Brīnumainā Āfrikas koka iedarbība

Igors Pļava

Jau XX gadsimta sākumā zinātnieki būtiskas pūles veltīja pārsteidzošā sviesta koka – karite – izpētei. Pēc zināma laika pētnieki secināja, ka vairāku paaudžu ļaudīm, kas izmantojuši no minētā koka iegūto ŠĪ sviestu, nav bijušas dermatoloģiska rakstura problēmas.

Tūkstošiem gadu šis sviests kalpojis kā līdzeklis dažādu ādas problēmu ārstēšanai un aizsardzībai no kvēlojošiem saules stariem viskarstākajā kontinentā Āfrikā. Pēdējo desmitgažu laikā ŠĪ sviests kļuvis par ļoti populāru Rietumu valstu kosmētisko produktu sastāvdaļu.

Kas ir Šī sviests?

Šī sviests ir taukviela, kuru iegūst no karite augļu kauliņu mīkstuma. Šīs koks aug 19 Āfrikas kontinenta valstīs. Šo taukvielu dēvē par sviestu, jo tā ir gana cieta gaišas krāsas masa, kurai nepiemīt izteikta smarža un garša. Pateicoties savām īpašībām, Āfrikā Šī sviests tiek izmantots uzturā un ārstnieciskos nolūkos, kā arī kalpo par galveno pārtikas taukvielu avotu. Vietējie iedzīvotāji izmanto Šī sviestu jaundzimušo masāžai ar mērķi aizsargāt viņu ādu no nogurdinoši karstā klimata ietekmes.

Rafinēts vai nerafinēts?

Šī sviestu iegūst divos veidos – tradicionālā vai ar papildus apstrādi. Pirmajā gadījumā netiek izmantoti ķīmiskie konservanti un iegūtā eļļa saglabā savas vērtīgās īpašības. Šāda ir nerafinētā metode, un galvenās produkta iedarbības, ko saņem āda, ir: mitrināšana, aizsardzība un barošana.
Otrajā gadījumā notiek rafinēšana. Izejvielas tiek apstrādātas, balinātas, filtrētas u.tt. Šādu iedarbību rezultātā Šī sviests daļēji zaudē savas vērtīgās īpašības, kļūst mazāk efektīvs salīdzinājumā ar nerafinēto.
Ir vairākas pazīmes, kā pērkot ŠĪ sviestu saturošu kosmētiku, atpazīt tās kvalitāti un iespējamo rafinēšanu. Rafinētam produktam būs raksturīga balta krāsa un tam nepiemitīs nekāds izteikts aromāts. Savukārt nerafinēts Šī sviests būs apveltīts ar viegli dzeltenīgu krāsu un neuzkrītošu riekstu smaržu. Kosmētika ar šādām īpašībām būs īpaši vērtīga sejas ādas kopšanas procesā.
Viens no amerikāņu institūtiem, kas specializējies kosmētisko līdzekļu izpētē, Šī sviesta īpašības klasificē, balstoties uz to spiešanas tehnoloģiju. Tās tiek ierindotas A, B, C un F klasēs. Par viskvalitatīvāko uzskatāma A klases eļļa. Tā ir 100% dabīga un tiek izmantota dārgās cenu kategorijas krēmos, kā arī dermatoloģisku problēmu novēršanai. Savukārt F klasē ierindotai eļļai piemīt vien mitrinoša iedarbība, taču pārējās vērtīgās īpašības tai izpaliek.

Šī sviesta pielietojums kosmetoloģijā

tālāk lasiet portālā intensa.pro : https://intensa.pro/raksts/brinumaina-afrikas-koka-iedarbiba/

Vairāk par šo tēmu: