šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Liekais apmatojums – vai problēma?

Līva Freimane

Iestājoties karstam laikam, kad cenšamies ģērbties, cik iespējams, plāni, vairāk piedomājam par to, kā izskatāmies. Viena problēma, par kuru gan būtu jādomā nepārtraukti neatkarīgi no izvēlētās garderobes, – liekais apmatojums.

Apmatojuma zonas

Uz cilvēka ķermeņa apmatojums ir vairākās zonās. Uz sejas, kas ir ļoti maiga un jutīga, matiņi visātrāk nomainās uzacu rajonā, salīdzinoši lēni uz virslūpas un zoda. Lai ar tiem cīnītos, piemērotākās metodes ir vaksācija, elektroepilācija, fotoepilācija, lāzerepilācija, balināšana, izraustīšana ar pinceti.
Samērā jutīga, neparocīga un reljefa zona ir paduses, sevišķi, ja atbrīvošanos no matiņiem velc pašrocīgi. Piemērotākās metodes – skūšana, matiņu noņemšana ar depilācijas krēmu vai putām, vaksācija, fotoepilācija, lāzerepilācija.
Rokas un kājas ir lielākie ķermeņa laukumi, uz kuriem arī aug matiņi. Pašdarbīgai cīņai ērti izmantojama vaksācija, matiņu noņemšana ar depilācijas krēmu vai putām, arī skūšana. Kosmētiskajos salonos apmatojuma likvidēšanai uz rokām un kājām biežāk izmanto epilēšanu ar elektroepilatoru, fotoepilāciju un lāzerepilāciju.
Bikini zona ir ļoti jutīga ķermeņa zona ar izteiktu apmatojumu. Tā noņemšanai piemēroti speciāli šim nolūkam paredzēti depilācijas krēmi vai putas, sāpīgāka, taču iedarbīga metode ir vaksācija. Matiņu iznīcināšanai šajā zonā efektīvas me-todes ir lāzerepilācija un mazāk sāpīgā fotoepilācija.

Cīņa pašu spēkiem

Ar kosmētisko procedūru palīdzību teorētiski Iespējams atbrīvoties no visu veidu matiņiem uz ķermeņa. Tā kā metodes ir vairākas, Ir iespēja izvēlēties. Ir paņēmieni, kurus katrs var izpildīt mājas apstākļos, turklāt mūžīgā atruna par dārdzību arī nav vietā. Šie līdzekļi nav dārgi.
Balināšana – viena no senāk pazīstamajām metodēm, kuru biežāk lieto virslūpas matiņu apstrādāšanai, lai tie kļūtu mazāk pamanāmi un trauslāki. Uzskata: jo mazāk matiņus traucē, jo mazāka iespēja provocēt jaunu matiņu augšanu. Balināšanu var uzskatīt par kompromisu starp vēlēšanos pavisam atbrīvoties no virslūpas matiņiem un nevēlēšanos iedzīvoties ūsiņās. Balināšanai piemēroti speciāli kosmētiskie līdzekļi. Lai izvairītos no ādas apdedzināšanas, drošāk to veikt kosmētiskajā salonā.
Skūšanās ir ļoti vienkārša, lēta un ērta procedūra, jo tās veikšanai vajadzīgs tikai piemērots skuveklis. Matiņi ataugs otrajā, trešajā dienā pēc skūšanās, turklāt jutīgas ādas īpašniekiem var veidoties iekaisums.
Depilācija – matiņa likvidēšana ādas virspusē, neiznīcinot tā sakni. Tiek izmantots speciāls ķīmisks krēms, ko ar lāpstiņu uzklāj uz ādas matiņu augšanas virzienā. Saskaņā ar krēma lietošanas instrukciju, nogaida norādīto laiku, parasti 10 līdz 15 minūtes, pēc tam ar lāpstiņas palīdzību to noņem un apstrādāto ķermeņa daļu kārtīgi noskalo. Šinī procedūrā matiņi tiek ķīmiski šķīdināti, tas ir absolūti nesāpīgi, ātri, taču efekts ir īslaicīgs. Apmatojums ataugs jau pēc nedēļas vai pat ātrāk. Tā kā krēma sastāvā Ir ķīmiskas vielas, atsevišķos gadījumos var parādīties alerģija.

Matiņu likvidēšana zemādas slānī

Epilācija ir matiņa likvidēšana arī zemādas slānī. Pie epilācijas pieder vaksācija, epilācija ar elektroepilatoru jeb matiņu izraušana, fotoepilācija, lāzerepilācija, kas iznīcina arī mata sakni jeb sīpoliņu.
Ar epilatoru matiņus var izraut mājas apstākļos, tikai jārēķinās ar sāpēm, jo epilators mehāniskas kustības rezultātā izrauj uzreiz vairākus matiņus ar visām saknītēm.
Sākotnēji matiņi jārausta apmēram reizi divās nedēļās, ar laiku reizi mēnesī un retāk, jo matu saknītes tiek traumētas, līdz ar to matiņi ataug arvien lēnāk. Izmantojot epilāciju, jāatceras, ka regulāri jāveic pīlings, lai matiņi neieaugtu. Pēc epilācijas var uzlikt atvēsinošas kompreses, piemēram, kokvilnas maisiņu vai dvieli ar ledu. Jālieto arī dezinficējoši līdzekļi – ļoti laba ir Austrālijas tējas koka eļļa.
Elektroepilāciju jau izpilda speciālists kosmētiskajā salonā. Tās laikā matiņi tiek iznīcināti ar elektrības impulsa palīdzību. Caur ādas poru tiek ievadīta adatiņa, kas piededzina matu sīpolu – vietu, kas baro matu saknīti. Izejot visu elektroepilācijas kursu, matiņi vairs neataugs nekad. Eektroepilācija jāveic atkārtoti. Ļoti darbietilpīgs process, jo ar elektrības impulsu jāiedarbojas uz katru matu saknīti  atsevišķi, turklāt sāpīgs. Noteikti jālieto nomierinoši krēmi, lai mazinātu ādas kairinājumu.
Populārākā un bieži izmantotā metode kosmētiskajos salonos Ir vaksācija – ne-vēlamā apmatojuma noņemšana ar bioloģisku materiālu palīdzību – dažādu veidu vaskiem un fitosveķiem. Tos uzklāj uz ādas matu augšanas virzienā un, lietojot speciālu papīra loksni, norauj pretēji matiņu augšanas virzienam. Procedūrās izmanto karsto vasku, kas ir salīdzinoši maigāka procedūra, izmantojama arī jutīgu zonu vaksēšanai. Izvēloties vaksāciju ar karsto vasku, ir jārēķinās ar noteiktu laika patēriņu – jānogaida, kamēr vasks atdziest un sacietē katrā uzklāšanas paņēmienā. Auksto vasku biežāk izmanto mājas apstākļos, procedūra prasa zināmas iemaņas, taču, ja rīkojas saskaņā ar pamācību, parasti rezultāts tiek sasniegts.

Organisma reakcija

Jāatzīst, ka gandrīz visas matiņu likvidēšanas metodes ir sāpīgas, protams, ar piebildi, ka katra organisma sāpju slieksnis ir atšķirīgs. Mēģinot strukturēt visas uzskaitītās procedūras pēc sāpīguma, jāatzīst, ka viena no neciešamākajām ir elektroepilācija, kuras laikā uz mata folikulu tiek raidīts elektriskais impulss. Paciešamākas metodes ir apmatojuma noņemšana ar elektroepilatoru, vaksācija un lāzerepilāclja. Nesāpīgas metodes ir fotoepilācija, skūšana, balināšana, apmatojuma noņemšana ar depilācijas krēmu vai putām.
Izvēloties savu paņēmienu cīņā ar liekajiem matiņiem, der ielāgot, ka dažas metodes nav ieteicamas cilvēkiem ar noslieci uz alerģijām. Alerģisku reakciju var izsaukt ķīmiskās iedarbības depilācijas līdzekļi, atsevišķos gadījumos arī vasks. Turklāt atsevišķas procedūras, piemēram, skūšana un vaksācija, var provocēt folikulītu (ieaugušu matiņu) veidošanos. Pēc lāzerepilācljas un foto-epilācijas (īpaši uz iedegušas ādas) iespējama ādas pigmentācija, kas pāriet dažu mēnešu laikā.
Sīku rētu rašanās iespējama,. epilācijas vai depilācijas procesā mehāniski traumējot ādu – skūšanas, vaksācijas procesā, no matiņiem atbrīvojoties ar epilatoru. Rētas un citu veidu ādas bojājumi var gadīties arī izmantojot citas me-todes, piemēram, elektroepilāciju (asins-izplūdumi, apdegumi, pigmentācija).

Lāzerepilācija

Lāzerepilācija ir procedūra, kuru veic tikai kosmētiskajos salonos. Tās nolūks ir samazināt matiņu augšanu dažādās ķermeņa daļās – uz kājām, rokām, padusēs, bikini zonā, ja nepieciešams, arī uz virslūpas, vēdera lejasdaļā. Pirms paredzētās procedūras attiecīgā ķermeņa zona ir jāsagatavo vismaz divas nedēļas. Šajā laikā nedrīkst veikt vaksāciju vai cita veida matiņu izraušanu, jo tad procedūra nebūs efektīva. Matiņiem jābūt ādas līmenī, lai lāzers varētu piekļūt to saknēm. Procedūras laikā lāzera enerģija pārvēršas siltuma enerģijā un matiņu uzkarsē, tāpēc matiņi ādas virspusē var kairināt ādu, un pēc procedūras uz ādas var parādīties apsārtums. Tieši tāpēc apmatojumu nepieciešams noskūt vai noņemt ar depilācijas krēmu, kas arī iedarbojas tikai uz matiņu daļu virs ādas.
Būtiska ir gan matiņu, gan ādas krāsa, jo lāzera stars iedarbojas uz tajos esošo pigmentu melanīnu – jo vairāk Ir pigmenta, jo stiprāka ir lāzera iedarbība. Uz gaišu, bezkrāsainu apmatojumu lāzerepilācija iedarbojas mazāk efektīvi, tāpēc reizēm to nepieciešams pirms procedūras apstrādāt ar speciālu krāsu, kura iekrāso ne tikai tā virsējo, bet art ādā esošo daļu. Tas pastiprina lāzera Iedarbību.
Tā kā pigments, uz kuru lāzers iedarbojas, ir ne tikai matiņos, bet arī ādā, svarīga ir arī ādas krāsa – ja tā ir gaišāka, pastāv mazāka iespēja, ka pēc procedūras āda būs jutīga, sakairināta un apsārtusi. Tāpēc divu nedēļu sagatavošanas laikā nav ieteicams apmeklēt solāriju vai intensīvi sauļoties. Apgalvot, ka lāzerepllācija ir nesāpīga, nebūtu korekti – procedūras laikā var just kaut ko līdzīgu mazu, karstu adatiņu dūrieniem, taču šajā gadījumā efektu rada sakarsētie matiņi. Ieteicams pirms procedūras attiecīgo ķermeņa zonu apstrādāt ar anestezējošu krēmu, lai sāpes nejustu.
Lai pasargātu acis, lāzerepilācijas laikā gan speciālistam, gan klientam ir jāuzliek īpašas brilles. Lāzerepilācijas procedūra ir jāveic trīs vai četras reizes ar 6 – 8 ne-dēļu intervālu, lai no apmatojuma atbrīvotos pilnībā. Vēlāk profilaksei to nepiecie-šams atkārtot reizi gadā, jo matiņi vairs neaug tik intensīvi kā agrāk, Pēc proce-dūras aptuveni divu nedēļu laikā lāzera staru saņēmušie matiņi pakāpeniski izkrīt, tie nepazūd uzreiz.
Ja izmanto lāzerepilācijas metodi, lai atbrīvotos no liekā apmatojuma, vajadzētu aizmirst vaksāciju un matiņu izraušanu, jo starp procedūrām to veikt nedrīkst.

Fotoepilācija

Fotoepilācija ir jaunākā, nesāpīgākā un efektīvākā matiņu likvidēšanas metode. Pēc tās veikšanas apmatojums vairs neataug. Fotoepilācija ir selektīvā fototermolīze -mata sīpolā esošās melanīna šūnas absorbē gaismas enerģiju, kura, pārvēršoties siltumā, noārda mata sīpolu, un tas iet bojā.
Vienkāršāk izsakoties – procedūras laikā problemātiskās ķermeņa zonas «no-fotografē» ar zibspuldzei līdzīgu ierīci, kuras spēcīgā gaismas uzplaiksnījuma temperatūra sasniedz 70 grādus. Gaismas enerģija caur matiņiem aizkļūst līdz saknītei un sadedzina to.
Pirms procedūras uz ādas uzklāj gēlu, lai novērstu ādas apdegumu. Gaismas uzplaiksnīšanas brīdī cilvēks uz ādas izjūt karstumu, taču āda nekļūst sarkana un neiekaist. Netiek novērota arī alerģiska reakcija, kāda var rasties pēc dažādām procedūrām mājas apstākļos.
Ar fotoepilāciju iespējams likvidēt tikai tos matus, kas procedūras brīdī atrodas anagēnajā jeb augšanas fāzē. Matu daudzums, kas atrodas šajā fāzē, ir atkarīgs gan no ķermeņa zonas (piemēram, uz augšlūpas ir 65 procenti anagēno matu, uz kājām un rokām – 20 procenti), gan individuālajām īpašībām. Tādēļ pirmās fo-toepilācijas procedūras laikā likvidē tikai daļu no visām ādā esošajām matu saknī-tēm.
Pēc mēneša klientam uz procedūru Ir jāierodas atkal, lai likvidētu tos jaunos ma-tiņus, kuri iepriekšējā reizē atradās snaudošajā fāzē. Cilvēkam uz procedūrām ir jānāk tik ilgi, kamēr visi matiņi ir iznīcināti.
Labākie un ātrākie fotoepllācljas rezultāti būs cilvēkiem ar gaišu ādu un tumšiem matiem. Līdzīgi kā saules starus, arī epilatora izdalīto gaismu vislabāk absorbē tumšas krāsas mati, gaišā āda tad paliek gandrīz neskarta. Tumšākas ādas krāsas cilvēkiem Ievērojamu daļu epllatora izdalītās enerģijas absorbēs āda. Visgrūtāk fo-toepilāciju esot veikt cilvēkiem ar gaišiem matiņiem un brūnu ādu. Lielākā daļa kar-stuma neiekļūs vis matiņa folikulā, bet gan tumšajā ādā. Tādēļ arī pirms fotoepilācijas nav ieteicams sauļoties.
Fotoepilācija notiek atbilstoši katra klienta ādas tipam – tumšas ādas krāsas cilvēkiem epilāclja nebūs tik intensīva, bet gaišās ādas īpašniekiem ar katru reizi tiek izvēlēta aizvien spēcīgāka programma. Pirms fotoepilācijas tāpat apmatojums Ir jānoīsina, jo nesallekušies matiņi veiksmīgāk novada starus līdz folikulam.
Personām ar bagātīgu apmatojumu tā likvidēšanas process būs ilgāks nekā tiem, kam matiņu ir maz. Jebkurā gadījumā ar sešiem kabineta apmeklējumiem jeb pusgadu ir jārēķinās katram. Pēc katras procedūras klientam divu nedēļu laikā ir jāveic vaksācija, lai izfautu iznīcinātos matus un saskatītu nākamos epilējamos. Kamēr «izdīgst» jaunie matiņi, paiet aptuveni mēnesis.
Visbiežāk sievietes fotoepilāciju izmanto, lai likvidētu apmatojumu no bikini un intīmajām zonām, virslūpas, zoda un padusēm, bet vīrieši – no muguras, krūtīm un rokām.
Analizējot metodes plusus un mīnusus, pie mīnusiem jāmin procedūras lēnais temps un tas, ka pēc pirmajām kosmetologa apmeklējuma reizēm nevar paredzēt nepieciešamo procedūru skaitu.

Atcerieties!

Piemērotākās metodes
•    Sejai:   vaksācija,   elektroepilācija, fotoepilācija, lāzerepilācija, balināšana un izraustīšana ar pinceti.
•    Padusēm: skūšana, matiņu noņemšana ar depilācijas krēmu vai putām, vaksācija, fotoepilācija, lāzerepilācija.
•    Rokām un kājām: ērtāk izmantot vaksāciju, matiņu noņemšanu ar depilācijas krēmu vai putām, arī skūšanu vai epilatoru.
•    Bikini zonai – jutīgai ķermeņa zonai ar izteiktu apmatojumu piemēroti speciāli depilācijas krēmi vai putas. Sāpīgāka, bet iedarbīgāka ir vaksācija. Efektīvas metodes ir lāzerepilācija un mazāk sāpīgā fotoepilācija.

Ieteikumi
•    Pirms epilācijas ir jādezinficē vieta un pēc tās jāieeļļo. Tas ir ļoti svarīgi.
•    Pirmajā vakarā pēc vaksācijas, ejot dušā, ādu nevajag berzt, bet tikai noskaloties ar ūdeni.
•    Trīs dienas pēc bikini procedūras nav ieteicams apmeklēt baseinu un pirti.
•    Mājas apstākļos cīnīties pret matiņu augšanu iespējams izmantojot skūšanu, aukstā vaska plāksnītes, depilatoru, depilācijas krēmu.
•    Domājot par ādas stāvokli kopumā, vasarā ir jālieto ķermeņa pieniņš vai krēms pat tad, ja āda nav īpaši sausa.
•    Labāk iegādāties vienu kvalitatīvu epilatoru, nevis vairākus lētus.
•    Ja gadās ādu savainot, tā ir jādezinficē ar spirtu un jālieto līdzeklis brūču dzīšanai (kliņģerīšu tinktūra). Ja ir kārpas vai papilomas, tās nevajag aiztikt.
•    Pirmās trīs vaksācijas reizes ir sāpīgākas, pēc tam āda pierod.

Izmantotās metodes un to efekts
•    Skūšana – 2 dienas
•    Matiņu noņemšana ar epilatoru -2-3 nedēļas
•    Matiņu ķīmiskā apstrāde ar depilācijas krēmu vai putām -5-7 dienas
•    Vaksācija – 3 – 4 nedēļas
•    Elektroepilācija – ja procedūra veikta kvalitatīvi, iespējams, ka matiņi vispār neaug
•    Fotoepilācijas kurss – vairāki gadi
•    Lāzerepilācijas kurss – vairāki gadi

Vairāk par šo tēmu:

Ēdiet prātīgi

Kad neesat vienisprātis ar savu spoguļattēlu un svaru bultiņas rādījumu, laiks pieņemt nopietnu lēmumu. Būt vai nebūt pareizai ēšanai. Nepārdomātas diētas sekas ir muskuļu, nevis

Lasīt »