Kad zarnas protestē

Uldis Mežs

 

Reizēm, saēdoties vecmāmiņas štovētos skābos kāpostus, vēders piepūšas kā bumba. Dažam gāzu izspīlēts rūcošs vēders jau kļuvis par normu. Bieži neiedomājamies, ka tas var liecināt par zarnu slimību, problēmas ar zarnām tāds nieks vien šķiet. Taču ir vērts šīm problēmām pievērst uzmanību – to iemesli var būt hemoroīdi, tārpi un varbūt pat progresējošs ,audzējs.
Vislielākā uzmanība jāpievērš tieši zarnu slimību profilaksi. Ir jāseko vēdera izejai — cik bieži tā ir, kādas ir fekālijas. Ar ārstu jākonsultējas, ja tām ir asiņu vai gļotu piejaukums, ja tās nav normālā brūnā krāsā, ir tievas, lentveida, ja ir ilgstoši vēdera aizcietējumi, vēdera uzpūšanās, laiku pa laikam bez iemesla caureja vai sāpīga vēdera izeja.

Aizcietējumi ir simptoms nevis slimība. Visbiežāk ar to saprot regulāru ilgstošu vēdera izejas aizturi (retāk kā 1 reizi 48 stundās), apgrūtinošu zarnu trakta iztukšošanu, kad nepieciešams ievērojami sasprindzināties un vēdera izeja ir sāpīga, kā arī sistemātisku nepietiekošu fēču izdali.
Laiku pa laikam gandrīz visi cilvēki cieš no aizcietējumiem. Visbiežāk aizcietējumu cēloņi ir nesabalansēts, neveselīgs uzturs (par maz augļu un dārzeņu), saldumi, stipra kafija un tēja, par maz šķidruma, mazkustīgs dzīvesveids, stress un atrašanās svešā vidē, atsevišķu medikamentu blakusparādības.

Nevajag vilcināties, jo labāk ir pārbaudīties un konstatēt, ka viss ir kārtībā, nekā ierasties par vēlu, kad vairs nekas nav līdzams. Starp citu, arī pinnes ir viena no gremošanas trakta problēmu izpausmēm, jo āda kļūst netīra, ja no organisma netiek izvadītas atkritumvielas. Cilvēkiem pēc 30 gadu vecuma reizi gadā būtu jāpārbaudās pie proktologa. Profilaktiskos pasākumos ietilpst arī pārtikas produktu pareiza izvēle — šķiedrvielas, pietiekams šķidruma daudzums (vismaz 1,5 l diennaktī) tikai veicinās zarnu satura virzīšanos pa zarnām. Ja ēdīsiet burkānus, kāpostus, kāļus, redīsus, turklāt svaigā veidā, uzņemsiet gan vitamīnus, gan veicināsiet vēdera izejas regularitāti. Zarnu darbību veicina dažādas sēklas, arī klijas. Lietojot uzturā klijas, jādzer daudz Šķidruma, jo klijas to uzsūc, fekāliju masa uzbriest, kairina zarnu sieniņas, un zarna uz šo kairinājumu atbild ar saraušanos un stumj zarnu saturu uz priekšu. Ēdot smalkmaizītes, kūkas, putras, rīsus, zarnās izveidojas kamols, kuru zarnām grūti virzīt uz priekšu.
Normālai vēdera izejai jābūt reizi vai divas dienā. Arī divfāziska vēdera izeja ir normāla (esat bijis tualetē, bet pēc pusstundas jāiet atkal). Ja vēdera izeja ir trīs, četras vai vairāk reižu dienā, ja aizcietējumi ( vēders nav izgājis ilgāk par trīs dienām) mijas ar caurejām, tas liecina par zarnu slimību.
Hemoroidālā slimība
Katrs cilvēks piedzimst ar hemoroīdiem, tomēr ne katram ir tendence veidoties hemoroidālai slimībai. Hemoroidālais mezgls nereti redzams kā blīvs veidojums anālās atveres apvidū. Tie izraisa tādas sūdzības kā asiņošanu (uz tualetes papīra paliek asinis), niezi, zarnu nepilnīgas iztukšošanās sajūtu, nereti ir grūti sēdēt. Mezglu veidošanos veicina loti liela fiziska slodze, alkohols, paaugstināts spiediens vēdera dobumā, ko var izraisīt dažādas slimības (sievietēm arī ginekoloģiskās). Tā kā vēdera izeja ir sāpīga, slimnieks bieži vien sevi saudzē, visas fēces netiek izvadītas, un veidojas aizcietējumi. Hemoroidālos mezglus bieži novērojam grūtniecēm, taču vairākumam sieviešu hemoroīdus nevajag operēt. Ārstēšana ir ķirurģiska, un manipulācija nav sarežģīta, slimnieki pēc pāris dienām var doties mājās.
Bīstama priekšvēža slimība ir resnās zarnas polipi, kurus ārsts var konstatēt tikai apskatē un kurus labāk izoperēt.
Nepatīkamas izjūtas anālās atveres apvidu izraisa kondilomas. Tās izskatās kā kārpiņas un lielā daudzumā izvietojas ap anālo atveri. Ir t.s. sifilītiskas kondilomas, kas raksturīgas sifilisa slimniekiem, un smailās jeb starainās kondilomas, kas ir vīrusa izraisīta saslimšana un nekādā ziņā nav saistīta ar sifilisu. Lai šīs kondilomas atšķirtu, jāiet pie ārsta, kurš palīdzēs tās izārstēt.
Zarnu parazīti
Šīs problēmas biežs iemesls ir higiēnas neievērošana. Tirgū pirkti augļi, dārzeņi ir rūpīgi jāmazgā, pat jāplaucē, jo uz tiem nereti ir oliņas, kuras, nonākot cilvēka organisma, attīstās par zarnu parazītiem (spalīšiem, cērmēm, lenteņiem u.c). Ja zarnās šie parazīti ir, slimniekiem varētu būt tādas sūdzības kā vēdera pūšanās, urkšķēšana, caurejas, kas mijas ar aizcietējumiem, krišanās svarā (ja zarnās ir spalīši – nieze ap anālo atveri). Tādas sūdzības varētu izraisīt arī zarnu audzējs, taču par tārpu esamību zarnās viegli pārliecināties, pārbaudot slimnieka fēces. Lietojot prettārpu līdzekļus, no šiem nelūgtajiem viesiem mūsu organismā var atbrīvoties.
Zarnu iekaisumi
Ir dažādi baktēriju un vīrusu izraisīti iekaisumi — dizentērija, salmoneloze, holēra utt. Taču es gribētu runāt par tādu slimību kā nespecifiskais čūlainais kolīts, kad tiek bojāta zarnas gļotāda, slimniekam ir caureja līdz 20 reizēm diennaktī, viņš kļūst vārgs un vājš. Šī slimība diezgan izplatīta Eiropā. Pie mums ar to slimo retāk, šķiet, tāpēc, ka mēs ēdam ekoloģiski tīrāku uzturu, bez emulgatoriem un konservantiem. Ir arī t.s. Krona slimība, kad bojājums skar visu zarnas sieniņu un gļotādas iekaisums ir arī mutē, citās gremošanas sistēmas daļās, acīs, makstī, urīnpūslī. Ja neizdodas šos slimniekus ārstēt ar medikamentiem, tad operējam — reizēm tiek izņemtas vairākas resnās zarnas daļas.
Audzēji
Pēdējā laikā saslimstība ar zarnu audzējiem pieaug. Ja agrāk pacienti bija vecumā no 50 gadiem un vairāk, tad tagad audzēji tiek atrasti arī jauniem cilvēkiem. Audzēju izcelšanās teorijas ir visdažādākās ķīmisku faktoru ietekme, iedzimtība, vēdera izejas traucējumi utt.
Lai izvairītos no šīs slimības vai arī konstatētu to agrīnā stadijā, jāievēro jau minētie profilaktiskie pasākumi — jāseko vēdera izejai, jāpievērš uzmanība fēcēm, jo gļotas, asinis, lentveida fēču forma ir bīstami simptomi. Daudzi cilvēki jūtas labi, kaut ļaundabīgais process ir jau sācies. Un tikai tad, kad audzējs ir pārņēmis visu organismu, cilvēks sāk justies slikti.
Nereti pēc veiktajām zarnu operācijām slimniekiem vēdera priekšējā sienā tiek izveidota stoma, pa kuru zarnu saturs tiek izvadīts ārā. Šiem slimniekiem tā ir smaga psiholoģiska problēma. Ja operācija ir plānveida, slimnieki iepriekš tiek sagatavoti tam, ka reiz būs stomās nēsātāji. Ar laiku slimnieki pierod pie stomās, pie tā, ka fēču novadīšanai jānēsā maisiņš pie vēdera sienas, un jūtas apmierināti, jo ir dzīvi. Stomās nēsāšana nav slimība, tas ir dzīvesveids, jo cilvēks var darīt pilnīgi visu — ēst, sportot, peldēt, mīlēties utt.
Pie ārsta…
Proktologs veic šādas procedūras:
•    izmeklēšana ar pirkstu,
•    rektoskopija (ar metāla caurulīti tiek apskatīta taisnā zarna),
•    rentpenoiopiskā izmeklēšana,
•   kolonoskopija — ar šo metodi tiek apskatīta resnā zarna visā tās garumā. Metode tiek lietota tad, ja ar iepriekšējām trim metodēm nav gūts skaidrs priekšstats par slimību.Ja jums ir problēmas ar zarnām, nekautrējieties, ejiet pie ārsta!

Vairāk par šo tēmu:

Kas ir Krona slimība?

Agnese Kuksa Krona slimība ir iekaisīga zarnu slimība, kas var bojāt ikvienu zarnu trakta daļu. Vienkāršāk izsakoties – zarnās veidojas čūlas, kas rada lielu iekaisumu

Lasīt »