Pavasara vājums

Margarita Korzāne

Pavasara nogurums — mums katram tik labi pazīstamā sajūta — bieži vien ir traucējoša parādība mūsu straujajā dzīves virpulī. Ko darīt?

Pēc tumšajiem un aukstajiem ziemas mēnešiem daudzi cilvēki jūtas enerģētiski iztukšoti, sūdzas par miegainību, nespēku, svīšanu, atmiņas un koncentrēšanās spēju samazināšanos, reizēm var būt sirdsklauves un apgrūtināta elpošana.
Pavasara nogurums parasti ir pārejoša parādība, ar kuru katrs cīnās pats savām metodēm. Šajā gadījumā piemērotākie būtu netradicionālās medicīnas ieteikumi organisma enerģijas papildināšanai un enerģētiskā līdzsvara atjaunošanai.

Ātri un efektīvi mainīt organisma enerģētiskās rezerves var ar diētu.
Uzturlīdzekļus iedala divās galvenās grupās pēc enerģijas veida, ko tie izdala. Pirmās grupas uzturlīdzekļi izdala sildošu jeb jaņ enerģiju, otrās — dzesējošu jeb iņ enerģiju. Pavasara vājums ir iņ stāvoklis, jo organismam trūkst sildošās jaņ enerģijas. Mūsu instinkts, ēstgriba parasti diezgan precīzi pasaka, kādā enerģētiskā stāvoklī atrodamies un kāda enerģija mums pietrūkst. Tomēr ir lietderīgi zināt, ka produkti, kas rada sildošu enerģiju ir: kvieši, auzas, mieži, ingvers, ķiploki, sīpoli, rieksti, āboli, pipari, zaķa un truša gaļa, jēra, vērša, vistas gaļa, tītara gaļa, olas, kaviārs, garneles, brinza un stipra tēja. Pēc intensīvākas uztura uzņemšanas ziemas periodā bieži vien aktuāla kļūst visa organisma vai kāda atsevišķa orgāna (vājās vietas) attīrīšana. Katram orgānam ir savs aktivitātes periods. Pavasaris ir aknu un žultspūšļa aktivitātes laiks un tāpēc arī vispiemērotākais aknu un žultspūšļa attīrīšanai. Attīrīšanas metodi gan ir jāizvēlas katram individuāli, ievērojot ārsta ieteikumus. Organisma pašattīrīšanos stimulē arī noteikta garša. Pavasarī ieteicams uzturā lietot produktus vai garšvielas ar rūgtu, savelkošu vai dedzinošu garšu.
Ja jums nav problēmas ar ķermeņa lieko svaru, pavasara vājuma periodā variet atļauties uzturā lietot vairāk ogļhidrātu.
Noguruma sajūtu rada arī dažu vitamīnu un mikroelementu trūkums organismā. Šādos gadījumos organismā parasti veidojas dzelzs un B grupas vitamīnu (B1, B3, B6, B12) nepietiekamība. Viens no pieejamākiem dabīgiem pavasara stimulatoriem ir diedzēti kviešu graudi, kas satur B grupas vitamīnus un olbaltumvielas, kuru sastāvs līdzīgs gaļas produktu olbaltumvielām. Diedzētos kviešos atrodams arī E vitamīns, kas tonizē un atjauno organismu un paaugstina darbaspējas. No zāļu tējām noguruma aizdzīšanai ieteicamas: arnika, asinszāle, auzas, ceļmallapas, citronu mētra, lavendels, paeglis, rūta, vībotne un virza. Par tonizējošiem līdzekļiem var lietot žeņšeņa vai eleuterokoka tinktūru. No homeopātiskiem līdzekļiem enerģētiskai aktivācijai ieteicams fosforskābes komplekss.
Tāpat kā garša, arī krāsa un smarža var papildināt organisma enerģētiskās rezerves. Ēteriskās eļļas ar apelsīna, medus, mimozas, rozes ziedlapiņu smaržu līdzsvaro organisma enerģētiku un uzlabo garastāvokli. Smaržu terapijā enerģētiski tonizējoši maisījumi satur citrona, lavandas, verbenas un rozmarīna ēteriskās eļļas.
Viens no pavasara vājuma izraisītājiem ir Saules enerģijas trūkums. Noguruma periodā biežāk vajadzētu lietot un izmantot dzelteno (zeltaina, oranža vai rozā) krāsu, kas simbolizē Sauli — gaismas, siltuma un dzīvības avotu. Tā piepilda ar stimulējošu enerģiju un fiziskā ķermenī tonizējoši ietekmē saules pinumu un nervu sistēmu. Nenonieciniet arī zaļo krāsu, kas simbolizē dabu un pavasari un ir organisma cikliskās atjaunošanās simbols. Zaļā krāsa palīdzes noņemt vispārēju spriedzi un radīs harmonijas sajūtu.
Enerģiju var arī papildināt, izmantojot akmeņu dziednieciskās īpašības. Saules enerģiju var smelties no dzintara, serdolika, jašmas.
Tomēr, vai nogurumu mēs paši bieži vien neveicinām ar savu dzīves stilu un kaitīgiem ieradumiem? Straujais dzīves ritms neļauj organismam atpūsties, negatīvās emocijas patērē jau tā izsīkušās enerģētiskās rezerves, ja tā, vieglais pavasara vājums var pārvērsties par hroniska noguruma sindromu.

Vairāk par šo tēmu:

Dzelzs – spēkam un veselībai

Organisma veiksmīgai funkcionēšanai un spēcīgai imunitātei cilvēkam ik dienas ir jāuzņem noteikts daudzums vitamīnu un minerālvielu. Neņemot vērā pasaules ekonomikas attīstību, kā arī zinātnes straujo

Lasīt »

Cīņa pret pavasara nogurumu

Dace Zandfelde Lai gan termometra stabiņš aiz loga vēl liecina par pamatīgu ziemu, gaisā jau jūtamas pavasara vēsmas. Taču cilvēka organisms – neraugoties uz priecīgo

Lasīt »