Vai skriemeļus, kuri lūzuši osteoporozes vai līdzīgu slimību dēl, VAR ATVESEĻOT?

Viktors Vestermanis, Traumatologs ortopēds, algologs

Šis jautājums ir būtisks ļoti lielai cilvēku kopai, it sevišķi Latvijā, jo pusmūža un vecāku personu skaits mūsu valstī ir liels.

Ievadam – nedaudz informācijas par osteoporotiskiem skriemeļu lūzumiem.

  1. Osteoporotiskie skriemeļu lūzumi izraisa stājas traucējumus, kuri rezultātā samazinās krūšu kurvja tilpums. Šādā samazinātā tilpumā plaušas nespēj nodrošināt dzīvībai svarīgos orgānus ar skābekli. Hronisks skābekļa trūkums samazina dzīvildzes prognozi vīriešiem par aptuveni 6 gadiem, bet sievietēm – par 2 gadiem.

  2. Osteoporotiskie skriemeļu lūzumi var rasties bez nozīmīgas traumas un 90% pacientu tie atsāpinās 6-8 nedēļu laikā. Neraugoties uz šķietamu komfortu (sāpju nav!), mugurkaulāja deformācija un stājas izmaiņas var pakāpeniski progresēt, novedot pie augstāk minetām sekām.
  3. Osteoporotiskie skriemeļu lūzumi (t.sk. bez sāpēm) konstatēti 20% cilvēku, kuri ir vecāki par 70 gadiem. Atsevišķu osteoporotisko skriemeļu lūzumu riska grupu sastāda sievietes pēc menopauzes iestāšanās, pacienti, kuri spiesti ilgstoši lietot glikokortikoīdus (hormonus), kā arī reimatoīdā artrīta, diabēta un citu grupu pacienti.

Apkopojot šo informāciju nākas secināt, ka skriemeļu lūzumu savlaicīga ārstēšana ir ne tikai pretsāpju procedūra, bet galvenokārt – tai ir dzīves kvalitātes uzlabošanas un dzīvildzes pagarināšanas funkcija.

Pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados tika radīta vertebroplastijas metode.  Tās būtība ir ģeniāli vienkāršā: lauztajā skriemelī caur īpašu adatu tika ievadīta polimēra masa (kaulu cements), kura sacietējot atjaunoja lauztā skriemeļa atbalsta spējas un būtiski mazināja, vai pat pilnībā likvidēja sāpes.

Analizējot skriemeļu cementēšans pieredzi ar polimēru cementu, atklājās arī šī materiāla negatīvās puses.

  1. Sacietējot, cements uzkarst līdz 60°80° Šī īslaicīgā temperatūras paaugstināšanās var izprovocēt reflektorus sirds darbības traucējumus.
  2. Cements saglabājas skriemelī uz mūžu. Tas neieaug apkārtējos kaulaudos, respektīvi – ir svešķermenis.

Tāpēc, izmantojot vertebroplastijai polimēru cementu, mēs nespējam atveseļot bojātos kaulaudus, kā arī nespējam veicināt kaulaudu vairošanos lūzuma zonā.

 Minēto trūkumu novēršana kļuvusi iespējama līdz ar principiāli jauna kaulu cementa ieviešanu vertebroloģijas praksē. Tas ir biokeramiskais kaulu cements CERAMENT SPINE SUPPORT, kurš 2015.g. Berlīnē notikušajā kongresā “BIOSPINE 2015” (Biologic Technologies in Spine Surgery) ticis nosaukt par visprogresīvāko materiālu. Tas, pretēji polimēram, neuzkarst, aizpilda kaulaudu bojājuma zonu, sekmē veselu kaulaudu veidošanos lūzuma zonā. Biokeramiskā cementa struktūrā ietilpst vairākas ķīmiskas vielas, kuras pilnībā uzsūcas laika posmā līdz 1 gadam.

Latvijā ir uzkrāta biokeramiskā kaulu cementa izmantošanas pieredze osteoporotisko skriemeļu lūzumu ārstēšanā.  Latvijas ārstu ziņojums par osteoporotisko skriemeļu lūzumu ārstēšanu, izmantojot vertebroplastijai biokeramisko cement, atzinīgi novērtēts Izraēlas ortopēdu kongresā 2016.g.

Osteoporotisko skriemeļu lūzumu ārstēšana ir kompleksa. Laba ārstēšanas rezultāta sasniegšanai ir nepieciešama konsekventa osteoporozes medikamentozā terapija, regulara D vitaminna līmeņa asinīs kontrole un korekcija un protams – regulāras kaulu blivuma pārbaudes.

Atsevišķa šrstēšanas sadaļa ir ārstnieciskā vingrošana un īpašu korsešu lietošana. Ir pierādīts fakts, ka muskulatūras masa ir tieši saistīta ar kaulu kvalitāti. Proti – jo spēcīgāka ir muskulatūra – jo kvalitatīvāks kauls. Muskulatūras masas un speak palielināšanai kalpo ārstnieciskā vingrošana un īpašo (trenējošo) korsešu lietošana.

Sabiedrībā ir nostiprinājies maldīgs uzskats par koresetēm: tās novajinot muskulatūru!

Kā jau teikts, šis uzskats ir maldīgs, jo modernie materially, no kuriem tiek veidotas muguras atbalsta korsetes veicina muskuļu masas un spēka pieaugumu, stājas korekciju un muguras sāpju mazināšanu.

Katrs pacients, viņa veselība un slimība ir unikālas kategorijas. Tāpēc lēmumu par konkrētās metodes izmantošanu konkrēta pacienta ārstēšanai, pieņem speciālists.

Svarīgi ir apzināties, ka medicīnas zinātnes un prakses progress padara ārstēšanu arvien individuallāku, tatad – pacientam draudzīgāku.

Viktors Vestermanis

28626910

Vairāk par šo tēmu:

Jaunieši, vingrojiet!

Visu vispārējās izglītības posmu ietvaros tiek meklēti ceļi efektīvākam pusaudžu un jauniešu personības pilnveides procesam, Fiziskās aktivitātes, kā nozīmīga audzināšanas sastāvdaļa, ir viens no šādiem

Lasīt »

Iztaisnosim banānu!

Iveta Ancveriņa Arvien vairāk cilvēku sūdzas par periodiskām muguras sāpēm, bieži vien neapzinoties to iemeslu. Tās galvenokārt izraisa ikvienam cilvēkam ikdienā nepieciešamo kustību trūkums, tas

Lasīt »