Ko tu zini par krūšu izmeklēšanu?

Igors Pļava

Ilze Apine, Veselības centra 4 sabiedrisko attiecību speciāliste

Tā kā sievietēm līdz 40 gadu vecumam krūšu audi ir blīvi, ultraskaņas izmeklēšana ir pietiekama, lai tās gaitā pamanītu samezglojumus. Ja sieviete ir jauna un nav īpašu sūdzību vai sataustāmu pārmaiņu krūts audos, tad pietiks, ja USS veiks reizi gadā. Ja atrasta kāda labdabīga slimība ar sataustāmām pārmaiņām krūtīs, tad ultrasonogrāfija veicama reizi pusgadā vai gadā. Pat ja ir daudz sīku cistiņu dažu milimetru lielumā, nav iemesls biežiem ultrasonogrāfiskiem izmeklējumiem.

Mamogrāfiju lieto kā galveno vēža skrīninga metodi, ar kuras palīdzību var atklāt audzēju agrīnā sākumstadijā — atklāt ar roku vēl nesataustāmu veidojumu 0,5 līdz 0,6 centimetru lielumā. Tomēr bieži vien gadās arī tā, ka ārstam izdodas sataustīt veidojumu, bet mamogrāfijā tas nav redzams. Tas tāpēc, ka veidojuma rentgenoloģiskā struktūra ir pārāk līdzīga apkārtējiem audiem, it īpaši blīvu dziedzeraudu gadījumā. Taču tas nenozīmē, ka sataustāmais, bet mamogrāfiski neredzamais veidojums neeksistē un paļauties uz šķietami «labo» mamogrāfisko atradni būtu riskanti. Parasti šādās reizēs ir nepieciešama atkārtota izmeklēšana pēc kāda laika vai papildu izmeklējumi, lietojot citas metodes vai arī veicot citoloģisko izmeklēšanu un biopsiju.
Tikai mamogrāfijas laikā katru krūti izmeklē atsevišķi, turklāt divās atšķirīgās pozīcijās, un iespējams iegūt abu krūšu pilnīgu pārskata attēlu. Šis izmeklējums ir gandrīz obligāts sievietēm, kurām krūšu pilnīguma dēļ iztaustīšanas iespēja var būt ierobežota. Pamata mamogrāfiju vēlams veikt 35–40 gadu vecumā. Šo pirmo izmeklējumu saglabāšana ir ļoti svarīga! Vēlāk veicot atkārtotus izmeklējumus, lai laikus pamanītu radušās pārmaiņas, svarīgi tos salīdzināt ar iepriekšējiem, iegūt svarīgu informāciju dinamikā. Ja pirmās mamogrāfijas rezultāti ir normāli un nenotiek nekādas vizuālas krūts izmaiņas, šo pārbaudi var veikt ik pēc diviem gadiem. Krūts vēža skrīningu ar mamogrāfijas metodi neatkarīgi no rezultāta reizi gadā vajadzētu veikt sievietēm no 50 līdz 69 gadiem. Ja tuvas asinsradinieces slimojušas ar krūts vēzi līdz 50 gadu vecumam, iespējams, mamogrāfija jāveic katru gadu ātrāk.
Pašlaik pasaulē arvien lielāku popularitāti iekaro jauna neinvazīva izmeklēšanas metode — elastogrāfija, kas ir pieejama arī Latvijā — tikai Veselības centrā 4. Šī metode ir izstrādāta, pamatojoties uz mīksto audu ultrasonogrāfisko izmeklēšanu. Metodes galvenā priekšrocība — paaugstināta jutība. Elastogrāfijas procesā uz audiem iedarbojas ar paaugstinātu spiedienu. Neviendabīgie audu elementi, pateicoties to atšķirīgajam elastīgumam un blīvumam, saraujas atšķirīgi. Šī metode papildina ultraskaņas izmeklējumu ar speciālu programmu, kas spēj noteikt atšķirīgus elasticitātes modeļus konkrētai audu grupai, bet nespēj aizvietot mamogrāfiju. Pārsvarā normāli audi ir elastīgi, vēža gadījumā bojāti audi kļūst neelastīgāki pastiprinātas retrakcijas dēl. Šīs atšķirības uztver zonde, kad audus svārsta, bet signālu starpību izvērtē datorsistēma. Šādā veidā iespējams precīzāk noteikt ļaundabīgā audzēja formu un atklāt vēzi pat tā agrīnajās stadijās.
Magnētisko rezonansi pielieto pēc mamogrāfiskās un ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas, diagnozes precizēšanai, kā arī citos specifiskos gadījumos.

Vairāk par šo tēmu: