Urīna nesaturēšana grūtniecēm

Igors Pļava

Grūtniecība un laiks pēc bērniņa dzimšanas ir skaists, taču blakus acīm redzamajiem ieguvumiem ir arī pārvarami šķēršļi. Urīna nesaturēšana ir viens no tiem – tas skar līdz 30% sieviešu grūtniecības stāvok.

Kāpēc grūtniecības laikā rodas urīna nesaturēšana?

Urīna daudzums un urinēšanas biežums dienā pieaug grūtniecības laikā. I un II grūtniecības trimestrī pieaug urīna daudzums, kas uzkrājas urīnpūslī, III trimestrī urīna daudzums samazinās, bet pieaug tualetes apmeklējuma nepieciešamības biežums. Dzemdes spiediena dēļ urīnpūslis kļūst mazāks, bet palielinās urīna daudzums, ka piepilda urīnvadus. Vēl jo vairāk, divas trešdaļas sieviešu grūtniecības beigu posmā izjūt nepieciešamību urinēt naktī.

Grūtniecības laikā piedzīvotā urīna nesaturēšana ir galvenokārt stresa radītās nesaturēšanas tips. Tā attīstās III trimestrī, kad dzemde ir vislielākā. Parasti nesaturēšana nozīmē vien dažus urīna pilienus, ko grūti pamanīt, ja sieviete bieži maina higiēniskās paketes, bet reizēm problēma var būt arī nopietnāka.

Hormonālo izmaiņu daudzums grūtniecības un dzemdību laikā ir tik liels, ka tas ir smags slogs visam organismam. Augošais bērns izpleš dzemdes sieniņas, aizņemot visu brīvo vietu vēdera dobumā. Citiem orgāniem ir jāatdod to vieta. Tie atkāpjas, un, esot saspiestiem vēdera dobumā, tiem jāstrādā daudz grūtākos apstākļos. Bērns grūstās un spārdās arvien vairāk, reizēm aizskarot arī urīnpūsli. Gadās, ka spēriens ir tik stiprs, ka vājina sfinktera muskuli, izraisot urīna noplūdi. Turklāt, urīnpūslis zem dzemdes spiediena ir sarāvies tik mazs, ka grūtniece izjūt nepieciešamību urinēt arī tad, kad urīnpūsli piepilda vien neliels urīna daudzums.

Grūtniecības laikā notiek arī izmaiņas uroģenitālā trakta gļotādā, sievieti daudz biežāk var skart infekcijas – gan urīnceļos, gan intīmajās ķermeņa daļās. Šīs infekcijas var izraisīt diskomforta sajūtu urinācijas laikā un veicināt nesaturēšanas gadījumu pieaugumu.

Kas notiek pēc dzemdībām?

Pēc dzemdībām organisms atgriežas tajā stāvoklī, kādā tas bija pirms dzemdībām. Hormonu nelīdzsvarotība un novājinātie vai bojātie iegurņa muskuļi joprojām var būt par iemeslu urīna nesaturēšanai, taču tai būtu ievērojami jāsamazinās un, visbeidzot, jāpazūd.

Lielākajā daļā gadījumu, urīna nesaturēšana pazūd sievietēm 3 mēnešu laikā pēc dzemdībām, reizēm mazliet vēlāk, ja jaundzimušā svars bijis lielāks par 4 kg. Ja urīna nesaturēšana nemazinās 6 mēnešus pēc dzemdībām, kad muskuļu saspriegšanai būtu jāatgriežas normālā līmenī, būtu ieteicams apmeklēt urologu vai ginekologu, lai saņemtu mediķa konsultāciju. Ārsts palīdzēs jums rast problēmas risinājumu.

Katra grūtniecība novājina iegurņa muskuļus, padarot arvien grūtāku to atgriešanos normālā stāvoklī. Grūtāks gan nenozīmē neiespējams. Sistemātiski veikti Kēgela vingrinājumi jau grūtniecības un dzemdību laikā ir uzlabojuši mazā iegurņa muskuļu stāvokli un uroģenitālo diafragmu, vienlaikus uzlabojot urīnizvadkanāla noslēdzošo sistēmu.

Ieteikumi grūtniecēm

  • Dodiet sev laiku atgūt formu – jūsu ķermenis atgriezīsies normālā stāvoklī, urīna nesaturēšana izzudīs.
  • Turpiniet Kēgela vingrinājumus – jūs tos varat izpildīt jebkurā laikā, arī kad pieskatāt mazuli.
  • Neaizmirstiet par sevi, kamēr aprūpējat jaundzimušo – apmeklējiet ginekologu, ja konstatējat urīna nesaturēšanu, jautājiet padomu.
  • Uzņemiet pietiekami daudz šķidruma, it sevišķi, ja barojat ar krūti.
  • Pievērsiet īpašu uzmanību savai intīmajai higiēnai – bieži mainiet higiēniskās paketes, valkājiet elpjojošu, dabīga materiāla apakšveļu, bieži apmazgājiet sava ķermeņa intīmās daļas, neaizturiet vēlmi urinēt, īpaši, ja tam rodas attaisnojums, ka tualeti apmeklēt nav laika – urīna aizturēšana var izraisīt nopietnas saslimšanas, piemēram, cistītu.

Lai skaists un mierīgs gaidīšanas laiks un laiks pēc bērniņa piedzimšanas!

Vairāk par šo tēmu: