Jaunā gadsimtā jaunāku izskatu!

Uldis Mežs

Haralds Adovičs

Pēc 35 gadiem āda sāk novecot un zaudē savas atjaunošanās spējas. Jūs sev ievērojat “zosu kājiņas” ap acīm, neapmierina plakstiņu noslīdējusī āda, kā arī maisiņi zem acīm, izteiktākas kļūst grumbas ap muti, pamazām tām pārkarājas vaigu āda, grumbas palielinās kakla apvidū, zem zoda. Jūsu kosmetologs skaidro, ka neko vairs palīdzēt nevar. Jūs sev jautājat: ko darīt, kādā veidā to varētu labot? Šajā gadījumā jums palīgā nāks plastiskā/estētiskā ķirurģija.

Sejas ādas nostiepšana
Ja esat nolēmuši radikāli atrisināt sejas grumbu problēmu, izlīdzinot tās vaigu, kakla, zoda apvidū, jums jāizšķiras par sejas ādas nostiepšanas operāciju (face lift). Šī operācija vizuāli visefektīvāk nodrošina sejas “atjaunošanos”. Turklāt ir pierādīts, ka agrāk veikta operācija dod labāku un ilgstošāku efektu, jo nav paguvušas attīstīties izteikti dziļas grumbas.
Operācijas būtība. Ķirurģiskā veidā samērā plaši tiek atslāņota un nostiepta sejas, kakla āda, to fiksējot operācijas grieziena vietā. Lai sasniegtu rezultātu, ka jūs izskatīsities jaunāka, un tajā pašā laikā, lai nodrošinātu ilgstošāku efektu, operācija laika gaitā ir mainījusies apjoma un tehnikas ziņā. Korekcijas tika ieviestas pēc 1976. gada, kad detalizēti tika izpētīta sejas anatomija un dots plašs pārskats par virspusējo muskulatūras aponeirozes sistēmu (SMAS). Šī izpēte ļāva samazināt operācijas laikā atslāņojamo ādas laukumu. Papildus izdarot SMAS mehānisku iestiepumu, novērš maskai līdzīgas sejas veidošanos.
Sejas plastiskās operācijas laikā nereti ir problemātiski koriģēt zoda līniju. Šīs sejas daļas korekcijai bieži ir papildus nepieciešama atsevišķa korekcija ar atsevišķu griezienu – tiek iegriezts ādas un zemādas slānis vai arī izmantota taukaudu atsūkšanas tehnika. Par to vienmēr jādomā, ja zemādas taukaudu slānis ir ļoti izteikti attīstīts vai dubultzods jau pārvērties par trīskāršu.
Pacienti parasti man uzdod dažādus jautājumus, uz biežāk izskanējušiem atbildēšu šajā rakstā.
– Vai ir iespējams koriģēt tikai kādu sejas daļu, piemēram, tikai vaigu zonu vai “zosu kājiņas” ap acīm?
– Jā, šāda iespēja ir, var veikt t.s. mikro un mini lift operācijas. To apjoms ir salīdzinoši mazāks ar pilnu face lift operāciju.
– Vai pirms operācijas tiek nogriezti mati?
– Nē, tas nav nepieciešams.
– Vai ir kādas atšķirības, operējot vīriešus?
– Jā, ir nedaudz citādāks operācijas grieziens, tas saistīts ar matu augšanas īpatnībām. Piebildīšu, ka sejas ādas nostiepšanas operāciju vīrieši izvēlas arvien biežāk.
– Ko jāņem vērā pirms operācijas?
Parasti vēlos noskaidrot, vai paciente nelieto kādu medikamentu, kas varētu ietekmēt asins recēšanas sistēmu. Iepriekšējā dienā pirms operācijas jāizmazgā mati, operācijas dienā nedrīkst lietot kosmētiku.
– Kurā dienā tiek noņemtas šuves, un vai rētas ir stipri pamanāmas?
– Daļa diegu tiek noņemti apmēram piektajā dienā, pārējie – desmitajā dienā. Kamēr rētas ir svaigas, tās viegli tiek nomaskētas ar matiem, bet pakāpeniski – vairāku mēnešu laikā – tās kļūst gandrīz nemanāmas.
– Cik ilgi saglabājas operācijas efekts?
Operācijas efekts vidēji saglabājas septiņus līdz desmit gadus, turklāt sejas ādas nostiepšanas operāciju var veikt atkārtoti; galvenais priekšnosacījums ir jūsu vispārējais veselības stāvoklis.

Plakstiņu operācija
Plakstiņu estētiskās operācijas (blepharoplastic) ir vienas no biežāk veiktajām estētiskajām operācijām. Operācijas mērķis ir likvidēt lieko ādu, izspīlējušos tauku dziedzerus augšējos un apakšējos plakstiņos, lai likvidētu “bēdīgo acu skatienu”, atgūstot “pamodušos” izskatu un padarot jaunāku. Vienmēr par apakšējo un augšējo plakstiņu operācijām jārunā atsevišķi.
Apakšējos plakstiņus bieži skar divējādas vecuma pārmaiņas – grumbas, līdz ar to rodas nokarena āda un maisiņi zem acīm. Maisiņu veidošanās mehānisms ir šāds: vecuma pārmaiņu dēļ no dziļākiem audiem zemādas slānī pakāpeniski sāk izspīlēties taukaudi, pamazām veidojot neglītu maisiņu, kas patstāvīgi vairs nekad nepazudīs. Tieši maisiņi zem acīm visbiežāk rada estētiskas problēmas, jo kādai daļai cilvēku to rašanās iemesls ir nedaudz citādāks – bohēma… Tomēr ne visus maisiņus var koriģēt, jo to izcelsme var būt arī citāda – alerģija, nieru slimības, endokrīnās sistēmas slimības. Tāpēc pirms operācijas pacients laboratoriski jāizmeklē. Arī jebkura redzes traucējuma gadījumā ir jākonsultējas ar acu ārstu.
Augšējo plakstiņu vecuma pārmaiņas biežāk saistās ar grumbu veidošanos un ādas krunku noslīdēšanu. Augšējiem plakstiņiem mēdz būt arī taukaudu izspīlējums, taču retāk nekā apakšējiem plakstiņiem.
Operācijas griezieni augšējiem plakstiņiem parasti sakrīt ar normālo ādas kroku, apakšējiem plakstiņiem tie atrodas zem skropstu līnijas. Ja operācijas griezieni tiek veikti transkonjunktivāli, tos ārēji neredz.
Konsultāciju laikā arī šajos gadījumos pacienti uzdod daudz jautājumu.
– Kurā dienā tiek izņemti diegi, un vai pēc operācijas ir lieli zilumi?
– Parasti ādas diegus noņem apmēram trešajā līdz sestajā dienā. Pēcoperācijas periodā parasti mēdz būt ādas plakstiņu tūska, iespējami asinsizplūdumi, tomēr tūska un zilumi nedēļas laikā pazūd, un izskata nepilnības var labi noslēpt ar tumšām brillēm.
– Kad var sākt lietot kosmētiku?
– Parasti kosmētiskos līdzekļus var sākt lietot pāris dienu pēc šuvju noņemšanas.
– Kad cilvēks var parādīties sabiedrībā?
– Ieteicamais laiks, kad vajadzētu izvairīties no aktīvas darbības, ir nedēļa, bet fiziskas aktivitātes noteikti vajag ierobežot trīs nedēļas, lai neizveidotos jauni asinsizplūdumi un nepalielinātos tūska.
Atcerieties! Visi neskaidrie jautājumi par operāciju un pēcoperācijas gaitu, citiem iespējamiem sarežģījumiem, dažādiem psiholoģiskiem aspektiem jums tomēr ir jānoskaidro atklātā sarunā ar plastisko ķirurgu.

Vairāk par šo tēmu: