Ātras laimes vilinājums

Uldis Mežs

Lolita Neimane

Gribu dalīties savās pārdomās par novājēšanas preparātiem – uz to mani ir pamudinājušas gan neskaitāmas reklāmas masu saziņas līdzekļos, gan arī žurnāla lasītāju vēstules ar jautājumiem par šiem brīnumlīdzekļiem.
Ēstgribas slāpētāji un apšaubāmi “pulverīši” nav brīnumlīdzekļi, ar kuriem var ilgstoši saglabāt slaidu figūru un nekaitēt savai veselībai.

Runāju ar kādu kundzi labākajos gados, kura dzīvo Kurzemes pusē. Šai kundzei liekā masa ir patiesi būtiska problēma viņas veselībai un ir radījusi daudzus sarežģījumus. Likumsakarīgi, ka viņa ir ne tikai izmēģinājusi dažādas diētas un, tā kā jūtamu un ātru efektu tās nav devušas, nolēmusi iegādāties arī vienu no tā sauktajiem tauku šķīdinātājiem.
Reklāmā tas raksturots šādi:
• 100% dabisks produkts no stipra augu koncentrāta,
• lietojiet to jebkurā laikā un zaudēsiet līdz 1 kilogramam savas masas dienā,
•ēdiet kā parasti, sportot nevajag,
• zudušie kilogrami neatgriezīsies,
• metodei nav blakusefekta.
Tālāk kāda rīdziniece apstiprina: “Jā, patiešām, vēders kļuvis plakans, āda vairs nenokarājas, tā kļuvusi elastīga, grumbas pazudušas. Turklāt bez nogurdinošiem treniņiem un mokošām diētām! Triju nedēļu laikā es nokritos par 24 kilogramiem! Un tas viss, pateicoties brīnumainajam Dienvidamerikas augam Paulinas. 4–10 kilogrami nedēļā kā nebijuši!”
Minētā kundze no Kurzemes lietojusi šo preparātu veselu mēnesi, un viņa teica: “Kaut būtu zaudējusi vismaz vienu kilogramu!” Mans komentārs ir šāds: pat badojoties trīs nedēļas pēc kārtas, 24 kilogramus zaudēt nav iespējams; fizisko aktivitāšu un veselīgu ēšanas paradumu noliegšana vienkārši ir neētiska; un vēl – kāpēc kaimiņi Ziemeļamerikā nepazīst šo brīnumaino Dienvidamerikas zālīti? Citādi taču nebūtu iespējams, ka ASV ir tik daudz pilsoņu ar milzīgu liekās masas problēmu.
“Jūs varat zaudēt svaru, neievērojot diētu!”
“10 nedēļās es zaudēju 15 kilogramus!”
“Nost ar diētu, es zaudēju 20 kilogramus!”
“Beidzot esmu atradusi piemērotu uztura bagātinātāju, jo esmu zaudējusi 52 kilogramus svara!”
Vai nav brīnišķīgi izteikumi! Tie ir no cita žurnāla. Par to rakstu, jo man šķiet, ka zaudēšu savu darbu. Tā vismaz jāsecina pēc sarunas ar aptieku darbiniekiem – ļaudis pērk hroma preparātus kastēm. Šķiet, nepieciešamas tikai dažas nedēļas, un Latvijā uz visiem laikiem pazudīs liekās ķermeņa masas problēma. Vai tiešām?
Endokrinologi un diētas ārsti samērā cītīgi seko visam jaunajam, kas notiek arī ārzemēs, bet šādus revolucionārus atklājumus pagaidām vēl nav pamanījuši, lai gan ir zināms, ka hroms ir mikroelements, kas piedalās nukleīnskābju un olbaltumu stabilizēšanā un ietilpst fermentā fosfoglikomutāzē, kam ir sakars ar glikozes vielmaiņu.
Jau diezgan sen hroma preparāti tiek ieteikti kā palīgs novājēšanā, taču zinātniski publicētu datu par to efektivitāti kā nav, tā nav. Nu ko, gaidīsim! Pagaidām gan šķiet, ka lielā iepirkšanās krietni paplicinās maciņus un mazāk naudas paliks našķu iegādei. Negatīvi šķiet tas, ka nav pētījumu, kas liecina, kādas sekas organismā rada hroms, ja to regulāri un ilgstoši lieto palielinātā daudzumā. Piebildīšu, ka Latvijā ir pieņemta arī ieteicamā hroma dienas deva un tā ir 40 mikrogrami. Hromu ikdienā uzņemam ar ēdienu, un salīdzinoši daudz tā ir šādos produktos (100 gramos):
• karpās – 55 mikrogrami,
• aknās – 32 mikrogrami,
• cūkas gaļā – 13,5 mikrogrami,
• rudzu maizē – 2,7 mikrogrami.
Hroms atrodas arī alū, alus raugā, piena un citos produktos, taču ar uzturu pārdozēt to nav iespējams. Citādi tas ir, bez speciālista konsultācijas papildus uzņemot uztura bagātinātājus un dažādus vitamīnus – minerālvielu kompleksus. Pārdozējot hromu, ir toksiska iedarbība. Var veidoties dermatīts, nātrene, reiboņi, nieru un aknu darbības traucējumi, kuņģa un zarnu trakta čūla.
Otrie populārākie novājēšanas preparāti ir tspeciālas tējas. Šo tēju atšķirība – vienā kā caurejas līdzeklis ietilpst krūkļa mizas, otrā – sennas lapas. Starp citu, šos caurejas līdzekļus ļaudis lieto gadiem ilgi, tikai nevarētu teikt, ka tie Latvijas iedzīvotājus būtu padarījuši slaidākus. Negatīvais – pie caurejas zālēm organisms pierod un fizioloģiski normāla defekācija bez zālēm kļūst neiespējama, īpaši bīstami, ja ar tām aizraujas pavisam jaunas meitenes.
“Ja mūsu organismā pastāvīgi nedarbotos tūkstošiem dažādu enzīmu, mēs nosmaktu un nomirtu badā un slāpēs…” Tas nav citāts no kāda šausmu gabala, bet gan teikums no anotācijas uz ananasu dražeju bundžiņas – šķiet, ka tas ir trešais pieprasītākais notievēšanas preparāts.
Vēlreiz gribu minēt populāros žurnālos publicētās reklāmas. Dažos to ir nedaudz, bet ko lai domā, ja vienā žurnāla lappusē var izlasīt šādus piedāvājumus?
• Novājēšanas šorti. Neoprēna šorti ir ideāls līdzeklis novājēšanai, šorti palīdz mazināt svaru dabiskā ķermeņa karsēšanas veidā. Šortu darbības mehānisms ir ļoti vienkāršs – izkausējot liekos taukaudus, liekais šķidrums tiek izvadīts ārā dabiskā ceļā.
• Novājēšanas tēja. Tēja satur vielas, kas izvada no organisma liekos taukus un mazina tauku saturu.
Tēja īpaši ieteicama, ja tauki nogulsnējušies vēdera daļā.
• Pārtikas piedeva. Padara sievietes slaidākas un vīriešus atlētiskākus, kontrolē svaru, mazina apetīti un šķīdina liekos taukus.
• Pretcelulīta krēms. Padara ādu elastīgāku, mazina zemādas tauku nogulsnējumus un stiprina ķermeņa muskuļus.
Tātad nekādu problēmu – dzeram tēju ar caureju veicinošām zālēm, iemasējam ķermeni ar krēmu, pēc tam uzvelkam šortus, iedzeram arī pārtikas piedevu (praksē gan par pārtikas piedevām dēvē vielas, ko apzīmē ar burtu E un attiecīgu cipariņu) un pāris nedēļās iegūstam Holivudas aktiera figūru. Diemžēl joprojām neviens zinātnisks pētījums neapstiprina šos datus, arī es neesmu sastapusi cilvēkus, kas šādi būtu neatgriezeniski zaudējuši nīstos liekās masas kilogramus.
Savā praksē (taču ne kā obligātu piedevu novājēšanas laikā) esmu izmantojusi preparātu, kura sastāvā ietilpst darbīgā viela glukomanāns – specifisks polisaharīds, kam nokļūstot kuņģī, tā apjoms palielinās līdz 50 reizēm, radot sāta sajūtu un palielinot zarnu satura apjomu. Nevar nepieminēt kviešu klijas, kas ir labs, koncentrēts šķiedrvielu avots. Visdabiskākie balastvielu avoti – augļi un dārzeņi. 
Nnovājēšanas medikamenta darbības mehānisms ir šāds – tas ir gastrointestinālā trakta lipāžu inhibitors, kā dēļ inaktivētais ferments nespēj sašķelt taukus, un tie tiek izvadīti ārā nemainītā veidā. To iesaka lietot kombinācijā ar samazinātas kalorāžas diētu un fiziskām aktivitātēm. Taču arī šis preparāts nav brīnumlīdzeklis, turklāt to lieto pēc ārsta ieteikuma. Jāņem vērā arī iespējamās blaknes, kā jau jebkuram preparātam.
Nobeigumā gribu teikt, ka pats skumjākais, pērkot novājēšanas preparātus, ir tas, ka:
• ne vienmēr regulāra to lietošana ir tik nekaitīga,
• tie nav lēti, salīdzinot ar mūsu izpeļņu,
• pēc to lietošanas iespējams tā saucamais jo–jo efekts (tā dēvē svara lēkāšanu augšup lejup),
• kārtējo reizi tiek zaudēta ticība iespējai notievēt.
Visiem zināms, cik veselībai kaitīga ir liekā masa, cik daudz kompleksu tā rada, bet joprojām neviena labāka un veselīgāka metode parēšanas paradumu maiņu, lai samazinātu svaru, nav izgudrota!

Vairāk par šo tēmu:

Par iespējamu konkurenci aptieku tirgū

Zāļu un aptiekas produktu patērētāju asociācija (turpmāk tekstā ZAPPA) pilnībā atbalsta veselības ministra Hosama Abu Meri virzīto reformu zāļu cenu mazināšanā.Uzskatām, ka ilgstoši aptieku ķēdes,

Lasīt »

Cik ilgi jānēsā kompresijas zeķes?

Pakāpeniski pagātnē paliek iesīkstējušais stereotips, ka kompresijas zeķes ir domātas vienīgi vēnu varikozes ārstēšanai. Mūsdienās kompresijas zeķes iegādājas grūtnieces, biroju darbinieki, frizieri, pavāri, sportisti, ceļotāji

Lasīt »