēc dzemdībām, kad sieviete baro bērnu ar krūti, sausuma sajūta makstī ir fizioloģiski normāla parādība, jo daba paredzējusi, ka šajā laikā visa jaunās māmiņas uzmanība tiek veltīta mazulim un seksuālā dziņa vairs nav tik izteikta.
Risinājums: A

Iemesls nr. 3: menopauze
Menopauzes laikā, kad sievietei beidzas menstruācijas, līdz ar šo procesu izzušanu samazinās ari gļotu izdalīšanās. Parasti ar šī vecuma iestāšanos tiek pārtrauktas arī dzimumattiecības, jo sieviete vairs nespēj radīt pēcnācējus. Mainās ari hormonu līmenis organismā un vairs nerodas sekrēti, kas nodrošina patīkama dzimumakta norisi, līdz ar to neizbēgama ir ari sausuma sajūta makstī.
Taču mūsdienās ir pilnīgi normāli, ja sievietes seksuālā dzīve turpinās arī pēc menopauzes, un par to nav jākaunas.
Risinājums: A

Iemesls nr. 4: STS
Sausuma sajūta makstī var būt viens no signāliem par seksuāli transmisīvu saslimšanu, iekaisuma procesiem sievietes dzimumorgānos.
Risinājums: B

Iemesls nr. 5: psiholoģisks diskomforts
Dažkārt sievietei maksts sausuma sajūtas iemesls ir psiholoģiskas dabas problēmas: kompleksi, aizspriedumi, nelabvēlīgs attiecību klimats, diskomforta sajūta seksa laikā vai psiholoģiska nevēlēšanās nodoties seksuālajām attiecībām ar konkrēto partneri.
Risinājums: C

Iemesls nr. 6: medikamenta blakusparādība
Ir atsevišķi medikamenti, kas pēc savas iedarbības sausina gļotādu. Pārsvarā tie ir degunā pūšamie preparāti, kas domāti cīņai pret iesnām un kakla sāpēm. Ilgstošas lietošanas gadījumā pastāv teorētiska iespēja, ka uz šiem medikamentiem sāk reaģēt arī maksts gļotāda, taču pārsvarā tas iespējams tikai gadījumos, ja šie gļotādu sausinošie medikamenti tiek lietoti ilgstoši.
Risinājums: Risinājums: A un B

Iemesls nr. 7: alerģiska reakcija
Sausuma sajūta makstī iespējama arī kā alerģiska reakcija pret intīmās higiēnas līdzekļiem, kas izmaina maksts vidi. Ir sievietes, kuru maksts ir ļoti jutīga arī pret sintētisku veļu. Tā gan pati par sevi nevar radīt sausuma sajūtu makstī, taču sintētiskā apakšveļa varētu būt maksts sēnītes vai gardnerellu rašanās cēlonis. Ja šī problēma ir hroniska, maksts gļotāda vairs nespēs pietiekami labi funkcionēt, jo būs aizņemta, cīnoties ar sēnīti un gardnerellām, taču gļotu izstrāde dzimumakta vajadzībām būs samazināta. Šajos gadījumos arī šķiet, ka izdalījumu it kā ir pietiekami, tomēr seksuālu attiecību laikā to nepietiek un rodas diskomforts. Šajā gadījumā sakārtojot maksts iekšējo vidi, izzūd arī sausuma sajūta.
Risinājums: B

Iemesls nr. 8: pārmērīgi biežas seksuālās attiecības
Mīlas attiecību kulminācijā dažkārt iespējama vēlme pēc ļoti biežām un vētrainām seksuālajām attiecībām. Diemžēl, kad iekāre ir milzīga un dzimumakts notiek teju ik pēc pusstundas, organisms nespēj tik ātri atražot sekrētu un makstī pēc kāda laika radīsies sausuma sajūta.
Risinājums: A

A risinājums: LUBRIKANTS
Visvienkāršāk novērst sausuma sajūtu makstī var, dzimumakta laikā lietojot lubrikantu. Lubrikanti bez ārsta receptes lielā izvēlē nopērkami jebkurā aptiekā. Izvēle vairāk ir gaumes lieta: ir neitrāli lubrikanti bez smaržas, un ir lubrikanti ar dažādiem īpašiem aromātiem. Jebkurā gadījumā lubrikanta sastāvs ir neitrāls un maksts videi nekaitīgs. Dažiem lubrikantiem, piemēram, ar tējas koka aromātu, papildus ir pretiekaisuma īpašības.
Lubrikants vienmēr ir caurspīdīgs, bez krāsvielām, tas neatstāj traipus uz veļas. Preparātam nav pievienoti nedz hormoni, nedz kādas citas specifiskas vielas, līdz ar to tas nemaina maksts mikrofloru. Tiesa gan, sievietēm, kurām ir salīdzinoši jutīga maksts, labāk izvēlēties lubrikantu bez smaržvielām. «Sievietes dzīves periodos, kad sausuma sajūta makstī ir fizioloģiski normāla parādība (barošana ar krūti un menopauze), lubrikants būs vienīgais veids, kā novērst sausuma sajūtu makstī,» skaidro ārste.
Lubrikantu lieto pirms dzimumakta, ar to ieziežot maksts sieniņas un dzimumlocekļa galviņu.

B risinājums:GINEKOLOGA APMEKLĒJUMS
«Jaunām sievietēm pastāv vislielākais risks saslimt ar seksuāli transmisīvajām slimībām jeb STS, un jebkura no tām parasti ietekmē arī gļotu izdalīšanos makstī, izraisot diskomfortu. Tādēļ, ja radusies sausuma sajūta, kam netiek rasts izskaidrojums, vislabāk doties pie ginekologa, lai noskaidrotu diskomforta iemeslu.
Konstatēt seksuālās saslimšanas ir grūti, taču, ja ikdienā izdalījumi no maksts ir normālā daudzumā, bet seksuālu attiecību laikā makstī parādās sausuma sajūta, būtu vēlams pārbaudīt seksuālo veselību. Pēc nepietiekama maksts izdalījumu daudzuma gan uzreiz nevar secināt, ka tā ir seksuāli transmisīva saslimšana, jo iemesli var būt arī citi. Tomēr, ja sievietei ir kādas aizdomas vai diskomforts, labāk noskaidrot iemeslu,» uzsver ginekoloģe. Ja aizdomas apstiprinās un tā izrādās STS, savlaicīga ārstēšana novērsīs iespējamās problēmas, kā ari pasargās partnerus no nepatīkama pārsteiguma.
Ārsta konsultācija nepieciešama ari tad, ja maksts sausuma sajūtas iemesls ir hormonālas izmaiņas, kas saistās ar hormonālās kontracepcijas lietošanu. Kopā ar ginekologu būs iespēja izstrādāt došu rīcības plānu par kontracepcijas veida vai tikai konkrētā preparāta nomainīšanu.

C risinājums: SEKSOLOGA KONSULTĀCIJA
Ja maksts sausuma sajūtas iemesls ir psiholoģisks, tas saistās ar nepatīkamu pieredzi, nesaskaņām attiecībās, seksologs palīdzēs atrisināt šīs psiholoģiskās problēmas.
Taču dažkārt pietiek ar to, ka sieviete izšķiras par partnera maiņu, jo nav jau dūmu bez uguns – nesaskaņām un nepatikai ir savi iemesli.

Ko darīt vīrietim?
Ja partnerei ir problēmas ar sausuma sajūtu makstī, vīrietim vispirms būtu svarīgi nodrošināt jauku un patīkamu attiecību mikroklimatu. Vispirms ir svarīga partneru psiholoģiskā saderība. Tāpat svarīgi neizturēties skeptiski pret lubrikanta lietošanu, jo šajā gadījumā tas nepieciešams tīri fizioloģiski. Vīrietim ari jāaizmirst par ātro seksu un pietiekami ilgs laiks jāvelta priekšspēlei, lai sievietei maksimāli izdalītos maksts gļotas.

Vairāk par šo tēmu:

Intimitāte un fiziska tuvība

Mūsdienu pasaulē intīmpreču veikali kļūst par svarīgu vietu, kur cilvēki var atrast visu nepieciešamo, lai izpaustu savu seksualitāti un dažādotu savu seksuālo dzīvi. Šie veikali

Lasīt »

Zēni

Kamena Kaidaka Ar tādu pat maigu vērību, kā lūkojamies jaundzimušā sejā, vajadzētu papētīt arī mazuļa apakšdaļu. Daudziem jaunajiem vecākiem nojausma par to, kā jāizskatās puisīša

Lasīt »

Gribēt nav kaitīgi

Jānis Lācis “Nu, Jurīt, tikai neizgāzies!” – atskanēja puiša smadzenēs. Ilona, kas sen jau šķita simpātiska un kārojama, taču radīja neskaitāmus sarkšanas momentus, bija pienākusi

Lasīt »