Ar koptām pēdām pretī vasarai

Guna Kase

Ir pienācis laiks, kad zābaku vietā sākam valkāt krietni vieglākus un vaļējākus apavus. Tāpēc svarīgs kļūst kāju un pēdu izskats, kas cieši saistīts ar to, cik lielu uzmanību veltām kāju kopšanai. Kā atveseļot, pareizi kopt un palutināt pēdas pēc garā ziemas perioda? Uz jautājumiem atbild fltnesa kluba F1 pēdu kopšanas speciāliste Lauma Eņģele.

Kā tikt vaļa no ādas sabiezējumiem?

Ziemas apavi un to smagums kājām ir uzlicis papildu slodzi, tādēļ uz pēdām, papēžiem un lielajiem kāju pirkstiem var būt izveidojušies ādas sabiezējumi.
No sabiezējuma, ja tas nav pārāk biezs, var atbrīvoties, norīvējot pēdu ar speciālu berzētāju. Ar krēmu lietošanu būs par maz – kāju krēmi mazina ādas sausumu, taču nespēj novērst ādas sacietējumus. Ja sabiezējums ir liels, jāgriežas pie pedikīra speciālista, kurš palīdzēs no tā tikt vaļā ar pedikīra aparāta vai vienreizējās lietošanas asmenīša palīdzību. Līdzīgas darbības labāk nemēģināt veikt patstāvīgi, jo pēdas var viegli savainot. Turklāt jāatceras, ka savainojuma gadījumā tām ir tendence stipri asinot.

Kā atbrīvoties no varžacs?

Ir nepatīkami, ja uz kāju pirkstu kauliņiem pēc ziemas apavu valkāšanas parādījusies varžacs. Tas ir cistveidīgs veidojums, kas kā neliels akmentiņš iespiežas ādas audos un var nosprostot sīkos asinsvadiņus, saspiest nervus, kā rezultātā jūtamas sāpes un var tirpt kājas. Varžacis visbiežāk veidojas uz kāju mazajiem pirkstiņiem un pirkstu starpās, kur saskaras kauliņi.
Mājas apstākļos varžacis var mēģināt mērcēt un berzēt ar pēdu berzētāju. No nelielas varžacs var atbrīvoties arī, uzlīmējot speciālu plāksteri, tikai jāņem vērā, ka to nav ieteicams turēt ilgāk par 15 stundām. Pēc plākstera noņemšanas varžacs centrs parasti ir viegli izņemams ārā. Ja varžacs viducis jau ir izveidojies liels, tad vislabāk šo problēmu uzticēt pēdu kopšanas speciālistam.

Ko der atcerēties par pēdu ikdienas kopšanu?

•    Pēdu ikdienas kopšanai mājās var izmantot ādas lobītājus jeb skrubjus. Ir speciāli skrubji, kas paredzēti tieši pēdu ādai, – tie ir ļoti abrazīvi un tāpēc efektīvi. Skrubis nenoņem ādas sabiezējumus, bet noloba atmirušās šūniņas un mitrina ādu.
•    Pēdu kopšanai var lietot arī pēdu maskas. Vairāki ražotāji ir izstrādājuši SPA līnijas, kurās ietilpst pēdu sabiezējumu maska, maska kājām (līdz ceļiem) u.c. maskas, kas noloba kāju ādas atmirušās šūnas, atjauno un mitrina ādu,
•    Kājas var palutināt ar aromātiskām sāļu vanniņām, kas atsvaidzina pēdas, darbojas kā kopjošs un arī ārstniecisks līdzeklis. Turklāt aromāts labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka nervu sistēmu.
•    Pavasarī sevišķi efektīvs un atsvaidzinošs ir SPA pedikīrs, kas tiek veikts tāpat kā klasiskais pedikīrs, tikai ir papildināts ar efektīvām pēdu maskām, pēdu ādas mīkstināšanas procedūrām un masāžu.
•    Lai atbrīvotos no lieliem ādas sabiezējumiem, kas radušies, valkājot ziemas apavus, ieteicams aparāta pedikīrs, kurā ar speciālu ierīci saudzīgi noslīpē pēdu ādu, to nemērcējot. Aparātiņš ādu noslīpē ļoti gludi, labāk nekā to iespējams izdarīt ar roku. Šāds pedikīrs jāveic retāk nekā klasiskais pedikīrs.
•    Klasiskais pedikīrs – to var veikt arī patstāvīgi bez speciālista palīdzības. Pēdas izmērcē ūdenī, tad norīvē atmirušās šūnas, apgriež un novīlē nagus. Nedrīkst izmantot asus priekšmetus -žiletes, šķēres un nažus.
•    Pēdas der arī pavingrināt: pastaigāt pārmaiņus uz pirkstgaliem un papēžiem, tad uz pēdu sāniem un uz pēdu iekšpusītēm. Tas ir veselīgi pēdu kauliem, padara pēdas vingrākas, uzlabo pašsajūtu.

Kā pareizi griezt nagus?

Kāju nagus noteikti nav ieteicams griezt pārāk īsus. Nagu griešanas likums ir šāds: jāgriež tā, lai paliek maza balta maliņa. Nagu nedrīkst nogriezt līdz pašai ādai. Tad tam ir tieksme atplīst no naga gultnes, bet ja atstāj nelielu maliņu, tā aizsargā nagu no atplīšanas.
Ja nagus pastāvīgi griež līdz ādai, pastāv bīstamība, ka nags var ieaugt. Tas nozīmē, ka nags, kas nogriezts par īsu, sāk meklēt sev vietu – aug uz sāniem. Ieauguši nagi var veidoties arī pēc pedikīra, ko veicis meistars, – tad, ja viņš pārcenties, visapkārt nagam izgriežot ārā visu lieko. Šāds nags viegli deformējas. Tas var sākt augt nepareizā virzienā – īpaši, ja tiek valkāti cieši apavi, kas spiež uz naga stūri.
Kāju pirkstiem visvieglākais ir vasaras periods, kad tie ir brīvi. Tad arī vislabāk ārstēt ieaugušos nagu stūrīšus, konsultējoties ar pēdu kopšanas speciālistu. Sliktākajā gadījumā var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, taču tas nenozīmē, ka jānoņem viss nags. Pietiek, ja atbrīvojas no tā problemātiskās malas.

Kas jāievēro, staigājot basām kājām?

Tūlīt pēc pedikīra nav Ieteicams staigāt basām kājām pa zemi. Pēda Ir tikko atbrīvota no ādas sabiezējumiem un ir jutīga, uzņēmīga pret krāsvielām un līdz ar to arī pret zemi. Pāris dienas pēc pedikīra jau var droši staigāt basām kājām, kas, neapšaubāmi, ir veselīgi,
Vienīgais – ir jāuzmanās, staigājot basām kājām pa meža zemi vai kūdru. Lauma Eņģele ir novērojusi, ka šī iemesla dēļ daudziem cilvēkiem uz pēdām mēdz rasties plaisas. «Gadās, ka klients nevar saprast, kāpēc pēdas ziemā neplaisā, bet vasarā plaisā. Tas man uzreiz liek domāt, ka viņam Ir zeme pie meža. Kad cilvēks beidz staigāt basām kājām pa savu zemes pleķīti, pēdas pārstāj plaisāt – izrādās, ka ādai nav ne vainas, tā vienkārši ir uzņēmīga pret zemes skābumu. Citam tieši otrādi – āda plaisā ziemā. Tad šo problēmu var izraisīt apavi, kas izgatavoti no materiāla, ko pēda necieš, Problēma var pazust, ja sintētisko materiālu nomaina pret dabīgu ādu,” iesaka pēdu kopšanas speciāliste.

Kā vieglāk ievalkāt apavus?

Kā zināms, ādas kurpes, pa ziemu stāvot skapī, mazliet iekalst un vairs nav tik ērtas. Sākot valkāt jaunus apavus vai arī tādus, kas visu ziemu nostāvējuši skapī, pāris dienas pirms katras uzvilkšanas reizes ieteicams tajos mazliet iepūst kādu spirtu saturošu šķidrumu, vislabāk speciālu dezodorantu. Tas kurpi dezinficēs un pastieps tā, lai pirksti varētu ērtāk iekārtoties. Pēc dažām dienām apavi jau būs ievalkāti un ērti.

Vairāk par šo tēmu:

Ortopēdiskie apavi

Visi mēs pērkam apavus veikalos. Pērkot vērtējam apavu atbilstību kājai pēc izmēra, kas norādīts uz apava. Ražotājs ir paredzējis standarta izmēru ar noteiktu pēdas garumu,

Lasīt »

Pēdu deformācija un ārstēšana

Ilze Apine, Veselības centra 4 sabiedrisko attiecību speciāliste Pēda ir kā karte, kas atspoguļo visus sarežģītos procesus, kas ikkatru sekundi norisinās organismā. Katrs spēcīgāk sperts

Lasīt »